Mihaly Csikszentmihalyi: Flow – o štěstí a smyslu života
Ačkoli o stavu flow už bylo napsáno mnoho nejen odborných článků a knih, tato je první, která představuje výzkumy optimálního prožívání širokým vrstvám čtenářů. A nejen to! Autor zde uvažuje i o tom, jak tento stav může člověk použít ve svém individuálním životě, jak ho může obohatit.
Kniha amerického psychologa maďarského původu je určena nejširšímu okruhu čtenářů. Autor v ní velmi poutavou a srozumitelnou formou shrnuje několik desetiletí výzkumu věnovaného pozitivním stránkám lidských prožitků a to především radosti, tvořivosti a naprostého zaujetí činností, ba nebojím se napsat životem. Tomuto stavu říká flow čili „stav plynutí“.
Nejedná se o „lacinou populární příručku“, která by čtenáře měla zasvěcovat do zaručených tipů, jak být v životě šťastný. Neočekávejte přesný seznam toho, co máte a nemáte dělat. Jedná se spíše o průvodce do říše lidské duše, zmapované nástroji vědy.
Autor zdůrazňuje: „...život naplněný radostí je individuální tvůrčí dílo, které se nedá okopírovat z nějakého receptu.“ Místo návodů, receptů a pouček kniha obsahuje úvahy nad obecnými principy, včetně konkrétních příkladů toho, jak je někteří lidé použili k proměně svých jednotvárných životů, často bohužel životů postrádajících smysl, v životy naplněné radostí a štěstím. Kniha je velice inspirativní a vnímavý čtenář v ní najde dostatek informací, které mu nejen rozšíří obzor o dané problematice, ale umožní mu i převod poznatků z roviny teoretické do praxe.
Autor se opírá o vědecké výzkumy a předkládá myšlenky odvozené ze závěrů vědeckých prací tak, aby je dokázal ocenit a hlavně ve svém životě použít kterýkoli vnímavý čtenář bez ohledu na svojí specializaci.
"Objevil jsem, že štěstí není něco, co člověka potká. Není to výsledek šťastné náhody nebo toho, že člověku zrovna padne dobrý los. Není to něco, co se dá koupit za peníze nebo nadiktovat z pozice síly. Nezávisí to na vnějších okolnostech, ale spíše na tom, jak si je sami vyložíme. Ve skutečnosti je štěstí stav, na nějž musíme být připraveni, musíme ho kultivovat a každý člověk si ho musí soukromě hájit. Lidé, kteří se naučí ovládat své vnitřní prostředí, budou schopni určovat kvalitu svého života, a to se nejvíce blíží tomu, co může kdokoli nazvat štěstím.“
Jakýkoli komentář by výše uvedená slova autora jen ponížil, proto mi dovolte popřát čtenářům hodně „štěstí“ na pouti, která nebude snadná, jako není snadné nakonec žádné dobrodružství, které stojí za to. A tato kniha prostě stojí za to!
Marian Jelínek
recenze zpracována pro nakladatelství Portál