Tělesné prožívání jako terapeutický zdroj

Focusing

Tištěná kniha (2024)

0 % 4 recenze

296 Kč

349 Kč −15 %, ušetříte 53 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Překladatel
Černá, Kristina
Překladatel
Černý, Jan
Edice
Klasici
Počet stran
208
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21209001
EAN
9788026221500
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2150-0

O knize  

Proč jednomu klientovi psychoterapie nepomůže, zatímco jiný z ní má velký prospěch? Právě tak se od roku 1953 ptal Rogersův žák Eugen Gendlin, který na Chicagské univerzitě celých 15 let na tuto otázku hledal odpověď. Podle Gendlina záleží na tom, jestli klient dokáže zastavit tok myšlení a naladit se na své nitro – na jemné procesy na pomezí těla a mysli. Měřítko pro to, co je pro klienta dobré a smysluplné, se nachází v tzv. pociťovaném smyslu: Klient sleduje své tělesné prožitky a ty zachycuje prostřednictvím slov, obrazů či gest. To jej samo o sobě uvolní a zároveň mu to poskytne materiál, který může zakomponovat do kontextu svého života a provést žádoucí změny. Tato jednoduchá metoda je dnes užívána v psychoterapii a arteterapii, ale může ji v rámci vlastního rozvoje provádět kdokoli, kdo chce zlepšit například vlastní kreativitu, schopnost introspekce a rozhodování.
Prakticky zaměřená kniha vás provede procesem focusingu v jeho jednotlivých krocích a připraví vás na typické obtíže, s nimiž se při této metodě můžete setkat.
Eugene T. Gendlin (1926–2017) se narodil ve Vídni do židovské rodiny, která před druhou světovou válkou odešla do USA. Získal doktorát z filozofie na Chicagské univerzitě, kde v letech 1964–1995 vyučoval. Více ale proslul jako žák Carla Rogerse, významný badatel v oblasti prožitkové psychoterapie a tvůrce focusingu, za což byl oceněn například Americkou psychologickou asociací. V češtině kromě jeho zásadní knihy s názvem Focusing vyšel i výbor statí Dialog s prožíváním.

O autorovi

Gendlin, Eugene T.

Eugene T. Gendlin byl žák Carla Rogerse, významný badatel v oblasti prožitkové psychoterapie a tvůrce focusingu.

Všechny knihy autora

Recenze (4)

  • Autor recenze Lucie Zedníková Datum 30. 10. 2024


    Gendlin, Eugene T.: Focusing - autor recenze: Lucie Zedníková
    https://www.instagram.com/p/C7PSvoxs348/

    V momentě, kdy jsem knihu začala číst, se ze mě stal skeptik. Na prvních stranách autor popisuje sílu focusingu s myšlenkou, že by focusing mohl nahradit psychoterapeutické sezení.

    Při popisování toho, co je focusing, mě kniha ale upřímně vtáhla. Autor se zaměřoval na něco, čemu říká pociťovaný smysl, ale není to ani emoce, ani čistě fyzická záležitost. Je to něco, díky čemu se nám vnitřně uleví. Je to, jako když někam jedete a máte pocit, že jste něco zapomněli. Vzpomenete si na to, že jste si zapomněli pití, ale neuleví se vám. Protože to není ono. Teprve s uvědoměním, co opravdového jste měli na mysli a zapomněli, se vám uleví. A takový pocit úlevy dle autora lidé zažívají při focusingu, kdy se soustředí na to, jak k nim promlouvá jejich tělo.

    Zajímavé, říkala jsem si. Ale na mě pořád dost ezoterické

    Částečně nevědecky na mě kniha působit asi nepřestala. A to nejspíš z důvodu, že byla celá návodem k focusingu, zatímco já jsem plnohodnotný focusing a s ním spojený posun v problému a úlevu nezažila a otevřené přiznávám, že by to z mé strany ještě chtělo více trénovat a dopřát si na to klid a čas, což by mohlo můj pohled na focusing ovlivnit (tak třeba po zkouškovém období).

    I přesto, že jsem focusing nezažila, si z knihy odnáším krásné a užitečné myšlenky či informace, díky kterým bych po knize sáhla znovu:

    Práce s tělem, kdy nemusíme poslechnout a věřit prvním myšlenkám a emocím, které nás jako první racionálně napadnou, ale vyplatí se tomu pozorování sebe sama a svých pocitů dát čas

    Vhled do focusingu, kazuistiky

    Tisíce důvodů, proč může být práce s tělem a pozorování toho, co cítíme, užitečná

    Inspirativní popis na začátku, co odlišuje klienty, kteří v terapii udělají pokrok od klientů, kteří zůstanou na místě

    Kniha je za mě hodně seberozvojová. Doporučila bych ji lidem, kteří by si focusing rádi vyzkoušeli, jsou trpěliví a nepotřebují tolik systematičnost, spíše se rádi nechávají unášet procesem. Doporučila bych ji jak laikům z pohledu osobního rozvoje, tak odborníkům kvůli přehledu o této metodě při práci s klienty

    autor recenze: Lucie Zedníková
    https://www.instagram.com/p/C7PSvoxs348/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Káťa Ohlídalová Datum 30. 10. 2024


    Gendlin, Eugene T.: Focusing - autor recenze: Káťa Ohlídalová
    https://knihazaknihou.cz/focusing/

    Focusing je jedinečná psychoterapeutická technika, která pracuje prostřednictvím lidského těla, tělesnost a pocity. Je využitelná jak pro osoby s konkrétními psychickými potížemi či psychiatrickými diagnózami, tak pro zájemce o osobní rozvoj. Focusing náleží do skupiny terapeutických postupů, které pracují s všímavostí (mindfulness) a zároveň prohlubují emoční inteligenci. Autor knihy Focusing E. T. Gendlin ve své knize, kterou napsal pro širokou veřejnost nabízí praktické kroky a vysvětluje jak teorii, tak zejména praktické využití focusingu. Díky tomu lze jeho publikaci použít jako spolehlivý nástroj pro zvládnutí základních dovedností focusingu.

    „… Focusing. Umožní vám najít a změnit místo, kde jste se v životě zasekli, zarazili, zpomalili a uvízli. A umožní vám také, abyste se změnili, abyste se dokázali dostat k sobě hlouběji, pod svoje myšlenky a pocity. „

    Summa summarum

    Útlá kniha amerického filozofa Eugenea T. Gendlina vychází v nakladatelství Portál v brožované vazbě bez přebalu. Úvodu publikace se dozvíte, že autor se snažil o čtivou formu odborného textu, což se mu (podle mého názoru) povedlo. Vyhnul se přísně vědeckému žargonu a knihu učinil srozumitelnou i pro poučené laiky.

    Samotný obsah knihy je rozdělen na 4 části a 13 samostatných kapitol:

    Část první

    Nalezení k moudrosti svého těla

    Část druhá

    Focusing

    Část třetí

    Jak si pomáhat navzájem

    Dodatky

    Autor se snaží o co nejpodrobnější popsání postupu, jak dosáhnout „zlomového“ okamžiku, kdy si jedinec díky svému „obrácení dovnitř“, soustředěním se na kvality svého fyzického prožívání a zároveň zvědomování a pojmenováváním emocí dokáže sám sobě pomoci k velkému posunu směrem k psychické stabilitě a pohodě. Knihu lze pohodlně využít jako příručku, nebuď autor v ní popisuje návod , jak se naučit „focusovat“ skutečně velice podrobně a jednoduše . Co mi na terapii focusingem přijde mimořádně převratné a sympatické je to, že autor E. T. Gendlin uvádí, že focusing není další „sebetrýznění“ , naopak práce na sobě má být příjemná a přinášet úlevu a potěšení. Focusing tak činí, protože změnu, kterou přináší je pro tělo přirozená. Navíc „focusovat“ , jakmile v této činnosti člověk dosáhně určutého cviku se dá cokoli, kdy člověk potřebuje probudit svoji intuici, svoji vnitřní moudrost. Tělo se může stát spolehlivým kompasem, kdy rozum k vyřešení otázky či problémů nestačí. V knize najdeme i mnoho případových studií, kde byl focusing úspěšným řešením psychických obtíží.

    Hodnocení: ❤️❤️❤️❤️❤️

    autor recenze: Káťa Ohlídalová
    https://knihazaknihou.cz/focusing/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Nikola Janoušková Datum 30. 10. 2024


    Gendlin, Eugene T.: Focusing - autor recenze: Nikola Janoušková
    http://casopisagora.cz/2024/06/focusing/

    V neustále se rozvíjející oblasti psychoterapie vznikají různé techniky, z nichž některé vynikají svojí schopností transformovat myšlení klienta. Jedním z takových přístupů je metoda focusing, která nabízí jedinečný způsob, jak zpřístupnit a prozkoumat naše vnitřní prožitky. V této knize čtenář nalezne teoretický koncept focusingu, ale i velmi konkrétní návod k jeho praktikování.

