Skeen, Michelle; Skeen, Kelly: Jak se vysvobodit z toxického vztahu - autor recenze: Taťána Kročkováhttps://www.kultura21.czToxické vztahy již nezůstávají neznámým pojmem, ale hojně diskutovanou záležitostí. A ruku na srdce, každý z nás si v životě nějaký takový vztah jistě prožil, obzvláště však konkrétní typy lidí takové vztahy vyloženě přitahují. Proč? Na to se snaží odpovědět publikace Jak se vysvobodit z toxického vztahu od nakladatelství Portál, kterou napsaly dvě americké autorky, z nichž jedna je vztahová koučka a druhá její dcera. Knížka nejenom hledá příčiny takových vztahů, ale také nabízí řešení a pochopení, zpracování emocí a osvobození se z negativních vazeb a nevhodných vztahů, které bychom mohli do svého života přitahovat donekonečna. Podstatné však je začít u sebe a pochopit, proč se nám to děje.
Kniha začíná testy osobnosti, v nichž si můžete po pravdivém zodpovězení příslušných otázek, uvědomit, nakolik podléháte negativním vzorcům, citové deprivaci nebo traumatům z dětství. Dozvědět se tak můžete, zda máte sklony vytvářet závislostní vztahy, zda se cítíte opuštění, zda jste byli nějak zneužíváni nebo jste citově deprivovaní, necítíte se být dostateční pro druhé, bojíte se selhání, stydíte se za sebe a podobně. Pomůže vám to také uvědomit, jaký typ citové vazby si vytváříte, zda vyhýbavou, úzkostnou nebo bezpečnou. A dále se můžete dozvědět, jakým způsobem se vyrovnáváte s traumatem.
Skvělá kapitola je, v níž se dočtete, na jaké typy manipulace můžete ve vztahu narazit, anebo se třeba přistihnete, že takové chování sami z nějakého důvodu máte. Autorky knihy popisují toxické typy jakými jsou: opouštěč, zneužívač, kontrolor, kritik, deprivátor nebo devastátor. Mezi toxické chování pak patří například love bombing, což možná znáte nebo jste to přímo zažili, dále gaslighting, ghosting a další typy chování označené jednoduše anglickým slovem, které nabízí jednoduché a výstižné pojmenování, které se v komunikaci o těchto tématech ujalo také u nás. Nebojte se, z knihy se dozvíte, co přesně to znamená a jak se takové chování projevuje. V knize nechybí pro názornost samozřejmě ani spousta konkrétních příkladů ze života.
Dále je velice přínosné položit si mnohé otázky, z nichž se dozvíte, zda jste vůbec kdy měli “normální” vztah, tedy oboustranně naplňující, respektující a stabilní s otevřenou komunikací. Zkuste se zeptat sebe samých, jestli jste měli vztahy, v nichž nefungovala žádná pravidla, v nichž chyběly základy komunikace, kde jste nemohli být sami sebou a svobodně se projevovat, kde jste nebyli respektování a přijímáni se svou autenticitou. Vztahy, kde byl jeden angažovaný daleko více než ten druhý, vztahy, které náhle končily a vy jste se stále dokola rozcházeli a vraceli k sobě, nebo jestli jste zažili vztahy, v nichž jste cítili emocionální bezpečí. Pomocí otázek si tak můžete pravdivě odpovědět, jaké osoby vám umožnily prožívat zdravou a bezpečnou vazbu, jestli to byli rodiče, kamarádi, nebo partneři.
Zjistit také můžete, jestli v krizové situaci nebo mimo komfortní zónu reagujete útěkem, útokem, ustrnutím nebo úslužností. Autorky rovněž rozebírají typické překážky v komunikaci, jakými může být například čtení myšlenek druhého a vytváření vlastních domněnek, odsuzování, srovnávání, filtrování toho, co vám druhý říká, takže si z toho berete jen to, co se vám hodí, možná také snadno přecházíte do protiútoku, nebo se naopak snažíte všechno urovnávat a za každou cenu se vyhýbáte konfrontaci. Žádné z těchto projevů chování nejsou v pořádku a v podstatě bychom je neměli dělat. Autorky naopak vysvětlují, jak má vypadat zdravá komunikace a aktivní naslouchání. Vyzývají ke všímavosti vůči vlastním pocitům a vysvětlují, že po opuštění nebo ukončení vztahu je zcela v pořádku nějakou dobu truchlit a projít si všemi fázemi jakými je popírání, hněv, smlouvání, deprese a závěrečné smíření.
Knihu určitě doporučuji, neboť může být prospěšná pro nás všechny!
Hodnocení: 100%