Léčba úzkosti, deprese a traumatu pomocí IFS

Manuál terapie systémů vnitřní rodiny

Tištěná kniha (2025)

0 % 1 recenze

339 Kč

399 Kč −15 %, ušetříte 60 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2025)

Počet stran
184
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2025
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
22312501
EAN
9788026222859
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2285-9
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Richard C. Schwartz je tvůrcem směru zvaného terapie systémů vnitřní rodiny (IFS). Lidská psychika se podle něj vyznačuje existencí vnitřních částí, které se někdy projevují extrémními způsoby (zneužívání látek, disociace, sebepoškozování, perfekcionismus, posedlost vzhledem, vyhýbání se konfliktům a mnoho dalších). Tím, že se klient naučí těmto částem naslouchat, se jejich projevy stávají méně destruktivními a začíná se u nich projevovat důvod, proč původně vznikly – aby jedinci prospívaly. Předkládaný manuál poskytuje vodítka pro práci s klienty, kteří zažili trauma, narušení vazby a různé další psychické obtíže. Stručně a přehledně předkládá kazuistiky, techniky, přehledy, tipy, diagnostické postupy a cvičení terapeutům různých směrů. Metoda IFS je zakotvená v neurovědách, využívá přirozené vnitřní zdroje klienta a podporuje to, aby k sobě člověk zaujímal soucitný postoj. Kniha je určena pro psychoterapeuty či klienty, kteří se chtějí inspirovat metodou IFS.

O autorech

Frank Anderson je psychiatr a psychoterapeut, instruktor IFS.

Všechny knihy autora

Martha Sweezy působí na Harvard Medical School a Cambridge Health Alliance.

Všechny knihy autora

Richard C. Schwartz je původně systemický rodinný terapeut, který v osmdesátých letech 20. století v reakci na příběhy svých klientů vytvořil model Internal Family Systems (IFS). Je autorem řady knih a článků a zakladatelem IFS institutu.

Všechny knihy autora

Recenze (1)

  • Autor recenze Kristýna Maulenová Datum 2. 7. 2025


    Anderson, Frank; Sweezy, Martha; Schwartz, Richard C.: Manuál terapie systémů vnitřní rodiny - autor recenze: Kristýna Maulenová
    http://casopisagora.cz

    Znáte to: když nad něčím váháte, ozývají se různé hlasy. Jedna část říká: „Nedělej to“, jiná ji hned zpochybní. Možná se objeví i třetí, která chce jen klid. Takové vnitřní dialogy nejsou ničím výjimečným – každý máme své části. A ne, neznamená to, že jsme blázniví nebo máme vícečetnou poruchu osobnosti.

    To, co může působit jako vnitřní chaos, chápe terapie systémů vnitřní rodiny (IFS – Internal Family Systems) jako přirozený projev duševního uspořádání. Zásadní objev přístupu spočívá v tom, že s jednotlivými částmi lze vstoupit do přímého kontaktu a rozhovoru.

    Cílem je propojení jednotlivých částí s tzv. Já – vnitřním prostorem vědomí, rovnováhy a soucitu. Odtud lze vést proces integrace: ochránci mohou ustoupit, vyhnanci mohou být vyslyšeni a osvobozeni.

    Co si pod tím představit? V momentě psychického zranění se často některá část „odštěpí“ – stává se vyhnancem, který nese silné emoce a vzpomínky. Aby byl tento obsah udržen mimo vědomí, aktivují se ochránci. Jedni, tzv. manažeři, nás vedou k výkonu, sebekontrole či perfekcionismu. Druzí, hasiči, používají intenzivní strategie – někdy sebedestruktivní – aby od bolesti odvedli pozornost (například skrze závislosti, disociaci či sebepoškozování).

    IFS předpokládá, že všechny části mají pozitivní úmysl, i když způsob, jakým se projevují, může být na první pohled patologický. Hlubším cílem terapie je vytvořit prostor, kde každá část může být slyšena, aniž by byla posuzována.

    Předkládaný manuál je velmi dobře zpracovaný. Obsahuje jak teoretické základy, tak množství cvičení a konkrétních rozhovorů z terapeutické praxe. Autoři se zjevně snaží pokrýt co nejširší spektrum situací – od klientů, kteří o IFS slyší poprvé, až po ty, u nichž se některá část staví do odporu.

    Přínosné jsou i průběžné poznámky a komentáře k rozhovorům – dovysvětlují, co se právě u klienta děje nebo proč terapeut reaguje určitým způsobem. Pro začínající čtenáře může být velmi užitečné nepřeskakovat úvodní kapitoly: terminologie je vysvětlena srozumitelně hned na začátku a pomáhá se orientovat v pozdějších kazuistikách.

    Přesto si neumím představit, že bych na základě této knihy vedla s klientem terapii. Mnohdy je náročné jednotlivé části rozpoznat, natož s nimi pracovat odděleně. V tomto směru je na místě apel autorů na výcvik a sebezkušenost – kniha není návodem, jak vést terapii, ale může být cenným doplňkem výuky nebo inspirací pro vlastní sebepoznání.

    Zaujalo mě, že autoři popisují i práci s hluboce traumatizovanými klienty – včetně hypotéz, která část se může ozvat a jak s ní zacházet. Přesto si kladu otázku, nakolik se model IFS dá aplikovat v reálné klinické praxi, kde se části míchají, přeskakují a maskují jedna druhou.

    Kniha působí nadějeplně. Čtenáře nezahlcuje, ale vede – nabízí systematický vhled do práce s vnitřním světem. Zanechala ve mně chuť tuto terapii vyzkoušet na vlastní kůži.

    Manuál má 183 stran. Kromě základní teorie a přehledu přístupu IFS nabízí pohled na to, jak se model staví k tradičním diagnózám, jak může vypadat proces uzdravování v praxi i seznam literatury.

    Doporučuji knihu psychologům, terapeutům, studentům pomáhajících profesí i těm, kteří se zajímají o vnitřní svět, sebepoznání a osobní rozvoj. IFS nabízí laskavý a respektující pohled na to, co v nás často bývá neslyšeno – a právě v tom může být jeho síla.

    autor recenze: Kristýna Maulenová
    http://casopisagora.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít