podle KBT

6 dovedností pro zvládání nálady

Tištěná kniha (2024)

0 % 4 recenze

211 Kč

249 Kč −15 %, ušetříte 38 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Překladatel
Diestlerová, Petra
Počet stran
112
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11208901
EAN
9788026221210
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2121-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Trápí vás propady nálad, automatické negativní myšlenky a obavy vám přerůstají přes hlavu? Těžko hledáte způsoby, jak relaxovat a uvolnit se? Tento svižný průvodce vám pomůže osvojit si šestici dovedností, které vám pomohou naladit se na tu správnou náladu a vylepšit si ji.
Autoři vycházejí z technik kognitivně-behaviorální terapie a nabízejí krátké aktivity, jimiž můžete trénovat svou psychickou odolnost a které vám pomohou vystoupit ze začarovaného kruhu nepříjemných myšlenek a sebepodceňování. Zjistíte, jak to, co si myslíte, ovlivňuje vaši náladu, a jak změna vašeho myšlení doslova změní i váš život.
Matthew McKay Ph.D. je profesorem na Wrightově institutu v Berkeley v Kalifornii. Je autorem mnoha knih. Specializuje se kognitivně-behaviorální terapii depresí a úzkostí.
Martha Davis Ph.D. působila jako psycholožka na psychiatrickém oddělení Kaiserova stálého lékařského centra v kalifornské Santa Claře. Bezmála třicet let zde poskytovala individuální, párovou i skupinovou psychoterapii. Je spoluautorkou několika knih.
Patrick Fanning je žurnalista specializující se na oblast duševního zdraví. Je autorem a spoluautorem 12 knih.

O autorech

Matthew McKay je zkušený psycholog, zakladatel nakladatelství New Harbinger a autor i spoluautor řady úspěšných knih. Specializuje se na kognitivně-behaviorální terapii a pracuje s lidmi, kteří se potýkají s úzkostmi a depresemi.

Všechny knihy autora

Martha Davis Ph.D. působila jako psycholožka na psychiatrickém oddělení Kaiserova stálého lékařského centra v kalifornské Santa Claře.

Všechny knihy autora

Patrick Fanning je žurnalista specializující se na oblast duševního zdraví. Je autorem a spoluautorem 12 knih.

Všechny knihy autora

Recenze (4)

  • Autor recenze Chensie Ips Datum 18. 11. 2024


    Průvodce světem nálad a jejich zvládáním - autor recenze: Chensie Ips
    http://www.svet-mezi-radky.cz

    Nakladatelství Portál vydalo působivou publikaci, která se tedy už podle názvu zabývá možnostmi zvládání nálad podle KTB, tedy kognitivně-behaviorální terapie. Autoři ujišťují, že nástroje skutečně fungují. Ještě nejsem tak daleko, abych vás ujistila, že se mi daří s nimi pracovat na sto procent a že mi skutečně fungují, ale mohu vám titul přiblížit a ujasnit vám informace, které nabízí. Ovšem některé metody jsou mi známé a plně funkční.

    Již v úvodu mnozí ocení, že trio McKay, Davis, Fanning vědí, o čem hovoří. V případě, že jej vám psychologie blízká, s nimi budete rázem na jedné vlně a předpokládám, že stejně jako já budete automaticky přikyvovat a zjišťovat, že jsou to sice fakta, ale možná vás nenapadla nebo vám unikala.

    Matthew McKay Ph.D: je profesorem na Wrightově institutu v Berkeley. Napsal mnoho knih a specializuje se především na kognitivně-hehaviorální terapii depresí a úzkostí. Martha Davis Ph.D: kdysi působila takřka třicet let jako psycholožka na psychiatrickém oddělení Kaiserova stálého lékařského centra v kalifornské Santa Claře. Poskytovala párovou, skupinou i individuální psychoterapii. Převážně je spoluautorkou řady knih. Patrick Fanning, žurnalista, specializující se na oblast duševního zdraví. Sám Fanning je spoluautorem a autorem dvanácti publikací.

    Život je těžký. (Str. 9)

    Tak začíná kniha. Nic nelakuje na růžovo, ukazuje řízná fakta a hlavně nástroje, které vám mají a mohou pomoci. V úvodním textu se dozvíte, že KTB vám může pomoci se zvládáním problematického hněvu, perfekcionismu, nízkého sebevědomí, pocitů provinilosti i prokrastinací. V začátku jste informováni, že publikace vysvětluje základní nástroje a techniky KBT. které lze ihned začít používat a mohou vám ulevit od emocionálních bolestí. Chcete-li hlubší náhled na KTB, určitě doporučuji vyhledat příslušné tituly, protože v tomto případě opravdu stačí základy a je to jen vhodné, protože je knížka pak srozumitelná i pro široké publikum.

    Hlavních kapitol je šest a těm, kteří mají přečtené třeba publikace Brouci v hlavě nebo různé tituly o zvládání úzkostí, budou velmi blízké a pochopitelné.

    • Automatické myšlenky
    • Zúžené myšlení
    • Spouštěče
    • Relaxace
    • Kontrola obav
    • Mobilizace

    Některá fakta a metody jsou těm, kteří se potýkají s úzkostmi a pracují s KTB, známých. Některé návody znáte, jiné jsou s obměnou či poznáte nové funkční instrukce.

