Maslow, Abraham H.: Motivace a osobnost - autor recenze: Prof. PhDr. Milan NakonečnýJeden z nejvýznamnějších americký psychologů Abraham H. Maslow (1908-1970) byl ruského původu, ale kromě této zvláštnosti je znám jako jeden ze zakladatelů tzv. humanistické psychologie, která byla reakcí na odlidštěný behaviorismus a proslavil se, kromě jiného jako autor hierarchie motivů, která bývá součastí oborů aplikované psychologie (zejména organizace) a jako bývalý klinický psycholog se proslavil také jako autor výroku, že filosofie a beletrie přisěla k jeho chápání psychologie víc než laboratorní experimentální „psychologie“ s pokusnými zvířaty. – která vlastně ani užitečnou psychologií mnohdy vůbec nebyla. V době převládajícího behaviorismu si zachoval svou orientaci na psychologii prožívání a hodnot a k jeho poroslulosti přispěla také jeho kniha O psychologii bytí, která se stala světovým bestsellerem a vyšla v mnoha vydáních a v mnoha překladech (čes. v Portálu, 2015). Jeho kniha, která je předmětem naší recenze, patří k nejvýznamnějším publikacím v oboru psychologie motivace. Poprvné vyšla r.1954 a Maslow vypracoval ve srovnání s prvním, několik podstatně rozšířených dalších vydání, zde recenzované je posledním vydáním z r. 1970.
Maslovo pojetí mnotivace je vedeno v duchu humanistické psychologie, proto jeho klíčovými aspekty jsou lidská snaha po růstu („grow“ – člověk chce být tím, kým mnůže být) a s tím spojené „metapotřeby“ a pojetí „sebe- aktualizace“ (resp. i ve filosofii oblíbené téma „seberealizace“). Zásadní a velmi důležité bylo Maslowovo pojetí dvojí motivace, „deficitní“ a „růstové“, které proti běžnému pojetí motivace jako redukce potřeb (tedy fyziologických a sociálních deficitů), zdůrazňovalo potřeby neukojitelné, které jako zájmy, s každým uspokojením nabývaní na intenzitě („metapotřeby“) Vynikající je Maslowova psychologicky deskriptivní (fenomenologie) potřeb jako základních motvačních činitelů. Zvláště významná je také psychologická analýza sebeaktualizace ve vztahu k psychickému zdraví (str. 161 – 190). Úvodní kapitoly tohoto vynikajícího díla věnované „psychologickému přístupu k vědě“ a „předmluvě k teorii motivace“ – ve srovnání k behavioristickým zoocen- trickým monografiím o motivaci dokládají jeho psychologickou jedinečnost a hodnotu v době, kdy bylo publikováno. V předmluvě ke svému předmětnému dílu Maslow uvádí, že v tomto svém díle, které pojednává o vztahu motivace a osobnosti, by chtěl, kromě jiného, „zdůraznit hluboce holistickou povahu lidské přirozenosti v protikladu k analyticko-pitvajícímu atoimisticky-newtonovskému přístupu behaviorismu a freudovské psychoanalýzy“(str. 7).
Maslowova předmětná kniha je, kromě perfektních psychologických deskripcí a výkladů, také připomínkou, že bez filosofického fundamentu je každá psychologická teorie neplodná. K tomu dospějí nepochybně mnozí, kdo si tuto knihu prostudují a srovnají s behavioristickými monografiemi o motivaci.. A stojí to za to, protože Maslow (tamtéž) píše, že: „Tato kniha představuje jinou filozofii lidské povahy, nový obraz člověka“.
autor recenze: Prof. PhDr. Milan Nakonečný
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál