Jak zpomalit ve světě, který se řítí kolem nás

Nesnesitelná rychlost života

Tištěná kniha (2021)

0 % 4 recenze

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2021)

Překladatel
Jírková, Magdalena
Počet stran
144
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2021
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13702501
EAN
9788026218395
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1839-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Fastfood, speed dating, power naps, krátká terapie – všechny tato moderní výrazy naznačují, jaký je duch doby. Existuje už i aplikace na zrychlování čtení. Poskytuje však toto kvantitativní zrychlování, neustálá „sebeoptimalizace“, i vyšší kvalitu zážitku?
Současnost nás nutí neustále se vyrovnávat s novými trendy a změnami a přizpůsobovat se jim. Klíčovým pojmem je „tekutá modernita“, i čas je vnímán jako neustále se přelévající substance a nejhorší, co se nám může přihodit, je nehybnost. Jak z toho ven?
Svend Brinkmann pojal svou nejznámější knihu jako antipříručku osobního rozvoje, v níž nabízí sedm kroků, jak se bránit „tekutosti“ života a zakořenit ve své existenci. Doporučuje například negativní vizualizaci (oproti obvyklé pozitivní), těšit se ze svých omezení (oproti bezbřehému využívání možností, ovládat a potlačovat své emoce (ne je neomezeně projevovat) či uvažovat o smrtelnosti a těšit se z daru života (oproti dnes běžné tabuizaci smrti). Řešení často přebírá z myšlenek stoických filozofů. Jeho průvodce v sedmi krocích se tak pokouší zpochybnit některé etablované pravdy o pozitivním myšlení a rozvoji.
Svend Brinkmann je profesorem psychologie na Katedře psychologie a komunikace v dánském Aalborgu. Zabývá se zejména filozofickými, morálními, etickými a kulturně kritickými tématy, o nichž napsal téměř dvacet knih. V Portále vyšla jeho kniha Umění uměřenosti.

O autorovi

Brinkmann, Svend

Další knihy autora

  • Umění uměřenosti

    225 Kč Sleva 15 % 191 Kč

    Dodání 1-2 dny

Recenze (4)

  • Datum 2. 2. 2022


    Brinkmann, Svend: Nesnesitelná rychlost života - autor recenze: czechpsychologist

    https://www.instagram.com/p/CW6H7yQrMF6

    Hned v předmluvě mě kniha překvapila a získala si mojí pozornost větou “nedoporučuji pozitivní myšlení, ale negativní”, což nezní jako věta z typických seberozvojových knih. Kniha samu sebe dokonce považuje za protiklad k seberozvojové literatuře.

    Myšlenka knihy je zajímavá. Poukazuje na absurditu doby, ve které žijeme. Učíme se rychleji číst, rychle randit (speed dating), rychle se občerstvit, rychle a efektivně spát (power napping) apod. Žádoucí je rychlost, seberozvoj, pozitivita. Neustálá změna je vlastně jedinou jistotou moderní doby.

    Abych byla upřímná, svým způsobem mi tahle “absurdita a rychlost světa” vyhovuje, seberozvojovou literaturu čtu ráda, ráda se obracím ke svému nitru. Autor navíc místy nesouhlasí s “trendem” psychoterapie. Ačkoli jsem však v mnohém s autorem nesouhlasila, našla jsem v knize určité myšlenky, které se mi zdají zajímavé a velmi s nimi souzním.

    Autor se vyjadřuje k něčemu, co bych nazvala “toxickou pozitivitou”, která se pojí s myšlenkou, že když se něco nedaří, chyba je na naší straně, jelikož přistupujeme “málo optimisticky a pozitivně”. V této kapitole autor rozebírá, že je v pořádku, že si postěžujeme, že budeme myslet i na problémy (a tedy je i řešit) a že zkrátka budeme myslet víc realisticky než jen sluníčkově. Zkrátka - máme právo myslet si, že je něco špatně a je úplně v pořádku nebýt vždy a pouze pozitivní.

    Kniha obsahuje spoustu zajímavých filosofických myšlenek vycházejících ze stoického učení (kterému je i věnována poslední kapitola). Filosofie jako taková stojí zejména na umění pochybovat. A to mi tato kniha bezpochyb dala. Možná o to víc, že s autorem nesouhlasím v řadě myšlenek. Každý nový názor nám dává možnost přehodnotit své dosavadní a v tomto mě kniha opravdu obohatila.

    Knihu doporučuji těm, kteří hledají názory druhého pólu absurdní rychlosti moderní doby, důrazu na seberozvoj a růst. V některých oblastech je kniha až příliš vyhraněná, ale řekla bych, že právě tím otevírá možnost pochybovat.

    autor recenze: czechpsychologist
    https://www.instagram.com/p/CW6H7yQrMF6
    Přečíst celou recezi Zavřít