Právě probíhá akce Den D: 20 % sleva z původních cen na všechny tištěné knihy.

Choreografie úspěšného vztahu

Láskyplná setkávání

Tištěná kniha (2022)

0 % 5 recenzí

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Překladatel
Nováková, Vendula
Počet stran
208
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12315801
EAN
9788026219316
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1931-6
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Komunikace: Klíčový prvek úspěšných vztahů

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci toužíme po vzájemnosti a láskyplné sounáležitosti.
Kniha pojednává o situacích, které ohrožují harmonický vztah (přehnaná závislost jednoho partnera, nezralost), o úskalích řešitelných v párové terapii (triangulace, přerámování, neutrální postoj terapeuta), o důležitosti prvního setkání, o nedostatečnosti jazykových prostředků a důležitosti odpuštění, smíření a omluvy, o kreativních vztahových řešeních, o terapeutických výzvách při řešení nevěry, o používání metafor a o rozhodování, zda má smysl ve vztahu setrvávat.

Alan LinnérAnders Nyman jsou švédští psychologové s dlouholetou zkušeností, kteří stáli u zrodu párové a rodinné terapie ve Švédsku.

O autorech

Linnér, Alan

Linnér, Alan

Všechny knihy autora

Nyman, Anders

Nyman, Anders

Všechny knihy autora

Recenze (5)

  • Autor recenze Chensie Ips Datum 12. 10. 2023


    Linnér, Alan; Nyman, Anders: Láskyplná setkávání - autor recenze: Chensie Ips
    http://www.svet-mezi-radky.cz/2023/05/recenze-laskyplna-setkavani-allan.html

    Nová publikace z nakladatelství Portál se dotýká tématu mezilidských vztahů, zaměřuje se především na ty partnerské. Poukazuje na situace, které narušují harmonii vztahu, a ukazují možnosti řešení. Podle informací na zadní straně knihy jsou oba autoři švédští psychologové, kteří stojí u zrodu párové a rodinné terapie ve Švédsku.

    Kniha se zaměřuje na podstatná témata:

    • Když láska prochází zkouškou
    • Na terapii
    • První sezení – Jak se neztotožnit se svým selháním
    • Ukazatele a vyšívané "kuchařky" na zeď
    • Konflikty, rozdíly a dohadování
    • Vstříc tvůrčímu "my"
    • Nevěra – kapitola sama pro sebe
    • Časy barevných molitanových obušků jsou pryč
    • Když láska skončí – rozchod
    • Společné pokračování

    Když láska prochází zkouškou je vlastně takový úvod, který na mnohé může působit smutným dojmem. Poukazuje totiž na to, jak snadno se páry, které bez sebe nedokázaly udělat ani krok, najednou nemůžou ani vystát a zůstávají spolu jen ze zvyku.

    Publikace je líbivá především členěním. Týká se kapitol a ty mají pod sebou mnoho krátkých pasáží, čímž je zvýšená čtivost. Styl psaní není nijak odborný. Jedná se o populárně naučnou literaturu, která zaujme náročnější i nenáročné čtenáře, které téma zajímá. Autoři se rozhodli vysvětlit témata tak, aby byla vhodná i pro širokou veřejnost. Dokonce přidávají své vlastní příklady, zřejmě čerpané z praxe, a pomocí jich se tak mnohem lépe orientujete v daném problému. Stejně tak ukazují i příklady, se kterými se některými se někdy lidé ve vztahu potýkají.

    Autoři se zaměřují na opravdu spousty problémů, tím pádem někomu může připadat, že se tématu nevěnují hloubkově, ale spíše obecně. Dá se říct, že tomu tak je, jelikož tohle není přímo psychologická publikace, která se by zaměřovala na obtíže detailně, ale i přesto vám tento titul ukáže správný směr.

    Mezi překážky vztahu, které jsou řešeny, patří kupříkladu nedostatečná komunikace, citová nedostupnost, odlišné vnímání lásky, rozdílné potřeby, když se ve vztahu objeví někdo třetí, žárlivost atd. Vztahy jsou samy o sobě velmi rozsáhlým tématem a pokrýt je skutečně nelze jednou knihou, ale pokud tento titul budete brát jako návod, čtivý a přitom správný, pak vám skutečně přispěje. Některé problémy mají nejen několik pasáží, ale dokonce celou kapitolu, jako tomu je například u motivu nevěry či rozchodu.

    Jak tušíte, tak spolu s těmi příklady je četba emotivní a mnohdy vás zasáhne, protože se vás buďto dotýká nebo podobné životní osudy mají ti, které znáte osobně či z doslechu. Předpokládám, že pro některé to bude velmi poučné, pro jiné fascinující, ale ať už máte, jakkoliv velké zkušenosti v oblasti vztahů a zažili jste si své, tak vám vždy něco přinese a mnohé i fakty překvapí.

    Láskyplná setkávání jsou naučnou publikací, ale psané a členěné tak, že působí jako zábavná četba. Mě osobně čtení vážně bavilo a hodně mě obohatilo. Je to publikace, která mě překvapila svým rozsahem, i když někdy mi zpracování tématu přišlo opravdu spíše povrchnější, což je ale pochopitelné. Opravdu se nejedná o odbornou psychologickou knížku, proto je také uzpůsobená tak, aby ji pochopil a dokázal se z ní poučit každý.

    Proto bych ji i já doporučila všem, kteří mají nějaké problémy v oblasti vztahů a chtějí objektivně poradit řešení. Chtějí se zadívat na svůj vztah z jiného úhlu pohledu a podívat se, jaké vztahové chyby se mezi lidmi vyskytují. Máte možnost se jim vyvarovat a neopakovat své vlastní průšvihy, ale naopak se díky knize z nich poučit. I když se Láskyplné setkávání tváří jako pozitivní čtení, vlastně je emotivní a poměrně smutné, ale rovněž kvalitní s ohledem na cílové čtenáře.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Kristy Datum 14. 3. 2023


    Linnér, Alan; Nyman, Anders: Láskyplná setkávání - autor recenze: Kristy
    https://www.psyhub.cz/litrevue/temamesice/unor-2023-kazuistiky/

    „My je prvním dítětem páru, někdy i jediným. Pokud si vypůjčíme zájmeno my jako metaforu pro něco společného, pro něco, co péčí, pomocí a pozorností partnerů vzkvétá, může nás to nasměrovat k tomu, jak se partneři mají a někdy musejí chovat, aby podpořili vzájemnou sounáležitost a důvěru.“ (Linnér, Nyman, 2022, str. 56).

    Publikace o 209 stranách v měkké vazbě je prvotinou švédských psychoterapeutů, kteří se párové terapii věnují už mnoho let. Nalezneme zde velké množství kazuistik párů s různými potížemi ve svých vztazích. Kniha se dotýká tématu etického kodexu, předkládá nejčastější činitele vzniku problémů ve vztahu, zaměřuje se také na možná pochybení ze strany psychoterapeuta a nabízí mnoho možností pro oživení skomírajícího vztahu. Některá tvrzení mají autoři podložená výzkumem, jiná staví na základě vlastní praxe.

    Knížečka je velmi svižné a lehké čtivo psané jednoduchým jazykem tak, aby obsah a poselství pochopil úplně každý. Kladně oceňuji zejména to, že autoři zvolili strukturu knihy tak, aby odpovídala možným výstupům párové terapie. Nejhodnotnější částí knihy (kromě kazuistik samotných) jsou dle mého názoru strany 148-167, neboť spousta cvičení nemusí sloužit jen jako terapie nefunkčních vztahů, ale také jako posilovna k prohloubení vztahů funkčních.

    Mírně rušivě na mne působilo rozdělení jednotlivých sekcí kapitol do podnadpisů – bylo jich příliš mnoho.

