Rodina a práce - jak je sladit a nezbláznit se

Tištěná kniha (2009)

0 % 2 recenze

123 Kč

145 Kč −15 %, ušetříte 22 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2009)

Edice
Rádce pro rodiče
Počet stran
160
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2009
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12109901
EAN
9788073676155
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Kniha se věnuje problematice skloubení rodinného a profesního života, která se v poslední době stává čím dál více diskutovanou a populární. Má za úkol povzbudit zejména rodiče, ať už nastávající, nebo rodiče dětí v předškolním věku, že kombinace rodinného a pracovního života je možná. Po narození dítěte nemusí na několik let zcela rezignovat na svůj osobní a profesní život, naopak pokoušet se je sladit je zcela normální a není třeba mít výčitky svědomí. Kniha je psána pro rodiče (zejména matky) na mateřské dovolené a po ní a ženy, které se na mateřství teprve chystají. Michaela Marksová-Tominová se dlouhodobě zabývá postavením žen a mužů ve společnosti, otázkami ženských práv a rodinnou politikou. Kromě řady článků a příspěvků v němčině a angličtině je spoluautorkou knihy Na cestě do Evropské unie: průvodkyně nejen pro ženy. Také jako e-kniha

O autorovi

Marksová - Tominová, Michaela

Další knihy autora

Recenze (2)

  • Ten, kdo si na vlastní kůži vyzkoušel, jakým způsobem probíhá slaďování rodinného a pracovního života, jistě potvrdí, že to není jednoduchá záležitost. Zvlášť v naší společnosti, která stále ještě preferuje zažité, ale nesprávné názory. Staví ženu do pozice té, co se stará o dítě a domácnost, a muže do pozice toho, kdo vydělává peníze. A přitom jednou větou dodává, že v České republice existuje rovnoprávnost.

     

    Odpovězme si na otázku. Proč by člověk neměl mít právo na plnohodnotný život jen proto, že se narodil jako žena? Jsou snad ženy horší než muži? V naší společnosti asi ano.

     

    Knížka je určená všem ženám, které mají nebo se chystají mít děti a zároveň se chtějí vrátit do zaměstnání dříve, než je ve zdejších krajích přípustné. Ale také mužům, kteří ve své ženě nevidí jen služku, chápou její potřebu se realizovat a jsou ochotni pomoci s běžnými domácími pracemi a nestydí se za to.

     

    Autorka knihy nechce svými texty nikoho nutit ke slaďování rodinného a pracovního života. Cílem knihy je jen poradit a dodat odvahu těm, co si takový život přejí. Možná si říkáte, že je taková příručka zbytečná, protože v dnešní „moderní době“ si každá žena může dělat, co chce. Bohužel tomu tak není. Ženám bylo celá staletí odpíráno právo mít obojí, tedy rodinu i kariéru. Právo mít rodinu a zároveň se realizovat v zaměstnání, mít vysokoškolské vzdělání či právo volit si musely ženy tvrdě vybojovat. A stále musí za své postavení ve společnosti bojovat.

     

    V zemích na západ od nás je zcela běžné, že ženy s velmi malými dětmi chodí do zaměstnání. V České republice je žena, která se rozhodne nepřerušit kariéru a již po půlroce nastupuje zpět do zaměstnání, označována za krkavčí matku. Copak jsou u nás ženy horší, hloupější či méněcennější než jinde v Evropě? Určitě ne. Tak proč by nemohly svůj život prožít plnohodnotně?

     

    Je pravda, že v době, kdy dítě čekáte a moc se na ně těšíte, vás myšlenky na jiné činnosti nezajímají. Jenomže matka, která se věnuje dítěti a domácnosti a na všechno ostatní rezignuje, nemusí být tou nejlepší matkou. Přehnaná péče mnohdy spíš uškodí a s velkou pravděpodobností se podepíše na vztahu mezi vámi a otcem dítěte. Ženy stejně tak jako muži by měly mít čas na svou práci, koníčky a záliby. Stereotypní život unavuje a výsledem je častá frustrace maminek na mateřské a rodičovské dovolené.

     

    Autorka knihy paní Michaela Marksová-Tominová se již dlouhou dobu zabývá postavením žen a mužů ve společnosti, otázkami ženských práv a rodinnou politikou. Ve své knize uvádí řadu vlastních zkušenosti, ale také zkušenosti svých kamarádek a známých, a to nejen z České republiky. V současné době pracuje ve státní správě a spolupracuje s občanským sdružením Asociace pro rovné příležitosti. Dříve pracovala jako ředitelka neziskové organizace Gender Studies.

    Jaroslava Fuksová
    Zdroj: www.meredit.cz

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autorka se dlouhodobě zabývá postavením mužů a žen ve společnosti, otázkám rovných příležitostí a v současné době velmi aktuálním tématem slaďování rodinného a profesního života.

    Česká republika patří k zemím s velkorysou možností mateřské a rodičovské dovolené. Autorka upozorňuje na rizika, která s tím mohou být spojena, a zdůrazňuje příležitostnost, aby se rodiče už při očekávání potomka a v jeho útlém věku nevzdávali možnosti kombinace rodinného a pracovního života.

    Za velmi sympatické považuji výchozí premisu osobní svobody a práva volby na individuální uspořádání podle potřeb a možností každé rodiny. Je přínosné, že je mj. upozorněno na možnost frustrace a riziko syndromu vyhoření psychických sil během rodičovské dovolené.

    Kniha je doplněna autentickými příběhy ze životů autorčiných přítelkyň žijících v Česku i v zahraničí a také citacemi z rozhovorů s političkami a celebritami na téma slaďování rodinného a profesního života.

    Za opomíjené vnímám téma rodičovství jako prostor a čas pro objevování sebe sama prostřednictvím péče o dítě a  široké možnosti osobnostního růstu na mateřské a rodičovské dovolené. Mnozí rodiče mohou prostřednictvím péče o dítě a rodinu objevit, že se nadále nechtějí profesně rozvíjet tam, kde před mateřskou a rodičovskou „dovolenou“ skončili , ale chtějí se věnovat se něčemu jinému, novému…

    Bez zmínky zůstalo podle mého názoru stěžejní téma rodinných kompetencí, tj. klíčových manažerských dovedností a schopností, které získává člověk „prací na pracovišti zvaném rodina“ a které jsou dobře přenositelné a využitelné v pracovním životě v rámci profese. Patří k nim především komunikační dovednosti, organizační dovednosti, umění rozhodovat(se), flexibilita, komplexní řešení problémů, schopnost řešit konflikty, iniciativnost, schopnost učit se, pedagogické dovednosti a v neposlední řadě odolnost vůči stresu.

    Jako klinická psycholožka pracující s rodinami s malými dětmi nemohu souhlasit s tezí, že v péči o malé dítě rozhoduje kvalita s ním stráveného času bez ohledu na kvantitu. Jako laktační poradkyně bych měla ještě malou připomínku k možnosti dokrmování kojeného dítěte z lahvičky, určitě je to možné a proveditelné, jen u dětí velmi malých to může dosavadní bezproblémové kojení ohrozit, což mám potvrzeno příklady z vlastní praxe.

    Publikaci si cením jako jednu z prvních vlaštovek na toto téma na českém trhu , s praktickými konkrétními návrhy a doporučeními a s dobře využitelnými odkazy a tipy.

    PhDr. Petra Tenglerová

    Olomouc leden 2010

    Přečíst celou recenzi Zavřít