Jak zklidnit bouři emocí

Tištěná kniha (2023)

0 % 4 recenze

305 Kč

359 Kč −15 %, ušetříte 54 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2023)

Překladatel
Bartošková, Linda
Počet stran
176
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2023
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12316601
EAN
9788026220107
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2010-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Poznejte a opanujte své emoce s našimi knihami
Pokud máte obtíže se zvládáním emocí, může se zdát, že ztrácíte kontrolu nad celým svým životem. Hněv, bolest, zármutek, strach a další intenzivní pocity vás mohou přemoci, zahltit, může se stát, že nebudete vědět, co dělat dál, jak byste měli reagovat a racionálně uvažovat. Pokud je pro vás někdy náročné emocím porozumět, projevovat a zpracovávat je, tato kniha vám může pomoci. Je to váš průvodce, který vám pomůže emoce zvládat v klidu. Poslouží vám k tomu dovednosti, které jsou součástí dialektické behaviorální terapie. V kombinaci s technikami z kognitivně behaviorální terapie a mindfulness tvoří vaši sadu pro přežití emoční bouře.
Knihu uvítají lidé, kteří se potýkají se zvládáním emocí, psychologové a psychoterapeuti.
Sheri Van Dijk je psycholožka a psychoterapeutka s více než patnáctiletou praxí. Pracuje na psychiatrickém oddělení nemocnice v Southlake a má též vlastní praxi.

O autorovi

Sheri Van Dijk je psychoterapeutka a specialistka na dialektickou behaviorální terapii. Je autorkou řady knih, v Portálu vyšly její knihy Jak zvládat bouři…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

  • Nemusíš si ubližovat

    339 Kč Sleva 15 % 288 Kč

    Dodání 1-2 dny

Recenze (4)

  • Autor recenze Lukáš Herich Datum 19. 2. 2025


    Van Dijk, Sheri: Jak zklidnit bouři emocí - autor recenze: Lukáš Herich

    Emoce zmítají každým z nás. Ať si to člověk připustí, nebo ne. Jde o velmi individuální záležitost, v různé míře u každého. Proto jsem ocenil, že se nakladatelství Portál rozhodlo vydat právě tuto knihu.

    Je rozdělena do čtivých 10 kapitol a není příliš obsáhlá, jako vědecké či historické publikace. Autorka po věnování začíná logicky úvodem, který je i zároveň návodem ke čtení knihy. Vysvětlí pojem, se kterým se v knize operuje, tzv. emoční dysregulace tak, aby byla pochopitelná a přijatelná nejen pro odborníka, ale pro každého z nás. V závěru úvodu se čtenář dočte, jak by dle autorky mohl knihu používat a pro koho je určená. Dle jejich slov pro “každého, kdo má v životě potíže s emocemi.“ a také „pomůckou pro každého zdravotníka, který léčí lidi s problémy s regulováním emocí.“ (s.15).

    Jednotlivé kapitoly se věnují například oblasti MIndfulness, která je nyní obecně více v povědomí, tedy to, aby každý z nás se snažil prožívat život tady a teď bez hodnocení. V dalších kapitole se dostane autor k poznání o způsobech reagování, rozhodování, myšlení, která se zaměřuje na vnitřní prožívání a jde do hloubky. Následně se věnuje potřebnému pochopení emoci a jejich specifik a možného pozitivního ovlivnění. V páté části se autorka vrací k problému posuzování, hodnocení, a to nejen sebe, ale jiných, či událostí, které prožíváme. Tyto části do sebe logicky zapadají a navazují jako jednotný celek. Po několika dalších kapitolách se autorka k tématu emocí ještě vrátí, a to k tomu, jak si budovat pozitivní emoce.

    Následující kapitoly jsou o možných návodech a nápadech ke změně v životě, ať už k efektivnímu a pro život fungujícímu jednání, část další se zabývá problémy, krizovým obdobím a návody, jak se pokusit jimi projít bez zhoršení. Název osmé části je opět návratem k úvodu, a ukazuje další aspekt možného zvládání emocí a stresu tedy přijmout věci takové, jaké jsou, neboť svět se netočí jen kolem nás.

    Před závěrem se autorka zaměřuje nejen na vlastní emoce člověka, ale věnuje se podstatné části společenského života, a to možnosti, jak zlepšovat své vztahy. Z krátkého závěru mne nejvíce oslovila autorčina podpora v životě, tj. mít plán, přijmout emoce, držet si palce a být trpělivý.

