52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie

Stačí jen málo

Tištěná kniha (2016)

0 % 1 recenze

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Autor
Hanson, Rick
Překladatel
Fafejta, Ondřej
Počet stran
160
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11205701
EAN
9788026210887
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1088-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Tato kniha nabízí jednoduchá cvičení, která mají chránit proti stresu, zlepšovat náladu a budovat větší emoční odolnost. Autor jako neuropsycholog vychází z výzkumy podloženého zjištění, že i malé úkoly, které svému mozku dáme, mohou v dlouhodobé perspektivě vést k velkým změnám. Proto nabízí právě 52 cvičení; jednou z možností je vyhradit na každé z nich jeden týden a svou mysl cvičit po celý rok. Většinu cviků lze provádět kdykoli, kdekoli a pouze v mysli. Předkládané úkoly souvisejí se schopností zaměřit se na tom, co je dobré, odpustit si, přijímat vlastní tělo, všímat si krásy, projevovat vděk a pokoru, usilovat o věci bez ulpívání, smířit se s nedokonalostí, nebrat si věci osobně, mít víru, zaplnit díru v srdci, milovat a s řadou dalších ctností. Kniha, v níž autor spojuje svůj zájem o vědu a meditaci, neupřednostňuje žádné náboženství a obsahuje také mnoho poznatků z neurověd. Zatím byla přeložena do 14 jazyků. Rick Hanson, Ph.D., je neuropsycholog a učitel meditace. Pracuje jako odborný asistent v Greater Good Science Center na Kalifornské univerzitě. V češtině zaujal svou knihou Buddhův mozek (2013).

O autorovi

Hanson, Rick

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Datum 21. 9. 2016

    Americký neuropsycholog a autor světoznámého Buddhova mozku Rick Hanson přichází s novou knihou Stačí jen málo. 52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie. Knížka nabízí pro každý týden v roce jedno cvičení, které i při praktikování jen několik málo minut dokáže proměnit lidský mozek pozitivním způsobem, a přispět tím k opravdové spokojenosti, naplnění a radosti ze života.

    Autor vychází ze čtyř klíčových přesvědčení, a sice že trpělivost k malým věcem je základem každého skutečného úspěchu; že vzhledem k neuroplasticitě (tvárnosti mozku) každá nová zkušenost mění náš mozek; že chceme-li se cítit lépe, musíme se sami zasadit o změnu, aktivně provádět cvičení a neustávat a za čtvrté, že život je nádherný a smysluplný dar, a pokud to tak ještě nevnímáme, měli bychom zařadit do svého života cvičení na usměrňování a kultivaci naší mysli. Knížka je tedy určena všem aktivním lidem, kteří už pochopili, že štěstí nepřichází samo od sebe, není o tom, co vlastníme nebo předstíráme, ale je výsledkem snahy o zlepšování fungování vlastní mysli, tvorbu ušlechtilých hodnot a hledání autenticity.

    Nabízená cvičení jsou velmi jednoduchá a praktická a lze je provádět v běžných situacích. Podporují v nás pocit bezpečí, hledání krásy a sebevědomí, rozvíjejí v nás pokoru, víru, vděčnost, sebepřijetí, vůli, trpělivost, vhled a vnitřní klid, a tím posilují naše kladné vlastnosti a oslabují ty záporné. Učí nás všímat si v životě více pozitivních aspektů a přijmout za svůj život osobní zodpovědnost. To vše je podloženo výzkumy v oblasti neurověd a neuropsychologie. Nemusíme ale očekávat nudný výčet cvičení podpořených suchým výzkumem. Autor píše poutavě a zasvěceně, neboť zároveň vychází z vlastní praxe člověka, který se zabývá osobním rozvojem a meditací již dlouhá léta – a v neposlední řadě čtenář jasně vnímá, jak ho styl textu podporuje a povzbuzuje k vlastní praxi a změně, jako by mu sám autor držel palce.

    Mimo jednotlivá cvičení v knize najdeme také tipy a rady, kterými když se budeme řídit, prospějeme tím našemu zdraví i psychice. Mezi nejdůležitější patří například rady více odpočívat, zpomalit, umět se zastavit, relaxovat a meditovat. V dnešním hektickém a frenetickém světě, kde chce každý všechno stihnout, dělat a získat víc než druzí, můžeme nabýt dojmu, že to je správný přístup. Neuropsychologie však poukazuje na to, že náš mozek pro své správné fungování, efektivní výkon i pro uchování mentálního zdraví do vysokého věku (a na to je také dobré myslet), životně potřebuje odpočinek, spánek a péči. Dalšími klíčovými radami je dobré zacházení se sebou sama, pěstování soucitu se sebou, schopnost odpouštět a rozvíjení všímavosti. Nenechte se odradit na první pohled vysokou pozitivitou přístupu. Autor opravdu není naivní a netvrdí, že změna může přijít ze dne na den, ale je přesvědčený, že postupně, přirozeně a krok za krokem je možné od základu změnit vnímání sebe a svého života. Budeme-li například rozvíjet všímavost (mindfulness), budeme tím zvyšovat aktivaci levé prefrontální kůry, čímž se automaticky zlepší naše nálada. Pravidelnou praxí všímavosti také snížíme aktivaci amygdaly, která nevědomě reaguje na vnější podněty a neustále nás alarmuje. Nabudeme tím většího klidu, nadhledu, rozvahy a tím získá náš život nový rozměr. Ne, nejsou to dětské sliby, ale cesta práce na sobě sama, kterou když si vybereme, budeme vnitřně silní a bohatí. Jen víc takových pravdivých, otevřených a laskavých knih, kde se se čtenářem jedná na rovinu!

    Mgr. Monika Stehlíková, MBA
    lektorka mindfulness a terapeutka ACT
    www.monikastehlikova.cz

    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál

    Přečíst celou recezi Zavřít