Příběhy pro imaginaci a autogenní trénink

Pod nohama cítíš stébla trávy

Tištěná kniha (2020)

0 % 5 recenzí

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Bezděková, Alena
Počet stran
128
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11207601
EAN
9788026216520
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1652-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Nemůžete večer usnout, jste neklidní a nedokážete se uvolnit? Vypravte se na cestu do pohádky…
Autogenní trénink je v dnešní neklidné době skutečně smysluplným řešením, jak se zbavit neklidu a napětí. Kniha, kterou právě držíte v ruce, je určena pro děti i pro dospělé a využívá k navození celkového uvolnění před usnutím pohádkové příběhy, dojmy z cest a výpravy do fantazijních světů. Ty vás zavedou na písečnou pláž, na ostrov, do lesa nebo na výlet lodí, do Káhiry, k Nilu, do Dalmácie či na orientální bazar, a také do pohádky – mezi hvězdy, do hejna motýlů nebo do koruny kouzelného stromu. Nechybí ale i témata jako „touha“, „zkouška odvahy“ či „velké zvíře Strach“. Texty jsou doplněny návodem, jak texty předčítat, a uklidňujícími afirmacemi.
Else Müller je známá německá autorka knih o autogenním tréninku pro děti i pro dospělé. Mnoho let vedla i kurzy dechového cvičení a meditací. Je průkopnicí mnoha nových přístupů v oblasti autogenního tréninku. V Portále vyšla její kniha Příběhy z měsíční houpačky.

O autorovi

Müller, Else

Další knihy autora

  • Stříbrný prach z hvězd

    329 Kč Sleva 14 % 280 Kč

    Dodání 1-2 dny

Recenze (5)

  • Autor recenze Mgr. et Mgr. Eva Martináková Datum 11. 3. 2021


    Müller, Else: Pod nohama cítíš stébla trávy - autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková

    https://www.online-psycholog.com/l/pod-nohama-citis-stebla-travy-pribehy-pro-imaginaci-a-autogenni-trenink-else-muller/

    Menší, úzká a graficky velmi příjemně zpracovaná knížka Pod nohama cítíš stébla trávy vyšla v nakladatelství Portál v roce 2020 poprvé. Její autorkou je německá terapeutka z Frankfurtu nad Mohanem Else Müller, jejíž styl psaní mohli čtenáři poznat v oblíbené knížce Příběhy z měsíční houpačky (Portál 2016, 4.), v níž autorka přináší rodičům příběhy pro předčítání dětem. I v knížce Pod nohama cítíš stébla trávy jsou krátké texty určené k předčítání, tentokrát ovšem nejen dětem, nýbrž především dospělým. Při jejich sestavování vycházela Else Müller ze svých zkušeností terapeutky. Vedla kurzy meditace, relaxace, dechových cvičení, jógy, bioenergie a autogenního tréninku, při nichž řízenou imaginaci hojně využívala.

    Knížka je rozdělena do 4 větších částí. V té první se autorka věnuje tématu stresu, jeho dopadu na člověka a významu fantazie a autogenního tréninku pro jeho zvládání. Tato část tvoří jakýsi teoretický úvod knížky, v němž Else Müller vysvětluje, k čemu má publikace sloužit, co v ní čtenář najde a jak ji používat. Zdůrazňuje zde prožitek "sbližování", který má být posilován právě předčítáním příběhů blízkému člověku. Vysvětluje, jak jsou do textu začleněny části autogenního tréninku a jak jsou označena místa, která mohou oslovit naše nevědomí. (Zde bych dodala, že dle mého názoru to, co konkrétně osloví nevědomí člověka či jeho zkušenosti a prožitky nelze předem odhadnout a obecně vymezit. Člověk využívající knížku v rámci terapie by si toho měl být vědom a měl by být připraven s tím pracovat.) Dále autorka seznamuje čtenáře stručně a srozumitelně s fungováním vegetativního nervového systému, možnostmi autogenního tréninku, významem pohádek pro děti, ale i se svými zkušenostmi z kurzů, které vedla a s tím, jak se k příběhům stavěli jejich účastníci.

    Hlavní části knihy následují po tomto teoretickém úvodu. Jedná se o příběhy rozdělené tematicky do tří oddílů. Jsou to Cesty do světa fantazie (11 příběhů), Dojmy z cest (41 příběhů) a Cesty do světa pohádek (22 příběhů). Napsat recenzi na příběhy, které mají za cíl oslovit fantazii člověka a rozvíjet jeho představivost, je obtížné či spíše nemožné, protože to, jak budou na koho působit, je individuální. Jinak budou působit na čtenáře, jinak na naslouchajícího, jinak na muže, ženy či děti a rozdíl bude i v tom, jak se propojí se zkušenostmi jedince. Pro mě osobně byla příjemná první a třetí skupina příběhů, kterou jsem využívala asi jako řada jiných lidí tak, že jsem si příběh přečetla a následně se ponořila do své fantazie a nechala jej tam rozvinout (nebo zaniknout). V nejrozsáhlejší části Dojmy z cest mě stále znova napadalo, že jde o krásné příběhy pro člověka, který popisovaná místa (Benátky, Marakéš, ostrovy v Dalmácii, Káhiru, Nil, Koptský klášter apod.) navštívil. Bez této zkušenosti pro mě bylo vytváření určitých představ (tvarů, vůní, zákoutí apod.) obtížné a mému prožívání vzdálené, což bylo podpořeno také tím, že jsem byla čtenářkou příběhů a ne tím, komu byl příběh předčítán.

    Každopádně jde o inspirativní knížku a jakousi pokladnici příběhů, z nichž si každý vybere ty, které jej osloví, při nichž se dokáže uvolnit a nechat odplynout napětí ze svého těla, starosti i myšlenky a o to autorce knihy jde. Je možné ji použít pro sebe či partnera i v rámci terapie či nácviku relaxace.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze Mgr. Veronika Víchová Datum 26. 2. 2021


    Müller, Else: Pod nohama cítíš stébla trávy - autor recenze: Mgr. Veronika Víchová

    V době různých omezení přichází kniha plná možností, zcela nezávislá, zcela svobodná.

    Zkušená psychoterapeutka a autorka knih nejen o autogenním tréninku Else Muller se nyná zaměřuje, jak na dětské, tak na dospělé poutníky do nitra sebe, země i jiných světů.

    V úvodu najdeme krátkou a velmi srozumitelnou edukaci o stresu, autogenním tréninku, pohádkách, fantazii...následovanou praktickými zkušenostmi a pokyny pro poutníky před vydáním se na cestu.

    Ačkoliv je autogenní trénink jedinečný a nepotřeboval po sto let, kdy pomáhá lidem, žádné opravy a úpravy, tak se autorce podařilo nabídnout velmi tvořivý a inspirující soubor motivů, příběhů, která mohou oslovovat uvolnění v kombinaci s budouváním zdrojů, sebevědomí a i možností přiblížit se k náročnějším tématům formou prožitků během naslouchání příběhu.

    Pro terapeuty je mistrovskou ukázkou aktivace různých typů podnětů: zrakových, sluchových, chuťových, vůní, ale i dotekových...jak slibuje název -“pod nohama cítíš stébla trávy“.

    Kniha obsahuje dostatek motivů pro různé potřeby klientů.

    Nedílnou součástí a zcela zásadní je oslovení problematiky, jak s textem pracovat, jak ho předčítat společně s objasněním principů autogenního tréninku. Základním principem je koncentrace a relaxace. Koncentrace na příběh přináší pak, díky zaujetí a prožitkům, stav relaxace.

    Knihu můžeme používat i před spaním pro navození lepšího, hlubšího spánku.

    V rodině se o ni podělí malí i velcí, protože pamatuje na všechny. S knižkou můžeme i růst a to doslova: mladší posluchači postupně dospějí i k tématům pro dospělé a my dospělí postupně znovu objevujeme svůj vnitřní svět.

    A právě vnitřní svět nemá žádné zavřené hranice, žádná limity.Vnitřní svět máme ho vždy k dispozici a to je v současné době plné omezení...rozhodně nabídka, kterou je dobré zvážit.

    Šáhněte tedy po knize, která je sic útlá a lehká, ale plná inspirace a klíčů ke stavu uvolnění.

    Přeji Vám příjemné zážitky

    autor recenze: Mgr. Veronika Víchová
    Přečíst celou recezi Zavřít