    Autorem této publikace je žák Carla Rogerse, filosof, psycholog a psychoterapeut Eugene T. Gendlin (1926–2017). Narodil se ve Vídni, ale na začátku 2. světové války emigroval s rodinou do USA, kde se později stal významnou osobností v oblasti psychoterapie a humanistické psychologie. Založil časopis Psychotherapy a zasloužil se také o rozvoj zážitkové psychoterapie, která zdůrazňuje roli osobní zkušenosti v terapii. Kromě toho také založil neziskovou organizaci The International Focusing Institute a během své kariéry získal několik ocenění (například od Americké psychologické asociace).

    Základem tohoto přístupu je koncept „pociťovaného smyslu„, což je vágní, těžko uchopitelný pocit v těle, který odráží náš hlubší emocionální nebo psychologický stav. Focusing povzbuzuje čtenáře, aby si pociťované smysly uvědomoval a učil se s nimi pracovat. Toto uvědomění umožňuje čtenáři ujasnit si své myšlenky a pocity, což by mělo vést k lepšímu pochopení sebe sama a svých vnitřních konfliktů.

    Kniha je rozdělena do pěti částí, které čtenáře provedou procesem focusingu. První část začíná vysvětlením konceptu pociťovaného smyslu a toho, proč je zásadní pro osobní rozvoj. Pro lepší pochopení jsou v této části knihy uvedeny konkrétní příklady z terapeutické praxe autora, na kterých popisuje využití focusingu pro různé situace a klienty. V další části kniha poskytne v šesti krocích návod k vlastnímu praktikování přístupu. Tyto kroky tvoří praktický rámec, který mohou čtenáři využít k navigaci ve svém emocionálním prožívání a jeho lepšímu pochopení. Zároveň jsou kroky velmi podrobně a srozumitelně popsány a dále demonstrovány na konkrétních příkladech, což ještě více usnadňuje pochopení postupu.

    Pokud se i přesto čtenáři nedaří focusing aplikovat, nemusí zoufat, jelikož další část knihy je věnována všem možným překážkám, které mohou příi nacvičování této psychoterapeutické techniky nastat. Velmi nekomplikovanou formou je zde současně popsáno, jak tyto různé překážky zdolat v jakékoliv fázi focusingu. Samostatná kapitola se také zaměřuje na situace, kdy se zdá, že se po praktikování techniky nic nemění, což může velmi pomoci v případě čtenářovy prožívané frustrace z nedostatečného pokroku.

    Třetím velkým a významným úsekem knihy je návod, jak si pomáhat navzájem. Tato část obsahuje mimo jiné příručku naslouchání, která může být užitečná jak pro odborníky (ať už z řad psychologů, psychoterapeutů nebo kohokoliv z pomáhajících profesí), tak i pro laiky, kteří by rádi poskytli účinnější podporu svým blízkým. Dokonce zde čtenář najde i návod na práci ve skupině, kterou může využít například s kolegy, přáteli či rodinou. Tato kniha tedy pokrývá velmi široké využití focusingu ať už u samotného čtenáře či jeho okolí. Jako poslední bych vyzdvihla v dodatcích uvedenou krátkou formu focusingu, která může sloužit jako praktická rekapitulace a procvičení již naučených postupů.

    Gendlinův styl psaní je jednoduchý a vysvětlující, díky čemuž je kniha vhodná jak pro terapeuty, tak především i pro širokou veřejnost se zájmem o osobní růst. K popisu procesu focusingu autor používá příklady ze skutečného života, což velmi usnadňuje jeho pochopení a také zdůrazňuje důležitost trpělivosti, soucitu a neodsuzujícího přístupu. Co bych z mého pohledu publikaci vytkla je někdy až příliš jednoduché a opakující se vysvětlování jednotlivých kroků a procesů, které může být především pro odborníky nezajímavé nebo zdlouhavé. Celkově je ale kniha cenným zdrojem pro každého, kdo má zájem prozkoumat své vnitřní prožívání a rozvinout větší porozumění svým emocím a myšlenkám. Ať už jste terapeut hledající nové techniky, nebo jednotlivec na cestě sebepoznání, focusing nabízí promyšlený a účinný přístup k osobnímu růstu a psychoterapii.

    autor recenze: Nikola Janoušková
    http://casopisagora.cz/2024/06/focusing/
    Přečíst celou recenzi Zavřít