    Knihu doporučuji nejen odborníkům jako obohacující četbu, ale také široké veřejnosti. Věřím, že si po přečtení každý najde něco, na čem by mohl zapracovat a zlepšit tím svůj vztah. K publikaci se rozhodně budu vracet.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze MARIE KNOFLÍČKOVÁ Datum 7. 3. 2023


    Linnér, Alan; Nyman, Anders: Láskyplná setkávání - autor recenze: MARIE KNOFLÍČKOVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/01/laskyplna-setkavani/

    Psychologové Allan Linnér a Anders Nyman stáli u zrodu párové a rodinné terapie ve Švédsku. Ve své nejnovější knize s názvem Laskyplná setkávání shrnují své letité terapeutické zkušenosti a zamýšlejí se nad tím, co dělá partnerské vztahy šťastnými. Podtitul knihy “Choreografie úspěšného vztahu” by mohl napovídat, že v knize najdeme další zaručený návod na spokojený partnerský vztah. Tahle poměrně útlá kniha však není, čím se zdá. Spíše než partnerské dvojice totiž v knize najdou inspiraci terapeuti, kteří se společně se svými klienty dávají do tance, který je častěji improvizací, než sledem tanečních kroků pečlivě promyšlených předem.

    I když není struktura knihy zřejmá na první pohled, objevíme při čtení, že je rozdělena do několika částí, které kopírují terapeutický proces. V první části knihy se autoři věnují možným důvodům, které páry přivádí do terapie, a uzavírají, že jsou stejně různorodé, jako sami klienti. Což může znít jako klišé, ale je to spíše první sympatický aspekt knihy: v knize nenajdeme žádná prvoplánově snadná řešení všech partnerských problémů a neshod. Právě naopak. Budeme zkoumat a promýšlet toto téma z nejrůznějších stran a úhlů pohled v celé jeho komplexnosti.

    S tímto zjištěním se posouváme do druhé, nejobsáhlejší části knihy, která je věnována možnostem a způsobům terapeutické práce. V této části autoři blíže rozpracovávají krátké ukázky kazuistik, v nichž se seznamujeme s několika páry, a provádí nás jednotlivými fázemi terapeutického procesu. Hned na začátku autoři v krátkosti shrnují, v čem je výhoda, pokud terapii vedou dva terapeuti, a jaké jsou základní předpoklady úspěšně vedené terapie. Kromě dobře známých pravidel tvoření terapeutické aliance popisují autoři základní principy, které v párové terapii uplatňují: jakým způsobem přistupují k mapování situace páru, co terapii ovlivňuje a jak, ale zamýšlí se také nad vlivem psychiatrických diagnóz či nad etickými aspekty terapie.

    Značnou pozornost věnují autoři zahájení terapie. Zdůrazňují, že klienti málokdy do terapie přicházejí jako nepopsaný list. Naopak do ní přináší nemalou zátěž, která na proces terapie působí již před jeho zahájením na prvním sezení jako např. předchozí zkušenost páru s terapií či pocity selhání spojené s partnerskou krizí, ať už je příčinou krize cokoliv či kdokoliv. Kromě zmapování konkrétního příběhu či situace, která partnery přivádí, je tedy třeba zorientovat se také v těchto aspektech. Součástí mapování vztahu je kromě osobní historie každého z partnerů také historie jejich společného „my“, protože „‚My‘ je prvním dítětem páru“ a „používání první osoby množného čísla může vést k tomu, že partneři budou hledat/prozkoumávat jiné možnosti [než doposud], jiné způsoby komunikace a dospějí k jiným řešením“. Stejně tak je důležité stanovit základní pravidla terapie jako např. pravidla komunikace v průběhu sezení.

