Aktivizační pracovní listy pro dospělé

Pondělí či pátek, vždy má někdo svátek

Tištěná kniha (2020)

0 % 3 recenze

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Ilustrátor
Koutský, Pavel
Počet stran
64
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
23310901
EAN
9788026216537
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1653-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Pracovní listy obsahují ucelený záběr aktivizace osob nad 65 let – rébusy, procvičování smyslových vjemů, komunikace a paměti a cvičení. Sjednocujícím prvkem pracovních listů jsou rébusy – doplňování jména do krátkého veršíku s možností ověření v kalendáři. Náměty činností ve výše zmíněných oblastech se jmény nebo veršíky daného týdne korespondují.
PhDr. Renata Škaloudová je logopedka, v Portálu vydala knihy Rohlík, auto, dům a Rozumí koza petrželi (a v jiných nakladatelstvích řadu dalších publikací). Působí jako řečová terapeutka v domově pro seniory.
Ing. Bc. Jaroslava Slivoňová působí jako vedoucí aktivizačního úseku domova pro seniory a trenérka paměti II. třídy.
Jana Heřmanová je výtvarnice v oblasti malby, keramiky a skleněných vitráží, působí jako arteterapeutka v domovech pro seniory.

Ke stažení

O autorech

Škaloudová, Renata a kol.

Škaloudová, Renata a kol.

Všechny knihy autora

Koutský, Pavel

Koutský, Pavel

Všechny knihy autora

Recenze (3)

  • Autor recenze Simona Fialová Datum 26. 2. 2021


    Škaloudová, Renata a kol.: Pondělí či pátek, vždy má někdo svátek - autor recenze: Simona Fialová

    Publikace velmi dobře naplňuje avizovaný záměr – ucelený záběr aktivizace osob seniorského věku.

    Silnou stránkou publikace je její systematičnost a struktura – hlavním obsahem je 52 pracovních listů, zamýšlený je tedy jeden list na každý týden (v publikaci zaujímá jednu stranu, což je velmi praktické pro orientaci a použití).

    Každý list je pak pravidelně strukturován, a to tak, že se přirozeně prolínají různé kognitivní, reminiscenční a další (senzorické, motorické) aktivity. Úvodní část – vymýšlení křestních jmen padnoucí do rýmu - povzbuzuje fantazii, podněcuje přemýšlení a vytěžuje verbální staropaměť a stimuluje jazykové dovednosti. Následující úkol je zaměřen na řečové dovednosti, podněcuje komunikaci a schopnost vyjadřování, stimuluje využití znalostí. Třetí úkol klade důraz na myšlení a odkrývání souvislostí, podněcuje k vybavení uložených znalostí a vědomostí, často s přemostěním do osobních zkušeností. Následuje čtvrtý úkol a ten je zaměřený na rozličné senzorické popř. senzomotorické funkce a tělové zkušenosti, často opět s přemostěním a rozšířením do aktivit denního života. Poslední, pátý úkol je zaměřen na tvorbu mandaly nejrůznějšími způsoby. Rovněž klade nároky na motoriku, dále stimuluje emoce nabídkou estetického prožívání a vyjádření.

    Autorky se úspěšně snaží o propojenost úkolů mezi sebou navzájem i vzhledem k ročnímu období. Přehlednost je podpořena užitím trefných grafických ikon, kterými jsou označeny jednotlivé typy úkolů a jsou pravidelně opakovány v jednotlivých týdnech.

    Rozsah úkolů v každém pracovním listě – tedy na každý týden - je nevelký a nebude dostačující pro jedince, kteří potřebují intenzivní kognitivní rehabilitaci nebo aktivizaci, avšak takový cíl si publikace ani neklade. Pro uživatele však může být velmi vhodnou pobídkou a inspirací k dalším kognitivním nebo senzomotorickým aktivitám. Pokrytí všech 52 týdnů v roce je připomenutím, že tyto aktivity je žádoucí provádět pravidelně, po celý rok.

    Převažující zaměření úkolů je aktivizační, časté jsou i reminiscenční prvky, což je vhodné a dobře přijatelné pro cílovou skupinu. Jednotlivé úkoly mají blízko k přirozeným aktivitám, zájmům a zkušenostem, zejména seniorů. Je zde patrná a dobře využitá praktická zkušenost autorek s uvedenou populací.

    Příjemným prvkem publikace je její hravost a vtip, ať už v obsahu nebo ve vydařených kresbách. Přitom nevyznívá infantilně a odpovídá věkové skupině, pro kterou je určena - lidem nad 65 let.. Užití ale může být i širší, pro dospělé osoby jakéhokoliv věku s potřebou kognitivní stimulace a aktivizace. Pracovní listy mohou být využitelné pro seniorskou populaci bez manifestované kognitivní patologie, zde se uplatní jejich zábavný a inspirativní charakter. Velmi vhodné bude využití pro osoby s mírnou kognitivní poruchou, ale dobře využitelný (třeba částečně) bude i pro jedince s kognitivním oslabením středního stupně závažnosti, rozličné etiologie.

    Pracovní listy budou příjemným pomocníkem aktivizovaným lidem i pečovatelům či průvodcům.

    autor recenze: Simona Fialová
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Jaroslava Krejčová Datum 26. 1. 2021


    Škaloudová, Renata a kol.: Pondělí či pátek, vždy má někdo svátek - autor recenze: Jaroslava Krejčová

    https://www.kultura21.cz/ostatni/21066-pondeli-ci-patek-vzdy-ma-nekdo-svatek

    Pokud se spojí logopedka s trenérkou paměti a výtvarnicí, které působí v domovech pro seniory vznikne významný pomocník pro ty, kteří jsou s nimi v častém styku. Právě taková trojice spojila své síly a podílela se na pracovních listech, které jsou určené nejen pro aktivizaci osob nad 65 let.

    Listy jsou orientované podle týdnů tak, že v krátkém dvojverší se doplňuje jméno právě slavící svůj svátek.

    Například ve 46. týdnu (17.11.) najdeme veršík „Když je místnost zahulena, nevkročí tam …… .“ Dalším úkolem v tomto týdnu je připomenutí různých úsloví. Ve hře, což je další úkol, si jeden člověk na chvíli představuje, že je nějakou historickou či pohádkovou postavou. Ostatní se ji snaží uhodnout pomocí otázek, na něž postava odpovídá pouze "ano" nebo "ne". Další hádankou je obsah tří sklenic, ve kterých je rozpuštěna sůl, cukr, citronová šťáva a ochutnáváním se zjišťuje, o které přísady v daných sklenicích se jedná. Poslední úkol v tomto týdnu je výtvarný. Kruh se pomaluje temperovými barvami a po zaschnutí se dál s tím pracuje, například se postříká vodou.

    Už z této malé ukázky je zřejmé, že verše zahrnují realitu dní, trénuje se paměť připomínáním minulosti a tříbí se výtvarné cítění. K odlehčení přispívají vtipné a úsměvné obrázky, které listy doplňují.

    Publikace je vhodná pro pracovníky v zařízeních pro seniory, kluby seniorů či pro přátelská pravidelná setkávání. Mohou je využívat i rodinní příslušníci při návštěvách seniorů či osob zdravotně znevýhodněních, protože knížka dokáže pobavit i procvičit mozkové závity a při vzpomínání se dozví i nějaké to dávné jejich tajemství.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Vendi Datum 25. 11. 2020


    Tip (ne)jen pro seniory! - autor recenze: Vendi

    http://vendi13.blogspot.com/2020/10/knihovna-r-skaloudova-pondeli-ci-patek.html

    Budu teď maličko rýpat. S nástupem Covidu/Covida se svět zastavil a jiná témata jako kdyby neexistovala. Nezlehčuji, neberu na lehkou váhu, nicméně jsou i další věci, o kterých by se mělo mluvit, jenže nemluví. Z televize na nás útočí opatření, zkreslená čísla, jejichž vypovídací hodnota je na pováženou. Kam se poděla lidská soudnost? Vzhledem k výsledku voleb bych nápad měla, ovšem sprostí dnes nebudeme. Takže… jste u mě zvyklí na knihy 18+ nebo naopak pro mrňata. A dnes si dáme novinku, kousek primárně zaměřený na naše babičky a dědečky!

    Záměrně vždy uvádím u zadané věkové kategorie slovní spojení „primárně zaměřený“, neboť v konečném důsledku nejde o striktní nařízení. Spíše doporučení. Orientační údaj, ze kterého si nemusíte nutně sednout na zadek. Tady je sice uvedeno: Pracovní listy obsahují ucelený záběr aktivizace osob nad 65 let… ale i třicítka si může potrénovat mozek, žádný strach.

    Proč mě tento titul tedy oslovil? Protože vyjma rakoviny mám i panický strach z demence. Ano, můžete namítnout, že mě nakonec může skolit něco úplně jiného počínaje infarktem a konče srážkou s vozem, ale prevence je dobrá výmluva pro nákup knih, no ne? Je jasné, že používám notnou dávku nadsázky, protože když budu vše brát vážně, nechám se zavřít do polstrované cely a bude vymalováno.

    Život není sranda, mozek je záhada, geny jsou dané a tragické události v rodině nás ovlivní, ať už se o to prosíme, či nikoli. Konkrétní info o našich zkušenostech najdete v „záložce“ Ze života pár článků zpět – o rakovině, demenci a dalších bojích. Teď už konečně dost rozpatlávání nepodstatných faktorů, které ovlivňují mě, nikoli všechny.

    Obdivuji každého, kdo si pamatuje, který člen rodiny má kdy svátek. Zvládám Alenu, která má svátek na mé narozeniny, Renatu a Kateřinu… nemít diář, nedám dohromady, kdy má svátek můj táta a dokonce, což je kardinální ostuda, ani má dcera. Prvním tahákem tedy bylo zaměření pracovních listů na jména v kalendáři. Ten se vám bude hodit jako povolený tahák. Mimo krátkých veršů, které vás mají dovést ke jménu daného dne v měsíci, se ještě připojují tipy na nepřeberné množství dalších aktivit.

    Tvorba mandal, témata k diskusi, k přemýšlení, malování… obecně jde o podporu kreativity, kde si každý může najít to své. Je tedy jedno, zda jste sestřička v domově důchodců, potřebující tipy na zpestření volného času, nebo vnučka, která ráda tráví čas se svými prarodiči. Stejně tak si k sešitu můžete sednout sami a hrát si s rýmy, tipovat jména, vyčistit si hlavu.

    Myslet si, že ve stáří už se člověk nemůže rozvíjet, něco dozvídat nebo si zcela obyčejně hrát (a navíc ještě dělat něco pro své šedé buňky mozkové), je scestné, bezohledné, naivní a trestuhodné. Jde to, má se to a děje se tak. Stáří není konec světa. Takže se chopte tužek, papírů, kalendářů a šup, ať to lítá. Třeba se dostanete k nějaké vzácné vzpomínce, kterou vyvolá nový podnět či asociace. A v nejhorším prostě strávíte čas se svými příbuznými a uděláte něco pro jejich i své mozkové závity. Kniha si tedy bez dalšího rozmazávání odnáší plný počet. Už jen za to, že se zaměřuje na opomíjené téma, si zaslouží pozornost!

    Přečíst celou recenzi Zavřít