Pro děti 4-10 let

Hry pro zvládání emocí

Tištěná kniha (2022)

0 % 6 recenzí

169 Kč

199 Kč −15 %, ušetříte 30 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Ilustrátor
Libor Drobný
Překladatel
Bezděková, Alena
Počet stran
96
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11108601
EAN
9788026218630
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1863-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Vyjádření vlastních pocitů v konfliktních situacích bez toho, abychom ublížili ostatním, je velkou výzvou pro děti v mateřské i základní škole. Angelika Grubert proto sestavila tento soubor her pomáhající dětem konstruktivně se vypořádat se vztekem, strachem nebo neklidem. Díky této sbírce her mohou pedagogové, učitelé a rodiče poskytnout dětem nástroje pro kontrolu impulzů a podnětů, nástroje, které u dětí usnadňují řešení silných emocí. Prostřednictvím hry se děti učí ovládat neklid, tlumit svůj hněv a překonávat strach, učí se měnit strach a hněv v pohyb nebo pomáhají regulovat hladinu hluku ve skupině. Hry slouží ale i k objevování pocitů a pomáhají dětem konstruktivně zvládat silné emoce. Děti si své nové dovednosti vyzkouší a posilují své sociální kompetence. Kniha také obsahuje podněty k zamyšlení a uvedené hry v mnoha obměnách!
Hry nevyžadují žádné nebo jen velmi málo dopředu připravených pomůcek a dají se lehce přizpůsobovat věkové skupině dětí od 4 do 10 let.
Angelika Grubert, kvalifikovaná sociální pedagožka, pracuje od roku 2004 na volné noze jako systémová konzultantka, supervizorka a koučka pro vzdělávací instituce.

Ke stažení

O autorech

Grubert, Angelika

Grubert, Angelika

Všechny knihy autora

Libor Drobný Libor Drobný (1984) je známý český ilustrátor, jehož obrázky zdobí řadu knih pro děti. Je skutečně hrdý na svou Velkou knížku Praha pro malé vypravěče (2017). Jedná se o detailně ilustrovanou knihu o Praze. Slouží jako podnět pro dětskou fantazii a inspiruje k vyprávění příběhů nejmenší čtenáře. K jeho autorským knihám patří dále titul Jak Kubík přestal být mlsný. Tato knížka o zdravém stravování vyšla v roce 2015 a vše je v ní představeno pomocí bohatých ilustrací ze země skřítků. Má velmi rád komiksy a v roce 2016 vydal Suri a Katu, komiks s detektivní zápletkou. Spolupracuje s časopis pro děti. Ilustroval řadu knih nakladatelství Portál, například Jak přežít, když se často bojím nebo Kdo zatočí s Naschválníkem.

Všechny knihy autora

Recenze (6)

  • Autor recenze Leona Šťávová Datum 27. 10. 2022


    Grubert, Angelika: Hry pro zvládání emocí - autor recenze: Leona Šťávová
    článek na facebooku

    Tahle útlá knížečka je takový můj malý osobní poklad. Najdete v ní 50 her, ke kterým skoro nic nepotřebujete, ani není nic moc třeba dopředu připravovat. Autorka Angelika Grubert je sociální pedagožka.

    Hry jsou zaměřeny na vypořádání se vztekem, strachem a neklidem. Autorka se zaměřuje na zpracování těchto emocí bez toho, aby děti ostatním ublížili.

    Hry učí dětí pracovat se silnými emocemi různými nástroji. Ve hře se učí ovládat neklid, tlumit hněv a překonávat strach například pohybem.

    Aktivity jsou zaměřeny i na regulování hluku ve skupině. Dále děti prostřednictvím her objevují pocity. Nově získané dovednosti si zkoušejí a posilují sociální kompetence.

    Jsou zde uvedeny i různé obměny her a podněty k zamyšlení. Hry se dají uzpůsobit dětem 4-10 let. Obsah je rozdělen do 5 kapitol zaměřující se na: krocení emocí, city, efektivitu, rituály a soudržnost. Kniha je i černobíle ilustrovaná Liborem Drobným.

    Už máme vyzkoušenou více jak polovinu a baví to celou rodinu. Pokud pracujete s dětmi, ať už doma, v MŠ, ZŠ či v jiném zařízení, určitě zde načerpáte inspiraci. A děti se při hře naučí pracovat se svými emocemi, což často ani dospělí dobře nezvládají. Můžete aplikovat i na kolegyně a kolegy, či některé z příbuzných.

    autor recenze:
    článek na facebooku
    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze TEREZA MYSLIVCOVÁ Datum 1. 6. 2022


    Grubert, Angelika: Hry pro zvládání emocí - autor recenze: TEREZA MYSLIVCOVÁ
    http://casopisagora.cz/2022/04/hry-pro-zvladani-emoci-pro-deti-4-10-let/

    Na knihu Angeliky Grubert, Hry pro zvládání emocí, jsem se velmi těšila. Můj zájem kniha vzbudila nejen z profesních důvodů, ale také proto, že jsem sama mámou dvou malých nezbedů a byla jsem zvědavá, zda by se nedala některá z her aplikovat třeba i v domácím prostředí, tedy v menším počtu dětí.