    Každá z kapitol se dá číst samostatně, je logicky rozdělená na teoretické povídání, okořeněná kazuistikami, příběhy, cvičením dovedností, typy pro život a změnu, či pochopení. Na závěr každé z nich je i souhrn. Kniha se dá číst opakovaně a po jejím prostudování knihy musím jako nezdravotník, jako sociální pracovník a jako člověk konstatovat, že je kniha k přečtení pro každého s emocemi. A to je opravdu každý z nás.

    autor recenze: Lukáš Herich
    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Datum 21. 7. 2023


    Trpíte emoční dysregulací? - autor recenze: DAGMAR EDITH HOLÁ
    https://atypmagazin.cz/trpite-emocni-dysregulaci/

    O lidech na spektru autismu se vytvořil mýtus, že nemají emoce. Pravdou je opak, mívají emocí moc a většinou naráz s několikanásobně vyšší intenzitou. Protože se setkali často v dětství s odmítnutím při projevu takové bouře emocí, naučili se je potlačit až tak, že vytváří dojem, že emoce nemají. Proto jsme si vybrali k recenzi knihu Jak zklidnit bouři emocí od psychoterapeutky Sheri Van Dijk, kterou vydalo Nakladatelství Portál. Jako o „bouři“ mluví o svých emocích mnoho lidí na spektru autismu.

    Autorka nás na začátku knihy Jak zklidnit bouři emocí rovnou zavede k vysvětlení, co je emoční dysregulace. To je termín pro emoční reagování, které většina lidí nezná. Je to reakce, která je intenzivnější, než odpovídá situaci, a trvá déle než průměrné osobě. Potíže s regulováním emocí vedou k nejrůznějším problémům v životě. Potlačování a vyhýbání se emocím vede k psychosomatickým bolestem, závislostem, poruchám příjmu potravy, sebepoškozování, úzkostem, duševním onemocněním atd. Neschopnost je ovládat vede zase ke zhoršení vztahů a k narušení sebeúcty.

    Co způsobilo emoční dysregulaci?

    Odborníci se přiklánějí k názoru, že má více příčin, jako je tomu u duševního onemocnění. Je to kombinace biologické predispozice a určitých faktorů v prostředí (trauma, zanedbávání v dětství, emočně devalvující prostředí…). Pokud se člověk narodí emočně citlivější, je náchylnější k emoční dysregulaci, protože ho emoce zahlcují.

    Sheri Van Dijk prošla rozsáhlým školením v dialektické behaviorální terapii (DBT) a všímavosti (mindfulness) a od roku 2004 poskytuje terapii DBT jednotlivcům a skupinám. V roce 2010 obdržela R. O. Jonesovou cenu za výzkum a používání DBT u klientů s bipolární poruchou, udělenou na konferenci Canadian Psychiatric Association Conference. Zaměřuje se na to, jak používat DBT při práci s jakýmikoliv problémy, které se týkají dysregulace emocí, nejen s bipolární či hraniční poruchou, ale také s poruchami nálady, úzkostí, sebepoškozováním nebo impulzivitou.

    Jak si pomoci při emoční dysregulaci?

    „Když změníte svoje smýšlení o určité situaci, můžete tím změnit i své emoce a chování v dané situaci. Když změníte svoje chování, můžete tím změnit myšlenky a emoce.“ Tak autorka knihy zjednodušeně popisuje dialektickou behaviorální terapii, kterou doporučuje nejen jako pouhou metodu, ale životní styl.

    Psychoterapeutka Sheri Van Dijk již napsala několik knih, v nichž učí dovednosti DBT a jejich aplikaci v případě různých problémů duševního zdraví. Nakladatelství Portál přeložilo zatím její knihu „Jak zklidnit bouři emocí“.

    Životní styl pro regulaci a přijetí emocí se týká kultivace ve 4 oblastech:

    • mindfulness (všímavost)
    • tolerance nepříjemných emocí (tím se vyhnete jejich potlačování třeba závislostí)
    • dovednosti emoční regulace
    • dovednosti efektivity v mezilidských vztazích

    Kniha má v jednotlivých kapitolách ke každé oblasti mnoho praktických cvičení na rozvoj všech čtyř oblastí dialektické behaviorální terapie. A jak říká Van Dijk, vše, co učí, zaměřuje na výuku dovedností, které lidem pomohou efektivněji řídit svůj život, a sama je praktikuje. „Jinými slovy, pomáhám lidem naučit se dělat věci ve svém životě jinak; Zjišťuji, že lidé si často neuvědomují, že jsou největším činitelem změny ve svém životě, a někdy je pro ně největším posunem přijetí této odpovědnosti,“ sděluje v jednom interview.

