Žákovský, Daniel; Zatloukal, Leoš: Meditace zaměřená na řešení - autor recenze: Zuzana Tomáškováhttps://www.vaseliteratura.cz/odborna-literatura/7855-meditace-zamerena-na-reseniMeditace. To slovo zní stále častěji, někdy až tak často, že se může zajídat. Někomu nejde jen tak meditovat. Jen se posadit a plynout s časem. A právě pro něj může být přínosná kniha Meditace zaměřená na řešení z nakladatelství Portál. Učí základní dechovou techniku. pomáhá se stresem, úzkostí, bolestí a nutkáními.
meditace-zamerena-na-reseniKniha Meditace zaměřená na řešení přináší techniky na podporu pocitu klidu pro ty, kteří prochází náročnou změnou nebo těžkou životní situací. Publikace klade důraz nejen na zvládnutí techniky dechu, ale i na čtyři principy – přítomnost, přijetí, zdroje a růst. Vychází přitom z terapie zaměřené na řešení.
Přístup zaměřený na řešení se zabývá aktivací zdrojů k řešení situace. Není proto nutné trávit hodiny a hodiny přemýšlením o problému a jeho analýzou. Spíše je důležité zaměřit se na učení dovedností nebo rozvíjení řešení, nikoliv problémů. Díky tomu může člověk dosáhnout pozitivních změn.
Autorem publikace je psycholog, terapeut a lektor odborných výcviků Daniel Žákovský a jeho kolega Leoš Zatloukal. Oba autoři jsou členy týmů Dalet, který poskytuje různé kurzy. V nakladatelství Portál již vyšla jejich kniha Zázrak tří květin, která se zaměřuje na děti (recenze zde).
Publikace Meditace zaměřená na řešení je přehledná. Najdete zde úvodní vysvětlení techniky práce s dechem. Postupně se jednotlivé meditace rozvíjejí. Vybrat si také můžete z meditací, které jsou určené pro situaci, která vás aktuálně tíží nejvíce. Může se jednat třeba o zvládání náročných a stresujících situací, překonávání pocitů smutku a deprese, zvládání bolesti, ovládání nutkání týkajících se závislosti nebo hledání možností růstu navzdory zkušenosti traumatu. Zaujala mě také meditace s dětmi, která je velmi hravá, zaměřená na to, co děti baví a co je jim blízké – jako třeba rybička Nemo.
Publikace Meditace zaměřená na řešení je nejen dobře napsaná, ale i pestrá. Kromě technik a jejich vysvětlení zde čtenáři najdou příběhy klientů, s nimiž autoři knihy pracovali. Dále jsou zde různé krátké příběhy a zamyšlení. Za podnětnou považuji i část zaměřenou na posilující rozhovory.
Kolikrát se vám stalo, že jste se snažili druhému něco sdělit, ale on vás neposlouchal? Buď strhával pozornost k sobě, sklouzl k nevyžádaným radám, nebo se možná ptal na něco, co jste mu pár vteřin zpátky zrovna sdělili. A jaké to pro vás bylo? Možná by se tomu dalo předejít.
Posilující rozhovory zaměřené na naslouchání jsou skvělé. Pokud techniku zvládnete, může se rozhovor obohatit o nový zážitek. Aniž byste cokoliv tomu druhému sdělovali nebo říkali, může nakonec udělat to, co je pro něj nejlepší, protože konečně může vyventilovat všechno, co se mu honí hlavou, protřídit si myšlenky a být k sobě upřímný. Často tento pocit lidé poprvé zažívají až v terapii.
Cvičení jsou praktická a jemně je zde nastíněn přístup, kdy je možné se soustředit nejen na to, co se nedaří, ale podporovat a snažit se častěji v životě mít to, co funguje a co se daří. Líbil se mi proto příměr s vlkem – kterého vlka krmíš, ten přežije. Můžeme v sobě živit pokoj, lásku, dobrotu a klid, nebo závist, zlobu, vinu či pocit ohrožení.
Knihu Meditace zaměřená na řešení jsem četla několik týdnů. Ne proto, že by mě nebavilo, ale protože jsem na sobě nadšeně zkoušela různé meditace a zjišťovala, co na mě funguje a jakým způsobem. Občas se jen tak při cestě na nákup mimoděk přistihnu, že dýchám hlouběji a více do břicha. A cítím se klidnější.
Knihu proto doporučuji všem, kteří chtějí plněji a klidněji prožívat současnost. Kteří si chtějí najít každý den pár minut pro sebe, aby mohli postupně zmírnit projevy toho, co je tíží – ať už je to stres, úzkost nebo bolest. Knihu také doporučuji všem psychologům a terapeutům, kteří mohou těmito poznatky rozvíjet své odborné znalosti a obohatit svou praxi.