Čmárání povoleno... co povoleno, přikázáno! -
Tereza Špetlíková spetlikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=589111Omalovánky, jak dokazují ty moderní s přídomkem antistresové, baví děti i dospělé. Úkolem je vybarvovat obrázky bez přetahování kontur.
Speciálně menší děti s tím mívají problém, ale teď je tu knížka na čmárání, která těmto nešťastníkům vytrhne trn z paty! Seznamte se s Hervé Tulletem a jeho Soubojem barev!
Hervé Tullet, mnohostranný francouzský umělec, se specializuje na knihy pro děti. V Portále vyšly už dvě jeho publikace: Knížka a Barvy, jež se obě těší velké oblibě, a to i mezi propagátory Montessori filozofie. Všechny tři knihy jsou vhodné zejména pro předškolní děti, které se s jejich pomocí učí nové věci skrze vlastní tvořivost. Jedná se o netradiční, interaktivní a velmi zábavné publikace!
Pojďme se blíže podívat právě na novinku Nakladatelství Portál, kterou je kniha Souboje barev – různorodá hřiště a bitevní pole pro pastelky nebo fixy. Nápad na souboje pomocí čmárání mi dává velký smysl. Malé děti se mohou po libosti vyřádit a „nebrzdí“ je, až na specifické strany s ringem nebo mřížkami, žádné hranice (bohužel ani ty z papíru).
Zkoušela jsem několik různých stran, odlišného stupně obtížnosti s celkem třemi dětmi různého věku a pohlaví. S mým téměř dvouletým synem si hrál tatínek, a od té doby se kniha v podstatě stala běžnou součástí konferenčního stolku v našem obýváku. Čmárání na různobarevné obrázky se silnou konturou ho moc baví. Do té doby o malování v podstatě zájem nejevil, je to pro něj příliš klidná činnost. Ale „bojovat“ hrotem tužky na tužku, brát a střídat si pastelky, to ho rozhodně baví!
Jako druhá omalovánky vyzkoušela podobně stará holčička mé kamarádky. Ta si bojové scény moc neužila, za to se jí líbily volnější políčka, kam chtěla malovat od maminky, nebo občasné odpočinkové listy na klasické vymalování. Této mamince se omalovánky dokonce zdály agresivní. Říkala mi, že tam je samé násilí a smutné obličeje, ale nutno dodat, že si vždy nepřečetla úkoly na stránce (například vymalovat modrou všechny ryby, kterých se bojíme apod.)
Třetí a poslední „tester“ byla přes tři roky stará holčička, dcera mé sestřenice. Ta byla jedním slovem nadšená. Souboje, už i ty složitější, kde se vedou tužky po klikaté cestě proti sobě nebo se snaží projít bludištěm a cestou počmárat pár příšer, chtěla opakovat stále dokola. Sice jí k tomu úplně stačila pastelka jedné barvy (kniha u většiny bitev navrhuje pravidla barevnosti), ale byla dokonale šťastná.
Myslím, že Souboje barev mají co nabídnou už velmi malým dětem (od doby, kdy udrží tužku), ale zaujmou i ty starší, které jsou samy schopny prolézt bludištěm (bez procházení zdmi). Troufám si tvrdit, že se zabaví ještě i malí školáci, zvlášť chlapci! Každá stránka obsahuje úkol (ne všude je však explicitně vyjádřen!), každý z nich je jinak obtížný, některé strany jsou bojové, jiné tvořivé, další trénují logiku nebo motoriku. Každopádně na všech se trénují barvy (a čmárání). A proto vybarvi, namaluj, rozsviť, poskvrň, zachraň, vyber, změň, zlikviduj, počmárej, vymaž, začerni nebo odstraň... Připravit, pozor, TEĎ!
100 %