Thórarinsdóttir, Arndís: Veletoč - autor recenze: Bára Veseláhttps://www.instagram.com/p/DHRighRtIzH/Mohlo to být pohodové dospívání nadějného gymnasty. Kdyby se rodiče a odborníci nerozhodli, že jeho mladší bráška má autismus. A taky kdyby nezačal tajně navštěvovat tetu, která se občas chová dost divně. A kámoš, co touží být YouTube hvězda tomu taky nepomáhá.
Álfie se totiž rozhodne, že ty všechny musí zachránit a převzít zodpovědnost za jejich osud. A nastane VELETOČ (Portál, 2024).
Je to laskavé, místy vtipné a místy neskutečně dojemné čtení, které čtenáři primárně ukazuje proces přijetí nezvratné diagnózy. Někdo ji popře, jiný začne hledat zaručené návody nebo třeba uhýbat. Ne, rozhodně to není snadné. Ani v reálném procesu, ani v příběhu.
Přiznám se, že kromě toho, že mi myšlenky často zahýbaly do práce, k dětem, které znám a k jejich rodinám, mám na srdci tři věci:
* Skleněné děti. Zdraví sourozenci, na které je přenášena rodiči zodpovědnost za doživotní péči o postižené dítě. V knize se to neděje, Álf se Eikimu věnuje dle své vůle. Ale v reálu se to děje hodně a často. Není to dobré! Nedělejte to!
* Jón Gnarr. Chlap, co nedokončil kvůli opožděnému vývoji a dyslexii školu, pracoval jako dělník, aby s recesistickou kampaní nakonec vyhrál volby na primátora Reykjavíku a úspěšně tuto úlohu zastával. Jo, jak říká Álf, můžete být, kým vy chcete. Island, kde se kniha odehrává, je tomu otevřený .
* V knize Autistky (Host) byla krásná myšlenka, že celý problém autismu není v tom, že se nedokáží jedinci s tímto postižením přizpůsobit světu. Ale v tom, že svět není schopný se přizpůsobit jejich potřebám. Byť jde mnohdy jen o drobnou změnu, co nic nestojí. (V tomhle směru mě dnes potěšilo Tesco, kde zavedli tichou nákupní hodinu. Nebolí to... )
Prostě, Veletoč je nádherná a důležitá kniha. A asi bych si přála, aby se třeba četla ve školách. A diskutovalo se o ní s dětmi. Místo nošení barevných ponožek nebo modrých triček bez jakéhokoliv kontextu...