    Doporučujeme zakoupit knihu a učit se z ní práci s emocemi, novému životnímu stylu, když je vám lépe, když máte dobré období. Až bude zle, už na to nebude síla.

    Jakou nejlepší radu by nám čtenářům Sheri Van Dijk nabídla, jak vést smysluplný život? „Je tolik věcí, které teď vím a ráda bych je věděla, když mi bylo 12! Dovednosti DBT bychom se měli učit ve škole! (…) Myslím, že kdybych si měla vybrat jednu věc, byla by to všímavost. Žít život více v přítomném okamžiku místo toho, abychom se nechali unést minulostí nebo budoucností, a větší přijímání věcí tak, jak jsou, mi pomohlo žít šťastnější a zdravější život.“

    autor recenze: DAGMAR EDITH HOLÁ
    https://atypmagazin.cz/trpite-emocni-dysregulaci/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze VLADĚNA JANOUŠKOVÁ ŠNOBLOVÁ Datum 14. 7. 2023


    Van Dijk, Sheri: Jak zklidnit bouři emocí - autor recenze: VLADĚNA JANOUŠKOVÁ ŠNOBLOVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/06/jak-zklidnit-bouri-emoci/

    Stává se vám, že občas vybuchnete a pod náporem emocí řeknete třeba něco, čeho později litujete, nebo co vůbec nemyslíte tak ostře, jak jste to řekli? Chtěli byste mít své emoce více pod kontrolou a zažívat tak méně nepříjemných situací? Nebo byste rádi měli spokojené vztahy bez zbytečných konfliktů? Pak by pro vás mohla být užitečná publikace “Jak zklidnit bouři emocí”.

    Kniha na 192 stránkách představuje 10 kapitol (Mindfulness – vidět věci takové, jaké jsou, Jen tak nereagujte: o svém jednání rozhodujte, Poučte se o svých emocích, Zklidněte své emoce, Bez posuzování, Jak být v životě efektivnější, Jak projít krizí a nezhoršit ji, Přijměte věci takové, jaké jsou, Stavební kameny pro pozitivní emoce, Zlepšete své vztahy). Každá kapitola vždy uvádí teoretický rámec dané oblasti, který často ilustruje pomocí drobných kazuistik – příběhů lidí, na jejichž příkladu pak nastiňuje obsah dané kapitoly v praxi. Následně kniha nabízí cvičení, na kterém si může čtenář sám vyzkoušet aplikovat to, co se právě dozvěděl, do praxe. Na závěr kapitoly je vždy zařazeno shrnutí, které obsahuje ty nejdůležitější informace z dané kapitoly. Kniha je tak velmi přehledná a didakticky pěkně zpracovaná.

    Publikace nabízí řadu inspirativních cvičení, která mohou čtenáři pomoci lépe porozumět vlastním emocím a postupně se tak učit s nimi pracovat. Využívá přitom některé techniky mindfulness jako způsob, jak docílit lepšího kontaktu sám se sebou a tím i s vlastními emocemi. Důležitá je také část věnovaná uznání vlastních emocí a jejich platnosti, protože někdy mohou potíže s regulací emocí pramenit z toho, že své emoce popíráme a potlačujeme. Dalším důležitým východiskem, ze kterého kniha čerpá je dialekticko – behaviorální terapie (DBT). Jedná se o přístup, který je hojně využíván v psychoterapii osob s poruchami osobnosti, jejichž výrazným znakem je právě zvýšená emoční dysregulace. V knize jsou však přístupy DBT aplikovány tak, že mohou velmi dobře posloužit široké populaci.

    Kniha Jak zklidnit bouři emocí je vhodná pro kohokoli, kdo chce sám sobě lépe porozumět a cítit se lépe. Může představovat užitečný nástroj, jak se sebou a svými prožitky pracovat tak, aby nekomplikovaly život dotyčného ani jeho vztahy s druhými lidmi. Zároveň může být kniha velmi užitečná i pro odborníky v pomáhajících profesích, ale třeba i pro pedagogy ve školách, protože cvičení, která kniha představuje mohou být velmi dobře využitelná při práci s klienty a mohou tak přinést novou inspiraci. Kniha je psána velmi čtivě a přestože originál je již přes deset let „starý“, je kniha velmi aktuální (snad jen dnes již většinou netřeba hledat internet v knihovně, jak autorka nabízí v jedné z kapitol pro podporu čtenáře v plánování pozitivních zážitků).

    autor recenze: VLADĚNA JANOUŠKOVÁ ŠNOBLOVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/06/jak-zklidnit-bouri-emoci/
    Přečíst celou recenzi Zavřít