    Následující kapitoly nás provází problémy, se kterými se páry potýkají, a které přinášejí do terapeutického procesu: někdy vědomě a explicitně, jindy skrytě. Každý z problémů demonstrují autoři na krátké kazuistice a doplňují i možný přístup k jejich zpracování v terapii. Autoři upozorňují na to, jak důležité je nenechat se vtáhnout do sporů o to, kdo má pravdu, protože podstatou párové terapie je podrobovat „pravdy“, které partneři do terapie přinášejí, zkoumat je a vést klienty k uvědomění, že „oba partneři říkají svou pravdu a mají právo na to, abychom ji respektovali“.

    Zvláštní pozornost věnují autoři tématu nevěry, která je natolik bolestivým a zásadním zásahem do vztahu, že „bývá téměř nemožné ji překonat a pochopit“. Autoři se nejprve snaží zachytit co vlastně nevěra je: sexuální poměr s jinou osobou, erotické smsky nebo profil na online seznamce? Stejně jako u ostatních vztahových problémů i v tomto případě autoři podtrhují důležitost pochopení a komunikace, vysvětlení toho, co se stalo a co k tomu vedlo. Autoři k tomuto tématu přistupují velmi citlivě. Důsledně dbají na to, aby byla zachována důstojnost obou stran. Na příbězích několika párů nahlížíme na možné podoby a důvody nevěry včetně dopadů nejen na společné „my“, ale i na každého z partnerů. Zároveň se dozvídáme, jak je možné terapeuticky pár nevěrou provést buď k úspěšnému pokračování vztahu, nebo naopak k „úspěšnému“ rozchodu.

    A právě těmto dvěma možnostem je věnovaná poslední část knihy. Nejprve se autoři zaměřují na rozchody. Autoři opět na příbězích několika partnerských dvojic pečlivě zkoumají různé příčiny a aspekty rozchodu a jeho dopady do života všech zúčastněných, včetně širší rodiny a přátel partnerů. Nezaměřují se už ale na postupy, jak situaci vyřešit. Věnují pozornost tomu, jak partnerům usnadnit vzájemné pochopení a komunikaci, aby se zbytečně nezraňovali. Závěr knihy věnovali autoři pokračování partnerského vztahu. I zde kladou velký důraz na komunikaci a nabízejí metaforu čtyř jezdců apokalypsy Johna M. Gottmana, kteří mohou být příčinou rozpadu vztahu: kritika, pohrdání, defenziva a vytěsnění. Linnér a Nyman však přicházejí s opatřeními proti každému z jezdců, díky nimž je možné vybudovat a udržovat spokojený partnerský vztah. V úplném závěru knihy tedy vlastně recept na úspěšné partnerské soužití dostáváme: jen je to trošku komplikovanější a méně jednoznačné, než bychom si možná přáli.

    Kniha Láskyplná setkávání bude patřit k jedněm z mých oblíbených titulů. Nabízí totiž opravdu láskyplný přístup k setkávání v časech bolesti a krize. Oslovil mě už poměrně přímočarý styl knihy: žádná velkolepá prohlášení, převratná odhalení či zázračné pravdy, které čtenáři navždy změní život. Místo nich autoři velmi autenticky a poctivě přistupují k rozličným aspektům partnerského soužití a párové terapie. Své zkušenosti nevydávají za jediný správný způsob terapeutické práce, spíše popisují, co se jim během jejich praxe osvědčilo. Přivítala jsem i takovou zdánlivou drobnost: v kazuistikách se totiž setkáváme s „tradičními“ páry i páry s jinou sexuální orientací. Tématem je vždy citový život partnerů, bez ohledu na jejich sexuální preference. I v tomto ohledu je kniha láskyplná. Knihu vřele doporučuji všem, kdo se zabývají nebo chtějí zabývat párovou terapií. Najdou v ní kromě mnoha praktických doporučení i inspiraci, jak k partnerským krizím přistupovat tvůrčím způsobem a rozšiřovat tak i možnosti klientů. Do své praxe si odnáším především otevřenost, se kterou kniha zkoumá jednotlivá témata a příběhy klientů.

    autor recenze: MARIE KNOFLÍČKOVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/01/laskyplna-setkavani/
    Přečíst celou recenzi Zavřít