    Samozřejmě nic není zadarmo a tak je potřeba nejen s knihou pracovat, ale hlavně pracovat s vlastními myšlenkami. Objevovat sám sebe, vyhodnocovat, vnímat svoje vlastní spouštěče a podle příkazů s nimi pracovat. Není to jednoduchá cesta, ale rozhodně jste na té správné. Někteří ocení zejména možnosti relaxačních metod, kterých není nikdy dost. Autoři se zaměřují brániční dýchání, progresivní svalovou a zkrácenou svalovou relaxaci a další.

    Některé kapitoly se přímo zajímají o úzkosti a práci s nimi. Uvádí možnosti a pomáhají vytvořit si seznamy vlastních obav, jejich seřazení dle závažnosti, hodnocení úzkostí a zkrátka nahlížet na vlastní pocity trochu svrchu, aby jimi člověk nebyl tolik zasažen.

    Asi nejpodstatnější kategorií, kterou v běžných publikacích řešících úzkostí, nenajdete. Jedná se právě o Mobilizaci, která se tedy týká aktivit. Zaznamenávání, hodnocení, plánování, zvolení nových činností tedy koníčků, ale i povinností. Je potřeba vnímat také, jak moc vás těší dané konání, atd. Na závěr je skrze QR kód možné stáhnout si u nakladatelství Portál pracovní listy, což je velice příjemný bonus.

    Jak se dočtete v závěru, jedná se o publikaci, která vám pomůže změnit způsob, jakým reagujete na různorodé situace. Jedná se tedy změnu zajetých vzorců, které je potřeba upravit. To není nic nového, ale opět knížka přináší nové informace, které jsou pro širokou veřejnost a pomáhají s nepříjemnými pocity, s těžšími až úzkostnými náladami. Pravda, takových knih je více a v případě, že je máte načtené a pracujete podle nich se v této nenaučíte tolik nového, jak byste si možná představovali. Ale v případě, že teprve začínáte, je to rozhodně velice vhodným příspěvkem vaší knihovničky i vaší mysli.

    Já jsem si v počátku neuvědomila, že se vlastně jedná o publikaci, která pomáhá s úzkostmi. Šikovné je, že se nezaměřuje přímo na ně, protože takových knížek mám opravdu hodně a mám načteno, nebylo to pro mě úplně nové a hodně jsem autorům rozuměla. Líbil se mi jejich přístup a naučili mě nejen něco nového a podnětného, ale i mi připomněli fakta, která jsem upozadila. I když se tedy nejednalo o knížku, která by mě přímo ohromila informacemi, tak byla velice příjemným čtením a připomenutím KTB, které skutečně pomáhá. Mohu jen doporučit.

    autor recenze: Chensie Ips
    http://www.svet-mezi-radky.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Mária Figurová Datum 17. 9. 2024


    McKay, Matthew; Davis, Martha; Fanning, Patrick: 6 dovedností pro zvládání nálady - autor recenze: Mária Figurová
    http://casopisagora.cz

    Díky sociálním sítím a médiím se v posledních letech stala debata o regulaci emocí módním tématem – a to je jedna z věcí, za které jim můžeme být vděčni. I lidi, nepolíbení psychologií, začínají už rozumět tomu, že na emocích (byť je toto slovo už tak zprofanované, že ho skoro nikdo nebere vážně) to tak nějak stojí i padá. Už taky víme, že není oblasti, ve které by se nehodilo svým emocím rozumět a umět je adaptivně zpracovávat – ať už mluvíme o vztazích, pracovním prostředí, rodičovství nebo psychosomatice.

    Háček je v tom, že odpovědět jak na to je na dlouho.

    Mnoho autorů se snaží přinést osvětu v daném tématu, a proto je již na trhu nekonečné množství self-help literatury na téma emocí. O to těžší je pak pro čtenáře vyznat se v nabídce v knihkupectví.

    Matthew McKay, zasloužilý KBT terapeut a autor, je v tomto případě sázkou na jistotu. Podobných publikací má na kontě několik a i tentokrát se spolu s kolegy po několikáté pokouší vnést trochu světla do zmiňované problematiky. Tentokrát volí velmi přímočarou cestu a sahá po ústředních metodách kognitivně-behaviorální terapie. Jednotlivé oddíly knihy se tak zabývají nácvikem relaxačních metod, kognitivní restrukturalizací nebo expozici obavám. Kapitoly velmi podrobně instruují čtenáře, jak správně trénovat hluboké dýchání, nebo si zapisovat automatické negativní myšlenky a poté s nimi efektivně pracovat, jak se cíleně vystavovat svým strachům, a hlavně, jak tyto techniky vzájemně propojovat. V závěru přidává kapitolu věnovanou “mobilizaci”, tedy plánování denních aktivit, ve stavu zamrznutí nebo apatie, které se často pojí s depresí.

