Láska a boj

Láska a boj

Eldredgeovi, John a Stasi

Portál, 2011

315 Kč268 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Cesta ke spokojenému manželství

John Eldredge, dnes jeden z nejpopulárnějších autorů duchovní literatury, zaujal ve svých knihách čtenáře svým neobvyklým pojetím popisu skrytých tužeb srdce (u nás vyšly např. Cestou touhy, Chraň svoje srdce a Pozor, srdce muže). Nebojí se pracovat s těmi nejsilnějšími obrazy klasické literatury i úspěšných filmů, aby poodhalil roušku našich nejskrytějších tajemství – touhu prožít něco mnohem většího, než nám nabízí život bez Boha. V této knize přivádějí manželé Eldredgeovi své čtenáře k samotné podstatě manželství. Popisují svůj příběh - od naivních představ o manželství přes myšlenky na rozvod, přes nové hledání lásky skrze Boha až po nalezení smyslu trvalého vztahu. Všichni žijeme ve velkém příběhu, který se odehrává uprostřed boje. Je pouze na nás, zdali chceme tento boj vést s Boží pomocí, a otevřít si tak bránu do spokojeného manželství. Manželství Johna a Stasi Eldredgeových však ilustruje, že to za to stojí.

John Eldredge je autor spirituální literatury, terapeut a ředitel společenství pro duchovní poradenství Ransomed Heart Ministries v americkém Coloradu.

Stasi Eldredgeová se na práci svého muže podílí jako spoluautorka některých knih a vedoucí ženských programů v Ransomed Heart Ministries. Za Johna je vdaná 25 let a má s ním tři syny.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Cesta ke spokojenému manželství

 • Překladatel:Doušová, Silvia

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0017-8

 • Počet stran / vazba:248 / Brožovaná

 • Rok vydání:2011

 • Kód:13203201

 • EAN:9788026200178

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 •   Knihy Johna Eldredge jsou pro mě srdeční záležitost. Dokonce mohu říci, že ze současných autorů je mým nejoblíbenějším. Pokud vím, všechny jeho knihy doposud vydávalo nakladatelství Návrat domů; čtyři z nich jsem měl tu čest sám pro toto nakladatelství přeložit. Proto mě velmi překvapilo, že nyní jednu jeho knihu vydalo nakladatelství Portál. Po přečtení mohu říci, že jde o překvapení velmi příjemné.

    Knihu Láska a boj ovšem nepsal John sám. Psal ji se svou ženou Stasi (podobně jako knihu Úchvatná (Captivating), která u nás vyšla již v roce 2006).

    Čím vás kniha uchvátí? Především svou upřímností a opravdovostí. John a Stasi nám otvírají své manželství se všemi jeho zápasy, s pády i s ví-tězstvími. Přitom nemáte dojem něčeho nemístného, jako když svůj intimní život otvírají některé celebrity. Jejich kniha je současně teoretická i praktic-ká. Je to ovšem kniha příběhů, nikoli principů. Kniha malých příběhů, které dokumentují velké pravdy. Malých příběhů, které dávají dohromady větší příběh celoživotního svazku Johna a Stasi. Jejich celkový příběh ovšem má smysl pouze jako součást Velkého příběhu (což je rovněž název jedné Johnovy knihy), příběhu mezi Bohem a člověkem, přesněji řečeno mezi Kristem a církví.

    Podtitul knihy zní „Cesta ke spokojenému manželství“. Nenechte se ale zmást. Není to itinerář; je to cestopis. Není to návod, jsou to zápisky z cesty, kterou John a Stasi spolu prošli.

    Kniha nezamlčuje tíživé okamžiky, a přece je snad každá stránka ne-smírně povzbudivá. Není to kniha návodů – něco ve smyslu „Dvanáct kroků ke šťastnému manželství“. Kniha nezamlčuje, že zbudovat dobré manželství je nesmírně těžké, ba téměř nemožné. A přece věřím, že snad každý pár, který to ještě nevzdal, se pustí do lásky i do boje s vervou, jakou možná dříve ještě nikdy neprojevil. A snad i někteří z těch, kteří to již vzdali, své rozhodnutí přehodnotí a znovu se pustí do zápasu o lásku.

    Po přečtení máte pocit, že jste porozuměli některým základním věcem: Co je to vlastně manželství a proč je tak těžké? Proč máme potíže, přestože jsme oba věřící? Co musíme udělat, aby se nám láska nevytratila? A co vlastně znamená milovat druhého člověka?

