Nancy McWilliams: Psychoanalytická diagnóza - recenzentka Lucie Lucká
Kniha Psychoanalytická diagnóza od americké autorky Nancy McWilliams je zcela jedinečným a nanejvýš doporučením hodným dílem pro všechny, kdo se zajímají o psychoanalytickou psychoterapii. Je psaná nezvykle srozumitelným jazykem a hluboce erudovaný přístup seznamuje čtenáře s psychoanalytickou teorií na množství ukázek a konkrétních příkladů.
Autorka je nejen praktikující psychoanalytičkou a psychoanalytickou terapeutkou, ale má také bohaté zkušenosti s výukou psychoanalytické teorie i terapie, které přednáší na universitě v New Jersey a na častých přednáškových cestách v zahraničí. Ke knize ji inspirovali studenti i když se text čte snadno a poutavě, jeho významový obsah je hutný a objevné poznatky v něm najdou i zkušení terapeuti.
Kniha je věnována porozumění základním principům osobnostní struktury a jejím projevům v klinickém procesu. V první části se seznámíme s významem a užitečností diagnostiky v psychoanalytickém slova smyslu a s tím, jak se historicky vyvíjela psychoanalytická diagnostika osobnosti. Dále se autorka věnuje vývojovým úrovním osobnostní organizace, kde dá čtenářům nahlédnout do přehledně zpracované historie až po současný víceméně obecně přijímaný koncept neurotické – hraniční – psychotické vývojové úrovně osobnosti. Zároveň rozpracovává klinické dopady jednotlivých úrovní a shrnuje praktické poznatky, jak se v klinické situaci jednotlivé úrovně liší a jak je třeba s nimi pracovat. Velmi užitečný je oddíl o obranných mechanismech, primárních i sekundárních, kde čtenář najde nejen bohatý výčet těchto mechanismů i s příklady, ale také jejich přiřazení k jednotlivým typům osobnostní organizace.
Druhá část knihy se věnuje devíti typům osobnostní organizace: psychopatické, narcistické, schizoidní, paranoidní, depresivní a manické, masochistické, obsedantní a kompulzivní, hysterické a nakonec disociativní. U každé osobnostní organizace najdeme v podkapitolách popis k nim přináležejících jevů: 1) pud, afekt a temperament, 2) defenzivní a adaptivní procesy, 3) vztahové vzorce, 4) povaha self, 5) přenos a protipřenos, 6) terapeutické dopady a 7) diferenciální diagnóza. Každá z osobnostních organizací vyvstává čtenáři plasticky před očima, a i když sama autorka varuje, že nejsme nikdo „čistý typ“, že sestáváme z různých střípků osobnostních typů a žádná teorie sama lidského jedince ani jeho vývoj nepopíše, je nástin jednotlivých typů osobnosti vítanou pomůckou k jejich hlubšímu porozumění.
Vzhledem k tomu, že psychoanalytická teorie je nejpropracovanější teorií osobnosti a zároveň také základem pro nejucelenější psychoterapeutickou techniku, lze knihu směle doporučit nejenom zájemcům o psychoanalytickou teorii a praxi, ale všem zájemcům o každý psychoterapeutický směr, které z psychoanalytické teorie vždy čerpaly a čerpají.
Kniha je překvapivě čtivá, přehledně strukturovaná a celkově se jedná o vpravdě skvělé naučné dílo laskavé k zainteresovaným čtenářům. Nancy McWilliams v roce 2012 navštívila Prahu a uspořádala pro nás tři dny přednášek a supervizních seminářů, které byly účastníky přijaty s nadšením.
Mgr. Lucie LUCKÁ,
Česká společnost pro psychoanalytickou psychoterapii
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál.