Ten, kdo si na vlastní kůži vyzkoušel, jakým způsobem probíhá slaďování rodinného a pracovního života, jistě potvrdí, že to není jednoduchá záležitost. Zvlášť v naší společnosti, která stále ještě preferuje zažité, ale nesprávné názory. Staví ženu do pozice té, co se stará o dítě a domácnost, a muže do pozice toho, kdo vydělává peníze. A přitom jednou větou dodává, že v České republice existuje rovnoprávnost.
Odpovězme si na otázku. Proč by člověk neměl mít právo na plnohodnotný život jen proto, že se narodil jako žena? Jsou snad ženy horší než muži? V naší společnosti asi ano.
Knížka je určená všem ženám, které mají nebo se chystají mít děti a zároveň se chtějí vrátit do zaměstnání dříve, než je ve zdejších krajích přípustné. Ale také mužům, kteří ve své ženě nevidí jen služku, chápou její potřebu se realizovat a jsou ochotni pomoci s běžnými domácími pracemi a nestydí se za to.
Autorka knihy nechce svými texty nikoho nutit ke slaďování rodinného a pracovního života. Cílem knihy je jen poradit a dodat odvahu těm, co si takový život přejí. Možná si říkáte, že je taková příručka zbytečná, protože v dnešní „moderní době“ si každá žena může dělat, co chce. Bohužel tomu tak není. Ženám bylo celá staletí odpíráno právo mít obojí, tedy rodinu i kariéru. Právo mít rodinu a zároveň se realizovat v zaměstnání, mít vysokoškolské vzdělání či právo volit si musely ženy tvrdě vybojovat. A stále musí za své postavení ve společnosti bojovat.
V zemích na západ od nás je zcela běžné, že ženy s velmi malými dětmi chodí do zaměstnání. V České republice je žena, která se rozhodne nepřerušit kariéru a již po půlroce nastupuje zpět do zaměstnání, označována za krkavčí matku. Copak jsou u nás ženy horší, hloupější či méněcennější než jinde v Evropě? Určitě ne. Tak proč by nemohly svůj život prožít plnohodnotně?
Je pravda, že v době, kdy dítě čekáte a moc se na ně těšíte, vás myšlenky na jiné činnosti nezajímají. Jenomže matka, která se věnuje dítěti a domácnosti a na všechno ostatní rezignuje, nemusí být tou nejlepší matkou. Přehnaná péče mnohdy spíš uškodí a s velkou pravděpodobností se podepíše na vztahu mezi vámi a otcem dítěte. Ženy stejně tak jako muži by měly mít čas na svou práci, koníčky a záliby. Stereotypní život unavuje a výsledem je častá frustrace maminek na mateřské a rodičovské dovolené.
Autorka knihy paní Michaela Marksová-Tominová se již dlouhou dobu zabývá postavením žen a mužů ve společnosti, otázkami ženských práv a rodinnou politikou. Ve své knize uvádí řadu vlastních zkušenosti, ale také zkušenosti svých kamarádek a známých, a to nejen z České republiky. V současné době pracuje ve státní správě a spolupracuje s občanským sdružením Asociace pro rovné příležitosti. Dříve pracovala jako ředitelka neziskové organizace Gender Studies.
Jaroslava Fuksová
Zdroj: www.meredit.cz