    John a Stasi jsou přesvědčeni, že bez Boha manželství zbudovat nelze. „Chtít, aby manželství vzkvétalo bez Boha, je jako chtít, aby strom kvetl bez slunečního světla a bez vody.“ (str. 28) Když ale říkají „bez Boha“, pak tím nemyslí „bez víry, že nějaký Bůh existuje“. Myslí tím „bez živého vztahu s ži-vým Bohem“. Jen Bůh může naplnit naše nejhlubší potřeby – partner je na-plnit nemůže, i kdyby sebevíce chtěl: „… víte, že nejste studna a váš partner také ne. Oba jste děravé kbelíky, které studnu hledají. To z manželství od-straňuje veškerá tíživá očekávání.“ (str. 84)

    Manželství je Boží vynález, má však i svého nepřítele. John a Stasi do-káží odhalovat jeho snahy, aniž by se na něj nemístně soustředili. Popisují, jak v modlitbě bojují jeden za druhého a jak na modlitbách bojují společně. Část věnovaná společné modlitbě manželů je pozoruhodně inspirativní. „Říše temnoty se otřese, když se manžel a manželka oddávají společné modlitbě.“ (str. 143)

    Inspirativní je i kapitola o sexu. Opět: nečekejte návody. (Pokud chcete dobrý návod na sex, sáhněte po některých knihách Kevina Lemana.) Žijete-li v manželství, dojde vám smysl sexu. Nebudete pochybovat o tom, že sex je nádherným Božím darem a že Božím záměrem vždy bylo (a je), aby se lidé milovali vskutku vášnivě. A při vší otevřenosti manželů Eldredgeových na vás i při čtení kapitoly o sexu padá Boží bázeň.

    Jsem rád, že v dnešní době jakési „sexuální entropie“, kdy se na nás sex valí ze všech stran a kdy se přitom někteří lidé snaží zrušit a popřít pravé mužství a pravé ženství, se nám dostává do rukou kniha, která je oslavou muže, ženy, jejich svazku, ale především samotného Boha.

   

  Dan Drápal, 9. prosince 2011

  - John a Stasi Eldredgeovi: Láska a boj - rec. D. Drápal

Čtenářské recenze


 • www.katolik.cz/recenze/view.asp?cis=12

  Eldredgeovi, John a Stasi: Láska a boj

  Markéta Šmerdová

  Rituál svatebního obřadu se dotýká něčeho hluboko v našem srdci. Je v něm cosi vzrušujícího, mystického. Oddávající říká: „Chystáte se jeden druhému odevzdat, vzdát se nezávislosti, osamělosti a všeho ostatního. Slibujete si navzájem věčnou lásku.“ A pak dodá: „Ale než to uděláte, musíme to nazvat pravým jménem: Je to čiré bláznovství.“

  Ale srdce má své důvody, o kterých rozum nemůže vědět. Jako inspirace je to krásné, jako skutečnost vzácné. A přece: Může se to podařit. A stojí to za to.“

  Pokud si na začátku společného života představujete něco, jako „budeme milovat jeden druhého a budeme milovat Boha a bude to dobré“, jste teprve na povrchu.

  John a Stasi jsou průvodci na cestě za hledáním smyslu manželství. Pomocí obrazů ze svého vlastního společného života (aha, tak oni také měli problémy a krize), i příběhů z literatury a filmu ukazují, co je na společném životě to podstatné. Jste na to dva. Na všechno.Všechny ty pohádky o chlapci a dívce, kteří byli vrženi do velkého dobrodružství, které je nad jejich síly, jsou obrazem života v manželství. To nám pomáhá pochopit, že je manželství těžké, a že tak velice potřebujeme modlitbu. Manželství nás stojí všechno. Láska vždycky stojí všechno. Vzpomeňte si na Ježíše na kříži. Ale láska vždycky stojí za to.

  Bůh stvořil manželství, abychom jeden druhému přinášeli vášnivou radost. Populární pohled na život (i a manželství) říká, že jsme zde kvůli svému štěstí, a proto by bylo nejlepší, kdyby nás ostatní učinili šťastnými. Ale Boží pohled na věc je jiný. Staré křesťanské chápání světa je přesvědčení, že štěstí je výsledkem jiných věcí, z nichž nejdůležitější je naše vlastní svatost a tak musíme projít přeměnou. Musíme být opracováni.

  Manželství je takové Boží spiknutí. Bůh nás vláká do manželství, a pak jej použije, aby nás proměnil. Naprosto nemáme v úmyslu vzdát se svého stylu života. A tak Bůh stvořil prostředí, v němž to prostě udělat musíme. Nazývá se manželstvím.

  A jeho záměrem bylo také, aby manželství bylo živým obrazem jeho vztahu k církvi, k lidem. Cože, naše manželství má být okolnímu světu obrazem Božího srdce, toho jak vášnivě Bůh miluje svůj lid? Cože, nás jako manžele Bůh posílá, abychom zachránili svět?

  Tohle je Boží styl. David a Goliáš, Noe a jeho archa na nekonečném moři, Jonáš, který utíká před svým posláním a před Hospodinem, Spasitel světa v náruči dospívající dívky, Petr se svým „neznám toho člověka“.

  Manželství se může podařit. A stojí to za to vyhrnout si rukávy a dát se do boje s nepřítelem, ano, i se sebou samými, za lásku v našem manželství.

  - 13.12.2016

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)