1648-1740

Po stopách baroka v Čechách

Tištěná kniha (2017)

0 % 10 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2017)

Ilustrátor
Michaela Bergmannová
Počet stran
144
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2017
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11312601
EAN
9788026212515
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1251-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Knížka uvádí mladé čtenáře do světa barokních Čech a představuje jim nejen jejich bohatou kulturu, ale i způsob, jak se tehdy žilo. Děti se v ní seznámí s principy barokního umění, architektury, sochařství, malířství a literatury, se základními historickými událostmi, ale také s tím, jak vypadala města a vesnice, jak probíhaly dobové slavnosti, co se jedlo a jak se lidé oblékali. Krásně ilustrovaná kniha bude děti provázet i na výletech, k nimž dává řadu tipů. Martin Bedřich studoval českou a srovnávací literaturu a dějiny umění a o barokní kultuře napsal svou doktorskou práci. Učil na vysoké škole a popularizoval téma při řadě příležitostí, v neposlední řadě u svých čtyř dětí. Nyní působí jako šéfredaktor nakladatelství Portál.

O autorech

Bedřich, Martin

Bedřich, Martin

Všechny knihy autora

Michaela Bergmannová Michaela Bergmannová (1972) je ilustrátorka dětských knih a režisérka televizních pořadů pro děti. Vystudovala animovanou a mediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s Českou televizí na dětských vzdělávacích pořadech, např. Moje zahrádka, České pexeso, Evropské pexeso aj. Ilustrovala mnoho knížek pro děti. Patří mezi ně knížky pro začínající čtenáře, kteří se učí číst genetickou metodou čtení (Žil byl kdysi kdesi, Pokojíček plný hraček aj.), nebo knížky zaměřené na logopedii (Logopedické pohádky). Je spoluautorkou knížek Výři nesýčkují, Fi a Flo a Strasti zkoušeného Standy.

Všechny knihy autora

Recenze (10)

  • Datum 17. 1. 2018

    Pokud si knihou prolistujeme a začteme se, položíme si otázku, jakému čtenáři je vlastně určena? Vezmeme-li v úvahu velké množství barevných a hravých ilustrace, originálně doplněných fotografiemi reálií, napadne nás, že je kniha určena především mladému čtenáři. Tomu napomáhá i běžný – srozumitelný jazyk knihy (a nehledejme v tomto označení cokoliv špatného). Objeví-li se nezvyklé slovíčko, nebo jev, je vše okamžitě vysvětleno.

    Kniha nabízí komplexní pohled na baroko – nejen na styl, nebo směr, ale na celou dobu. Přináší vyrovnaný a nezaujatý pohled, nezapomíná jak na protestanty, tak na Židy. Všímá si života šlechty i lidu. Přináší pohled na různé druhy umění, roli církve a víry, jakož i vědy. Na poměrně malém prostoru nabízí opravdu velmi plastický obraz. A přitom neopouští hranice našeho státu, což je dobře. Můžeme se podívat jak za památkami důvěrně známými, jak nahlédnout i do méně známých staveb. A nezůstane jen u staveb. Velkou roli má i barokní malířství, sochařství a literatura! Mýty o jakémsi temnu jsou definitivně rozprášeny. V baroku, v době pobělohorské se i na území českého státu „žilo naplno“.

    Nicméně i dospělý čtenář zde najde mnohé, co neznal, kromě různých podrobností i zajímavé ukázky z barokních děl.

    Kniha zároveň může působit jako sdělný průvodce - inspiraci na výlety, velmi přínosné jsou mapy na předsádkách. Ze kterých je patrno, že baroko se týká skutečně celého státu. Vhodný formát vybízí k tomu, abychom si knihu vzali na cestu za barokními památkami.

    Už při prvním prolistování nás napadlo, že by bylo na škodu, kdyby kniha zůstala osamocena. Patřilo by se rozeběhnout nejen proti proudu času (románské, gotické, renesanční České země), ale také po proudu a nebát se vstoupit do moderních dějin. Nabízí se témata historizujících slohů, secese, architektura, umění a kultura Masarykovy republiky, pak samozřejmě socialistický realismus – úplná moderna?

    Pod vlivem knihy Po stopách Karla IV. od Lenky Pecharové je nutno si trochu postesknout, škoda že Portál nezůstal u poněkud rozverného a odlehčeného tónu, kdy je kniha doplněna o kvízy, nápady, otázky a podněty jak pro mladé „koumáky“, tak třeba i pro vyučující. Protože tak by kniha získala další rozměr – tvořivou inspiraci. Úvodní interakce, několik zajímavých a podnětných otázek, to je málo.

    Přesto je velmi pravděpodobné, že knihu učitelé použijí, osobně jim knihu doporučíme – proto je na škodu, že úkoly si budou muset učitelé vymýšlet sami. A to i v případě, že by se jim podařilo získat do třídy více výtisků. Než by se učitelé pustili se žáky do práce, čekala by je náročná příprava. Avšak s tak uceleným dílem by následná práce byla o to snazší!

    Sečteno a podtrženo – Bedřichovo baroko by rozhodně nemělo chybět ve školní knihovně.

    Pavel Martinovský,Asociace učitelů dějepisu, Petra Stupková, ZŠ Vratislavova, Praha 2-Vyšehrad

    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál

    Přečíst celou recezi Zavřít