Kritické periody vývoje, těhotenství, první chvíle spolu, jak na školáky, pocit méněcennosti, výchova k odpovědnosti, strach a úzkost dětí.
Prof. Matějček odpovídá na základní otázku: "Kdy je při výchově pro co vhodná doba a co kdy nepromeškat?" Ve svém výkladu srozumitelně spojuje poznatky dnešní vědy i praktické zkušenosti vlastní i dalších psychologů a pedagogů. A jak autor sám slibuje: "Bude v tom jistě i dost mých vlastních osobních postojů a možná i libůstek, takže mi nezbývá než prosit laskavého čtenáře jednak o shovívavost a jednak o jeho vlastní tvořivé uvažování na dané téma." Kniha je určena především rodičům, ale i učitelům a vychovatelům a všem, kdo přemýšlejí o výchově a jejích možnostech.
Doc. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc., renomovaný dětský psycholog, je autorem odborných publikací a také knížek, ve kterých popularizuje poznatky obecné i klinické psychologie. V Portálu vyšly jeho knihy Po dobrém, nebo po zlém?, Co, kdy a jak ve výchově dětí, Co děti nejvíc potřebují.
O autorovi
Zdeněk Matějček
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. (1922–2004), byl významný český psycholog. Spolu s Josefem Langmeierem vytvořili originální a světově objevné…
V České republice není známější osobnosti dětského psychologa než Zdeněk Matějček. Zasloužil se o proměnu dětské psychologie k lepšímu a stal se jedním z předních odborníků na výchovu. Jeho kniha zaujímá roli praktické příručky pro rodiče nebo jakoukoliv jinou osobu pečující o děti. Nejde však o pouhý mechanický návod. Naopak, Matějček nás vřele a lidsky provází všemi stadii od narození dítěte (zmiňuje se však už o době prenatální) až po adolescenci. Tato kniha je dobrou volbou pro mladé rodiče, vývoj i péče o dítě je zde vysvětlena jednoduše a v příjemném duchu. Zejména se zaměřuje na kritická vývojová období a v jaké době co u dítěte nepromeškat (co je potřeba, aby zvládalo a jak je to naučit). Neopomíná také dodat, čeho bychom se měli raději vyvarovat. Nehovoří však pouze o dítěti, své místo v knize zaujímají také rodiče, jejich kvality a správné postoje k nově nabyté odpovědnosti. Své vědomosti dokládá výzkumy a zkušenostmi z jeho praxe i praxe jeho kolegů. Matějček nenásilnou formou nabízí pro inspiraci svůj úhel pohledu a rady. Do druhé poloviny knihy autor přidává vlastní esej o výchově k odpovědnosti. Na závěr je přínosem obsáhlá kapitola o strachu a úzkostech dítěte, kde nalezneme cenné rady, jak předcházet jejich vzniku nebo jak s nimi pracovat.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.