Máte někdy pocit trosečníka, který se sotva drží nad vodou a stěží popadá dech? Ať se sebevíc snažíte, výsledek neodpovídá vynaložené energii? Pokud je to i váš případ, nastal ten správný čas na duševní restart.
Mozková mlha (brain fog) je termín pro stav, kdy máme pocit odpojení od vlastního těla. Jsme otupělí, nesoustředění a pouze přežíváme, nebo, chcete-li, tápeme v mlze. Autorka stejnojmenné knihy Jill Weber tento stav dává samozřejmě do souvislosti s moderním světem, ve kterém žijeme a kde musíme existovat. I přes všemožné technické výdobytky se mnozí dostáváme do stavu permanentního stresu, který funguje jako spouštěč mozkové mlhy. Jsme zpomalení, roztěkaní, nemůžeme se na nic pořádně soustředit, všechno, co děláme, nás stojí nemalé úsilí. Máme problémy s pamětí, jsme chronicky vystresovaní a nedokážeme využívat účelně náš čas.
Dobrou zprávou je, že mozková mlha je opravdu vyvolaná stresem a její projevy tak nelze zaměňovat za zamlžení mysli, způsobené vážným onemocněním nebo neurologickou poruchou.
Z uvedeného také vyplývá, že řešení vedoucí k odstranění mozkové mlhy a vyjití na světlo, nastíněná v této knize, jsou snadno proveditelná a vycházejí z terapeutických metod, jako je kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a terapie přijetí a závazku (ACT), z cvičení mindfulness a z neurovědeckého výzkumu, přičemž jejich účinnost potvrdily různé výzkumné studie.
Z anglického originálu Overcoming Stress-Induced Brain Fog: 10 Simple Ways to Find Focus, Improve Memory, and Feel přeložila Linda Bartošková.
Ukázka z knihy
CVIČENÍ: Rozpoznejte mozkovou mlhu
Skoro každý mívá chvilky, kdy se propadne do mozkové mlhy, a málokdo s mozkovou mlhou trpí všemi uvedenými příznaky v jednom kuse, ale zvažte, zda následující věty vystihují to, co běžně zažíváte.
Pokud jste si při pročítání tohoto seznamu všimli, že něco připomíná i vaše prožitky, nejspíš si začnete více uvědomovat, jak vám mozková mlha ovlivňuje život. Kromě toho, že si připadáte jako roztěkaní zmatkaři, máte možná i méně zdravé a méně silné vztahy, než byste se svými milovanými chtěli mít, připadáte si v profesním životě méně schopní nebo se vám zhoršila paměť a organizační dovednosti. Tato kniha vám s tím pomůže, a nejen s tím.
Mozková mlha se projevuje mnoha způsoby. Ale co ji způsobuje? Skutečností je, že pokud stres prožíváte v průběhu času opakovaně, přejde do chronické fáze. A chronický stres má dopady nejen na tělo, ale i na mozek.
CVIČENÍ: Poznejte stresovou reakci svého těla
Zastavte se a přemýšlejte. Uvázli jste v bludném kruhu, ve kterém nemůžete dosáhnout toho, co chcete, a reagujete otupělostí a sebekritikou, čímž jen zesilujete stresovou odpověď svého těla? Během následujícího týdne si zaznamenávejte následující:
Každý den si do deníku zapisujte, jak reagujete na stres v těchto různých oblastech. Zapište si všechno, co je vám nápadné. Když rozpoznáte, které oblasti vašeho života stres zasahuje nejvíc, pomůže vám to zaměřit se na rozhánění mozkové mlhy.
Nyní, když si lépe uvědomujete svoje každodenní zkušenosti se stresem a mozkovou mlhou, zamyslete se nad tím, jak přínosné by pro vás bylo, kdybyste hladinu prožívaného stresu snížili a mozkovou mlhu překonali! Něco vás přece motivuje ke změně. Koneckonců, vzali jste do rukou tuto knihu a čtete ji. Když se vám projasní hlava, když se takříkajíc vrátíte do života, co se bude dít, když začnete fungovat produktivněji?
Jill Weber je klinická psycholožka se soukromou praxí ve Washingtonu, DC. Pracuje s lidmi, kteří se potýkají s úzkostí a obavami. Je autorkou blogu Be Calm, který píše pro Psychology Today.
Pětiminutovky zklidnění pro zvládání stresu a neklidu, to je 99 cvičení Mindfulness pro uspěchané.
Osvojte si strategie, jak lépe zvládat každodenní nesnáze v knize Aktivujte svou přirozenou odolnost od Stephanie Azri.
Mohlo by vás zajímat
Mohlo by vás zajímat
Mohlo by vás zajímat
10 způsobů, jak ji rozfoukat
299 Kč
Sleva 20 %
239 Kč