https://jitkalibigerova.estranky.cz/clanky/recenze/encyklopedie-odpadu-pro-skolaky.htmlJak si počínat ekologičtěji nám prozradí dětská kniha Co s odpadem? Encyklopedie pro školáky od Gerdy Raidt (autorky populárně-naučných knih pro děti). Kniha nás seznámí s odpadem. Vynesením odpadků a zavřením víka popelnice to však nekončí. Je to mnohem komplikovanější. Více v recenzi. Knížku vydalo nakladatelství Portál.
Odpad je všude kolem nás. Nutno říci, že co jeden člověk vyhodí, může mít pro jiného ještě cenu. Někdy se vyhazují věci, jež by se daly ještě použít. Každý to vnímá jinak. Já osobně nejsem sběratel, snad mě potěší nějaká pěkná kniha, kterých máme doma poměrně mnoho, pravda. Miluji své běžecké medaile, které mi připomínají závody, kterých se účastním a které miluji. Ovšem různé serepetičky po domě opravdu nemám. Tak si říkám, že místo věcí bychom měli sbírat zážitky…
Ale pojďme si povědět pár věcí o odpadu. Odpad se vyhazuje do různých kontejnerů. Máme tedy směsný odpad, organický, plasty, sklo, papír, velkoobjemový (tedy velké věci jako je například nábytek), toxický (jedovatý) odpad, elektroodpad, tekutý (odpadní vody ze záchodů, dřezů, myček nádobí či praček) či velké kontejnery na staré oblečení.
V knize se dozvíte, že organický odpad se odváží do kompostárny, kdo má zahradu, může svůj organický odpad kompostovat… V přírodě se vše používá znovu. Je to dokonalý koloběh. Řekněme si také něco o recyklaci, o skle, o papíru, o plastech… Mnoho věcí však také nelze recyklovat stále dokola.
Dále nás kniha seznámí se zbytkovým (směsným) odpadem, který lze odvést na skládku… Větší část směsného odpadu se odváží do spalovny odpadů. Jak tam vše probíhá, napoví kniha.
Dnes máme nějaké věci, používáme je po nějakou dobu a dříve či později je vyhodíme. V minulosti to bylo jiné. Všichni si nemohli dovolit kupovat vše stále nové. „Kdo má málo, málo vyhazuje.“ Dříve si uměli lidé dost věcí opravit, nebo z již poškozeného vyrobit něco jiného.
Odpad může být dokonce vystavován v muzeu. Může jít o starý odpad, který je vzácný. Může nám napovědět o tom, jak lidé žili v minulosti. Jestli byli bohatí, nebo chudí, co jedli, co vlastnili, nebo dokonce co pro ně bylo důležité a co nikoliv.
Dokonce i ve vesmíru nalezneme odpadky, jde o zbytky rozbitých satelitů a vyhořelých raket, jde o tzv. vesmírný šrot kolem Země. I na Měsíci leží odpad, který po sobě zanechali astronauti, když tam přistáli.
Mnohým z nás se dnes dobře daří, tak si mohou dovolit hodně nakupovat a hodně vyhazovat. Mnoho věcí ale dlouho nevydrží, a tak stále kupujeme nové věci dokola. A čím více nakupujeme, tím více obchodníci vydělávají a je tím více nových pracovních míst…
Takové chudší země jsou často používány jako odkladiště odpadu. Zákony jsou tam méně přísné a pracovní síla je levná… Naše odpadky jim pak prostě leží v krajině. Na tamních skládkách pracují většinou děti. To mi rve srdce. Snadno se mohou poranit a vdechují zdraví škodlivý kouř z elektroodpadu… Tak si říkám, že někdy život není spravedlivý…
Doma se lidem hromadí věci, nemáme je kam dávat, ani čas je všechny použít. A spousta z nás si věci ani neuklidí! Každý to máme jinak. Já ještě miluji sportovní oblečení, tak za něj utrácím. Ale je pravda, že straší oblečení vždy vyřadím a dám do kontejneru určeného na oděvy. Malé oblečení po dceři věnujeme charitě. Bydlíme sice v bytě, kde toho úložného prostoru moc není, ale i tak věci „neprožívám“. V životě jsou důležitější zážitky než střádat staré harampádí. Ale to si každý uvědomí časem, nebo, jak jsem psala, to má každý jinak.
Kniha vypráví o odpadu, který je všude kolem nás, plní daleká moře a ovlivňuje řadu přírodních procesů. Dá se s tím něco dělat? Barevné obrázky a poučný text nás seznámí s touto problematikou. Kniha je určena pro školáky, ale i jejich rodiče. Je napsaná přehledně, srozumitelně. A je určitě přínosem, otevře nám oči, jak si v životě počínat ekologičtěji.
Mnoha lidem na světě odpadky vadí, ne že ne. Trápí se kvůli stavu přírody a rádi by pro ni něco udělali. MY všichni společně máme sílu něco změnit. Tak pojďme a starejme se hezky o naši Zemi.