Müller, Else: Pod nohama cítíš stébla trávy - autor recenze: Jana Dořičákováhttp://www.topcteni.cz/else-muller-pod-nohama-citis-stebla-travy/Jako první na mě zapůsobil název knihy. Vnímám ho lehce, romanticky a letně (to mě asi nejvíc zlákalo). Má podtitul příběhy pro animaci a autogenní trénink. Nevěděla jsem, co si pod tím vším představit, a tak jsem byla na knihu zvědavá. Velmi mile mě překvapila.
Nejdříve si vysvětlíme, co je to autogenní trénink (dále zkratka AT). Je to metoda, jak se uklidnit, uvolnit a zotavit. AT pozitivně ovlivňuje nervový systém, a tím i funkci orgánů. AT je velice účinný v oblasti prevence, protože při pravidelném cvičení může při začlenění do každodenního života zabránit psychosomatickým onemocněním.
V této době je to obzvlášť důležité. Za chvíli to bude rok, co žijeme s Covidem a je to stresující. Stres je nemoc naší doby. Trvá to už dlouho a člověk nevidí konce. Ještě k tomu si myslím, že systém je špatně nastaven. Nejvíce mi vadí nefunkčnost školy a praktických lékařů. Dvě jistoty, které by mě před rokem ani nenapadly, že nebudou fungovat. A to se mě nedotýkají ostatní zavřené věci, které omezují v práci a příjmech spoustu lidí. Je to stres všude kolem, který se valí z médií i z okolí.
To se mi připomenul článek s titulkem Amišům se vyhýbá rakovina. Upřímně, žít jako oni si nedovedu představit. Ale je fakt, že jsou zdraví a spoustu civilizačních nemocí neznají. Jsou bez médií, tvrdé pracují fyzicky venku na čerstvém vzduchu a zdravě, jednuduše jedí. Jen si představte žít bez médií. Upřímně, já bych nevěděla, že je kolem pandémie, protože nemocnost je v zimě obvyklá a já bych si řekla, že řádí chřipka. Zatím kolem mě nemocnost není větší jak obvykle. Kéž by to tak vydrželo.
Vrátím se zpět ke knize. Chci tím říct, že je velmi důležitá psychická pohoda v této době. A kniha kterou držím v ruce, nám k ní může velmi prospět. Tuto metodu můžou používat dospělí, ale i děti od 8 let. AT je vyvinuto na základě zkušeností s hypnózou. Proto pravidelným cvičením AT můžeme dosáhnout pocitu tíhy a tepla, hlubokého uvolnění, a tím zotavení nervového systému. Když nemůžete usnout, tak AT vám k tomu pomůže. Dobré je vědět, že výsledky AT se projeví, pokud se využívá důsledně, každý den. Úspěch tkví v pravidelnosti cvičení.
Důležitou funkci při zvládání AT má konzultace s terapeutem, který vysvětlí vše potřebné.
V knize se také popisuje jak důležitá je cesta do fantazie a pohádek. Nejsou to útěky od reality, ale výlety ze všedního dne. Cesty ze stresu na ostrovy velkého klidu, kam se můžete dostat pomocí své představivosti. Pravidelným relaxačním tréninkem se zvyšují zásoby sil a energie. Autorka vypráví, že má výborné zkušenosti s příběhy, když se tyto cesty předčítají dětem. I ti největší nespavci usnou a vyžadují pravidelné čtení.
Kniha se dělí na tři části. Cesty do světa fantazie, Dojmy z cest a Cesta do světa pohádek. Je tu vysvětleno, čím se liší a čím na člověka působí. Dále jsou tu pokyny, jak příběhy předčítat a kde. Příběhy nenahrazují AT trénink.
Kniha příběhů slouží k předčítání před usnutím. Navodí uvolnění a posluchač se vydá na cestu fantazie do lesa, na ostrov, do Benátek, k Nilu nebo také do pohádky mezi hvězdy, na létající koberec nebo na kouzelný strom. Vysvětluje základy autogenního tréninku. Příběhy se mi moc líbí jako celkový přínos knihy. Jenom nevím, kdo mi bude předčítat…..Nejspíš to vyzkouším na dětech, protože věřím, že tento společný prožitek lidí sbližuje.
Kniha je jiná, netypická, ale oslovila mě a mám z ní radost. Takže už to je dobrý začátek k vnitřní pohodě.
Hodnocení: 90%