Od teorie k terapii

Poruchy vztahové vazby

Tištěná kniha (2025)

0 % 1 recenze

415 Kč

489 Kč −15 %, ušetříte 74 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2025)

Překladatel
Patočka, Petr
Edice
Spektrum
Počet stran
392
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2025
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13307202
EAN
9788026222903
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2290-3
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Vztahová vazba (attachment) je vrozený systém fungování mozku, díky němuž dítě přirozeně vyhledává blízkost vztahové osoby (nejčastěji matky). Bezpečná vztahová vazba dítěti umožňuje s blízkými komunikovat a zvyšuje se tím jeho šance na přežití. Jestliže dítě nemá příležitost navázat vztah blízkosti nebo je tato potřeba narušena (např. separací či patologickým chováním rodiče), může to vést k řadě psychologických, behaviorálních a psychosomatických problémů, které se objevují v průběhu života. Autor nejprve osvětluje teorii vazby a jejích poruch. Stěžejní jsou ale kapitoly, kde autor na jednotlivých případových studiích ukazuje, jak aplikovat teorii attachmentu při vyšetření a léčbě pacientů všech věkových kategorií.

O autorovi

Karl Heinz Brisch je psychiatr a psychoanalytik, který pracuje s dětmi, dospívajícími, dospělými i skupinami. Dlouhá léta vedl oddělení dětské psychosomatické…

Všechny knihy autora

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Autor recenze Kristýna Maulenová Datum 16. 4. 2025


    Vztahová vazba v psychoterapii – kazuistiky, které stojí za to - autor recenze: Kristýna Maulenová
    http://casopisagora.cz

    Po přečtení několika recenzí této knihy, které vyzdvihovaly kazuistickou část (zatímco tu teoretickou popisovaly jako nudnou a těžkopádnou), jsem rovnou skočila právě ke kazuistikám. A udělala jsem dobře. Bavily mě, četly se rychle a těžko jsem věřila, že jsem zvládla všech 173 stran terapeutických příběhů v takovém tempu.

    Kazuistiky jsou řazeny chronologicky podle věku klientů – začínají ženami před otěhotněním, pokračují obdobím těhotenství, porodu a raného mateřství, následují děti, dospělí a závěrečná kazuistika s 75letou klientkou. Na těchto případech autor ilustruje narušenou vztahovou vazbu a terapeutickou práci na její nápravě.

    Karl Heinz Brisch (*1955), autor knihy, je německý psychiatr, psychoterapeut a psychoanalytik, známý svou prací v oblasti vývojové psychologie a prevence poruch attachmentu.

    Autor působí jako přemýšlivý, didaktický terapeut, který se poctivě snaží čtenáři předat znalosti nejen z oblasti teorie attachmentu, ale i z psychodynamické teorie osobnosti. Kniha je plná studií, odborných pojmů i odkazů na další literaturu.

    Souhlasím s dřívějšími recenzemi – kazuistická část je srozumitelná a obohacující. Teoretická část naproti tomu začíná sice slibně – příběhem Johna Bowlbyho a vzniku teorie attachmentu – ale postupně se z ní stává těžkopádný a odborně přesycený text. Mnohdy zde chybí vysvětlení pojmů, a čtenář se může snadno ztratit. Pokud se v určité fázi čtení cítíte zahlceni, doporučuji část přeskočit. Sama jsem měla chuť zavřít knihu při větách typu:

    “Jestliže byly interakce nadměrně synchronní, nebo naopak výrazně asynchronní, s jen málo recipročními podíly…” (s. 66)

    nebo:

    “Speciálně pro perinatální a postnatální hypoglykemii a periventrikulární leukomalacii se daly poprvé určit souvislosti s vývojem dezorganizované vztahové vazby.” (s. 79)

    Kniha obsahuje pět kapitol. Vedle mé nejoblíbenější čtvrté kapitoly s příklady z klinické praxe jí předcházejí tři kapitoly:

    1. Teorie vztahové vazby a její koncepty
    2. Poruchy vztahové vazby
    3. Psychoterapie založená na vztahové vazbě

    Pátá kapitola pak shrnuje možnosti aplikace a využití konceptu vztahové vazby v psychoterapeutické praxi. Každá z těchto kapitol pro mě obsahovala pasáže velmi čtivé, ale i části, které jsem musela doslova přetrpět. Tato nevyrovnanost mě mrzela.

    V dodatku čtenář nalezne dotazník vztahové vazby pro dospělé (Adult Attachment Interview) a knihu uzavírá obsáhlý seznam literatury.

    Brisch výslovně uvádí, že teorie attachmentu není jediným možným pohledem na klienta a jeho psychopatologii, ale bezpochyby jde o pohled, který může přinést mnoho porozumění. Sama si z knihy odnáším nejen hlubší vhled do historie a vývoje teorie, ale zejména nové chápání klientova chování v terapii. Například – když klient po několika letech začne zapomínat na sezení, nemusí jít o odpor, ale o fázi separace, která má v lidském vývoji i terapeutickém procesu své opodstatněné místo.

    Tím chci říct, že s vědomím této teorie může terapeut klientovo chování vnímat s větším nadhledem, nebrat si je osobně a zachovat laskavý postoj i v náročných fázích práce.

    Knihu určitě doporučuji – i když ne úplně celou. Rozhodně kazuistiky a větší část teorie stojí za přečtení. Čerpat z ní mohou psychologové i psychoterapeuti napříč směry, protože vztahová vazba se dříve či později objeví v každém vztahu.

    autor recenze: Kristýna Maulenová
    http://casopisagora.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

Knižní novinky

Poruchy vztahové vazby a jak je léčit

Přečíst článek