    Kniha je primárně určena pro pedagogy mateřských a základních škol. Tedy, to se alespoň čtenář dozví v anotaci na zadní straně obalu knihy.

    Nemile zaskočena jsem byla ovšem hned na začátku knihy. Ten totiž neobsahuje žádný úvod, úvodní slovo, představení obsahu knihy… Zkrátka zde chybí jakákoliv promluva ze strany autora ke čtenářům.

    Jako psychologovi mi chyběly alespoň základní informace, které by knihu kontextově zarámovaly. Třeba: co jsou to emoce? Jakou roli emoce hrají v lidském životě? Proč je důležité naučit se s emocemi pracovat? Proč je dětská hra pro lidský vývoj tolik důležitá? Jakou roli může mít hra při učení se jak zacházet s emocemi?

    Jako mámě mi chyběla jakákoliv promluva autora ke mně jako ke čtenáři, byť by se mělo jednat jen o „Milý čtenáři, právě držíš v ruce knihu, ve které se dozvíš…“ Kniha, která začíná obsahem, citátem a hned výčtem jednotlivých her na mě působila podivně odcizeně. Snad jsem měla pocit, že se mnou autor nechce vést dialog, což u většiny knih pocitově vnímám. Když jsem se ale oprostila do těchto pocitů, dospěla jsem k závěru, že v ruce držím knihu plnou velmi zajímavých nápadů a podnětů.

    Čtenář nalezne v knize celkem 50 her rozčleněných do 5ti tematických celků. Ty jsou vždy uvedeny krátkých shrnutím, proč je dobré se zaměřovat u dětí na danou oblast. Podobně je tomu i u jednotlivých her, kde je vždy čtenáři vysvětleno, jaký má hra přínos pro dětskou duši.

    Ačkoliv je kniha v podtextu označena pro děti ve věku od 4-10 let, celkově se mi většina her zdála vhodnější spíš pro děti školního věku. Umím si dost dobře představit, že by se tyto hry mohly stát obohacujícím i sjednocujícím prvkem například na školách v přírodě, dětských či skautských táborech, případně na seznamovacích výjezdech. U některých her si dokonce dokážu představit aplikaci i u starších skupin dětí a adolescentů, například u hry „Sběratelé slov“. Autorka píše: „Tato hra zve k objevování síly slov a odhalování emocí, které s nimi souvisejí… Pomáhají nám vyjádřit, co chceme, nebo nechceme, a co potřebujeme. Svou sbírku slov si může vytvořit jak jednotlivec, tak i dvojice, menší skupinky, nebo všichni dohromady… Vznikne pokladnice slov, která je užitečná pro celou skupinu. Tato slova a fráze můžeme výtvarně ztvárnit, prospěšná je i jejich piktogramová podoba.“ Následují některé otázky: Jaká jsou moje oblíbená slova? Co rád/a říkám a slyším?… Obměnou může být hra „Sběratelé hudby“, v níž je odobné zadání, jen se dítě či skupina dětí soustředí na oblíbenou muziku, na písničky, které je rozveselí a uvolní apod.

    Myslím si, že tato hra by byla i u starších dětí velmi zajímavá. Především pak pokud by se dalo nad slovy následně diskutovat a objevovat, jak mohou být některá slova vnímána různě, jak dokážeme slovům někdy přiřknout zcela jiný význam, jak jsou pro nás některá slova citově velmi zabarvená, zatímco pro druhého nikoliv apod. V konečném důsledku si umím představit, že bych konkrétně tuto hru mohla využít i v terapeutické praxi s dospělými (ať už jednotlivcem či skupinou). Knihu bych určitě doporučila pedagogickým pracovníkům, osobám pracujícím s dětským kolektivem, ale i psychologům (např. v dětských domovech).

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze Semestr psychologie - Terka Datum 12. 5. 2022


    Grubert, Angelika: Hry pro zvládání emocí - autor recenze: Semestr psychologie - Terka
    https://www.instagram.com/p/CcXqfLAL1MD/

    Ahoj! Dnes jsme si pro vás po dlouhé době připravily recenzi na knihu.

    Jedná se o novinku s názvem Hry pro zvládání emocí pro děti 4-10 let od Angeliky Grubert.

    Dovolím si citovat krátké zamyšlení z knihy (str. 39): ,,Všechny emoce jsou správné. Jsou naší nedílnou součástí. Být neustále milý a přátelský je příliš náročné. Smím být vším. Je to jako výběr jídel u švédského stolu: mohu ochutnávat všechno. Pokud mi něco nezachutná, má to své důvody. Vybírám si, co mi vyhovuje. Je správné, když mohu být sám sebou, a nepotřebuji si vybíjet svou frustraci na ostatních. Pokud mě moje okolí akceptuje, jsem silnější, učím se lépe soustředit sám na sebe a dělat to, co je v danou chvíli správné - pro mě i pro ostatní.”

    autor recenze: Semestr psychologie - Terka
    https://www.instagram.com/p/CcXqfLAL1MD/
    Přečíst celou recezi Zavřít