V letech 1938–1939 byl psycholog Bruno Bettelheim uvězněn v koncentračních táborech v Dachau a Buchenwald. Aby přežil a zachoval si lidskost, začal analyzovat chování vězňů a dozorců, které popisuje až s mrazivou věcností. Lidé nejsou mravenci, aby se vždy ochotně podřídili systému. Extrémní podmínky v nacistických lágrech, cíleně vytvářené technologicky přesnými postupy, však mohou člověka přimět, aby se v zájmu přežití své lidskosti zřekl. Jen menšině podařilo zachovat si integritu, a než aby se jí vzdali, dobrovolně se vydali vstříc smrti. Nechybí zde ani analýza předválečného Německa a možné odpovědi na často kladenou otázku: Jak se mohl velký kulturní národ podvolit tak zrůdné ideologii? Díky této detailní analýze života v koncentračním táboře a tlaku totálního státu můžeme lépe pochopit, jak člověk v takové extrémní situaci reaguje, co jej dokáže připravit o autonomii a integritu a vést k jeho depersonalizaci a ztrátě identity. Bruno Bettelheim byl rakousko-americký psycholog a psychoanalytik. Zabýval se zejména problematikou dětské psychologie. Za druhé světové války byl jakožto Žid vězněn v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Po válce přesídlil do USA a stal se profesorem psychologie a psychiatrie na Chicagské univerzitě. V Portálu vyšla jeho kniha Za tajemstvím pohádek (2017).
Samotné téma je dosti náročné, ale jak sám autor zmiňuje, nejde jen o to, vylíčit, v jakých podmínkách museli vězni žít. Je nutné porozumět tomu, že všechna prostředí a podmínky člověka utváří a ovlivňují. Extrémní podmínky však o to více. A právě takové podmínky nás o vlivu prostředí na člověka naučily nejvíc. A o tom taky kniha je.
Jak už jsem řekla, téma je opravdu náročné a stejně jako člověk čelící nepříznivým podmínkám hledá strategie, jak sám sebe uchránit, jak si získat odstup, i já jsem se snažila s takovými strategiemi k četbě přistupovat, nenechat se situacemi úplně pohltit. A i autor takové strategie hledal. Autorův úkryt za poznatky a vhled do psychologie mu pomohl takové extrémní podmínky přežít (ačkoli je Bettelheim psychoanalytik, své pocity líčí podobně jako zakladatel logoterapie Frankl - autor knihy A přesto říci životu ano, o které si povíme někdy příště.)
Kniha je napsaná naprosto skvěle. Díky Bettelheimovu nadhledu a odstupu, který od něj během čtení přebíráte, máte často pocit, že byl v táboře jen jako pozorovatel a nikoli jako jeden z vězňů. Takový nadhled je obdivuhodný a díky němu je možná schopen do svých zážitků systematicky vnášet teoretická vysvětlení. Lidské chování je pro nás často záhadou a myslím si, že skrze debatu o chování v takto krajních situacích se o něm můžeme skutečně hodně naučit. A to ať už studujeme jakýkoli obor.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.