    Provázání s metodami KBT je sice pro tento typ příruček typické a i vhodné, někdy ale nebezpečné. Ono totiž KBT je efektivní, ale náročná práce, u které spíš než vysvětlit si principy a naučit se techniku, dělá potíže tuto techniku udržet aktivní po delší dobu. Jedním z úkolů terapeuta je udržet pacienta motivovaného. Tento aspekt může u knihy chybět a snadno se tak člověk začne v podrobném popise technik ztrácet. Co teprve když mu dojde, kolik námahy vyžaduje provést cvičení vůbec jednou – pak je dost možné, že to rychle vzdá.

    Kniha se tedy uplatní v rukou motivovaného čtenáře, který možná ještě nedozrál na terapii, ale dozrál na systematickou práci na sobě a dokáže si strukturu udržet sám – v tomto ho kniha s radostí podpoří.

    Shrnutí:

    Co je na knize pozitivní? Je postavena na KBT – systematická, konstruktivní, věcná. Oceňuji i přehlednost, členění textu do kratších úseků pro udržení pozornosti, podrobné vysvětlení pojmů. Velké plus za QR kódy v závěru knihy, které nasměrují čtenáře na pracovní materiály.

    Co je na knize negativní? Je postavena na KBT – podrobná a náročná na realizaci a udržení motivace. Ale jak jsem řekla, bez motivace to nepůjde s knihou ani bez ní.

    Matthew McKay statečně plní svůj cíl rozšiřovat povědomí o emocích v běžné populaci a mluvit o zdravějších formách jejich zvládání. Kniha 6 dovedností pro zvládání nálady podle KBT je dalším užitečným počinem v jeho práci, s plusy i s limity, které vyplývají z náročnosti úkolu, který si autor zvolil. Tím úkolem není, aby jste byli schopni stoprocentní sebekontroly, ale aby se vám život žil lépe a bylo v něm více radosti a méně úzkosti. To je dost dobrý důvod po knize sáhnout a dát ji šanci.

    autor recenze: Mária Figurová
    http://casopisagora.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 10. 6. 2024


    McKay, Matthew; Davis, Martha; Fanning, Patrick: 6 dovedností pro zvládání nálady - autor recenze: ?
    https://www.katechetiolomouc.cz

    V nakladatelství Portál vyšla praktická knížka 6 dovedností pro zvládání nálady podle KBT. Knížka tří autorů. Hlavní autor, Mathew McKay, se specializuje na kognitivně-behaviorální terapii depresí a úzkostí. Psycholožka Martha Davis téměř 30 let poskytovala individuální i párovou psychoterapii a třetí autor, Patrick Fanning, je žurnalista, který se specializuje na oblast duševního zdraví.

    Kniha se skládá ze 6 kapitol, úvodu a závěru. V závěrečné části je uveden odkaz na tematické pracovní listy a také zdroje, které je možné využít pro získání širšího povědomí o tématu.

    V úvodní části nás autoři seznamují s hlavní myšlenkou kognitivně-behaviorální terapie:

    „Když změníte myšlení, můžete změnit své pocity.“

    V první kapitole se kniha zabývá AUTOMATICKÉ MYŠLENKY. Když nás ovládají automatické myšlenky, znamená to, že automaticky interpretujeme všechno, co vidíme, slyšíme, cítíme či hmatáme. Autoři vysvětlují, jak tento proces funguje a jak s automatickými myšlenkami pracovat, aby nás negativně neovlivňovaly.

    Druhá kapitola se nazývá ZÚŽENÉ MYŠLENÍ. Vzorec zúženého myšlení představuje sklon vztahovat všechny věci a události, k nimž kolem nás dochází, k sobě. Autoři odhalují osm vzorců zúženého myšlení a uvádí, jak je vyvažovat.

    Třetí část je zaměřena na SPOUŠTĚČE. To jsou myšlenky, které vyvolávají emoce. Tato kapitola má čtenářům poskytnout dovednosti nutné k práci s automatickými myšlenkami a zúženým myšlením. K práci na sobě můžete využít formulář ke stažení.

    Čtvrtá kapitola nese název RELAXACE a vysvětluje vysoce účinné techniky, které nás mohou při pravidelném nácviku uvést do stavu hluboké relaxace.

    Předposlední kapitola má název KONTROLA OBAV. Tato kapitola čtenáře naučí čtyři techniky, jak dostat obavy pod kontrolu. Jsou to: pravidelné procvičování relaxačních technik, přesné vyhodnocování rizik, vystavovat se obavám a prevence přemrštěných obav.

    Poslední kapitola má název MOBILIZACE. Tato kapitola se zaměřuje na překonávání deprese pomocí vyšší míry aktivity. K tomu je potřeba zvládnout techniku plánování aktivit, která je zde také podrobně vysvětlena.

    Kognitivně-behaviorální terapie se odlišuje od psychoanalýzy tím, že změnu předpokládá to, že člověk něco dělá. Kniha 6 DOVEDNOSTÍ PRO ZVLÁDÁNÍ NÁLADY přináší konkrétní tipy a techniky, které pomohou nastartovat změny ve vašem životě.

    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

6 dovedností pro zvládání nálady

Knižní novinky

Naučte se 6 dovedností pro zvládání nálady

Přečíst článek