Zobačová, Hana: Nikdo nejde z kola ven - autor recenze: Lenka Štveráčkováhttps://www.kritiky.cz/nikdo-nejde-z-kola-ven-detektivni-encyklopedie-handicapu/Aleš a Matěj jsou kamarádi. Když se ve třídě ztratí tablet, pustí se do velkého pátrání a rozhodně ho chtějí všichni najít. Během pátrání se setkávají s mnoha kamarády, spolužáky, kteří mají různé vady, ať už jsou to zraku, sluchu, řeči, tělesně postižení, také s poruchami učení nebo i mentálně postižení. Každý z nich je jiný, jinak se chová, přesto mohou být kamarádi, vzájemně se respektovat, pomáhat si a společnými silami leckteré vady pomoci zmírnit. Ten pocit, že na to nejsou sami, že mu kamarádi podají pomocnou ruku je rozhodně k nezaplacení.
Jakou problematiku autorka v knize řeší? Jsou to především různé nemoci, postižení, poruchy učení, vady zraku, sluchu, šikanu, mentální a tělesné postižení, ale i problematiku inkluze a začleňování postižených dětí do kolektivu. V knize najdete zajímavý příběh, křížovky, informace o tom, jak se k postiženému chovat, vysvětlení, co dané postižení vlastně znamená, ale také kulturní okénko, kdo z umělců trpěl stejnou vadou. Nechybí zde slovník pojmů, které autorka vysvětluje velmi podrobně a poutavou formou.
Na konci knihy autorka poděkovala všem, co se na knize podíleli a pomohli autorce vzniknout tak báječné knize. Publikace je barevně rozdělena. Oranžový rámeček je vyprávění kamaráda Aleše, zelený rámeček shrnuje základní informace o daném handicapu a v modrém najdete složitější informace, pro zkušenější čtenáře.
Kniha je naprosto báječná a čtení jsem si užila od začátku, až do konce. Autorčin styl psaní je skvělý, barevné rozdělení textu usnadňuje lepší orientaci v knize, je plná zajímavých informací. Publikace je vhodná pro děti, dospělé, pedagogy, ale i vychovatele školních družin Dospělí ji využijí pro práci s dětmi, pro vysvětlení, proč se dané dítě tak chová. Texty doplňují nádherné ilustrace Libora Drobného, které vám vykouzlí úsměv na tváři a čtení vás bude bavit.
Myslím si, že podobná kniha na našem knižním trhu rozhodně chyběla. Je výjimečná tím, že se v ní děti i dospělí dozví, proč se tak děti s danou vadou chovají a díky tomu jim mohou lépe porozumět a chápat a podat jim pomocnou ruku. Je plná zajímavostí, popisuje vady, zajímavé názvy i informace, které se uceleně málo kdy dozvíte. Na pozadí je příběh jedné třídy a ztraceného tabletu. Kdo myslíte, že ho nakonec vzal a proč? Když si knihu přečtete, zjistíte, kdo a proč to vlastně udělal. Tím, že autorka uvedla i známé osobnosti, které daným handicapem trpí, je pro děti snadnější chápat to, že onemocnět může kdokoli a pomocí této encyklopedie mu může nabídnout pomocnou ruku a nenechat ho, jak se říká „na holičkách“. Je třeba ještě říci, že ne vždycky je na vašich kamarádech vidět, že jsou nějak postižení a na první pohled vlastně vypadá, že je vše v pořádku. Je třeba si více všímat okolí, mít, jak se říká oči a uši otevřené.