Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. (1922–2004), byl významný český psycholog. Spolu s Josefem Langmeierem vytvořili originální a světově objevné dílo o psychické deprivaci u dětí. Definovali tak nový psychologický pojem, výsledky své práce publikovali v knize Psychická deprivace v dětství. Jejich poznatky využil mimo jiné pomyslný otec pojmu bezpečná vazba, britský psychoanalytik John Bowlby.
Zdeněk Matějček je autorem mnoha článků a knih o výchově. S prof. Langmeierem společně napsali knihu Praxe dětského psychologického poradenství (1991), do níž vložili svou mnohaletou společnou práci (kniha vyšla v reedici v roce 2011). Spolu pak také vydali knihu Počátky našeho duševního života. Opírali se při tom o svou víceúrovňovou studii deprivace v dětském věku. Tím dosáhli dalšího mezinárodního uznání a poukázali na mimořádný význam perinatálního období dítěte a náležité péče o ně. Matějček je také autorem několika úspěšných knih pro rodiče: Po dobrém, nebo po zlém?, Co, kdy a jak ve výchově dětí a Co děti nejvíc potřebují.
Platí tu ona stará známá poučka, že nezáleží jenom na tom, co dáváme, ale především na tom, co to dává těm, kdo přijímají. Jsou tu dvě strany. A kde jsou dvě strany, tam je nutně i vztah. (Po dobrém, nebo po zlém?: O výchovných odměnách a trestech)
Potřeba otevřené budoucnosti; mateřská a otcovská...
199 Kč
Sleva 30 %
139 Kč
Kritické periody vývoje; těhotenství; první chvíle...
249 Kč
Sleva 30 %
174 Kč