Idea vzniku české psychologické encyklopedie, která se zrodila před lety v hlavě Dominika Dvořáka, je z jedné třetiny na světě. Šňůra s perlami zvanými obecná psychologie – poruchy – aplikace se začala navlékat od konce. Jak to ovlivní kvalitu hotového náhrdelníku, posoudí teoretici – přijdou nakonec.
Zatím máme k dispozici soubor 111 hesel z pera 85 českých a slovenských autorů a autorek. Hesla jsou řazena abecedně. Seznam hesel je však jen jedním z devíti informačních zdrojů publikace. K dalším patří: obsah, tematický obsah, autorský kolektiv, předmluva, heslář, životopisný rejstřík, jmenný rejstřík, věcný rejstřík. Jejich počet a řazení jsou poněkud matoucí. Pomáhá vložení kartonových záložek.
Nejširší čtenářskou obec zaujmou zejména hesla, která představují určitou pomoc v běžném životě: bolest, její význam a léčba, domácí násilí, komplex méněcennosti, masová komunikace, náhradní rodinná péče, sny, syndrom zavrženého rodiče, truchlení, zdravotní postižení, zvládání zátěže, krize a stresu, životní odolnost, životní styl.
Diagnosticky zaměřené uživatele jistě zaujmou hesla: assessment centrum, dotazníkové metody, neuropsychologická diagnostika, pracovní výkon, projektivní metody, diagnostika inteligence, psychometrie a standardizace, psychosomatika, reliabilita, validita, výkonové testy, vývojové škály.
Zájemcům o pomáhající profese jsou určena hesla: arteterapie, daseinsanalýza, feminismus v terapii, Gestalt terapie, hypnóza, kognitivně-behaviorální terapie, krizová intervence, logoterapie, narativní psychoterapie, neuropsychologická rehabilitace, pastorační poradenství, psychoanalýza, rodinná terapie, rogersovská terapie, skupinová psychoterapie, sociální práce, supervize, syndrom vyhoření, transakční analýza, vedení lidí, volba povolání.
Zájemce o příbuzné a související obory patrně osloví hesla: lékařská psychologie, neuropsychologie obecná a vývojová, pedagogická psychologie, politická psychologie, pozitivní psychologie, pracovní psychologie, psychologie reklamy a trhu, psychologie sportu, psychologie zdraví, speciální pedagogika, školní psychologie, sociologie, vojenská/vojsková psychologie, výběr lidí.
Odborníky nepřekvapí, že nejčastějšími oporami jsou pro autory hesel osobnosti, jako: J. Křivohlavý, S. Kratochvíl, Z. Matějček, P. Říčan, I. Plaňava, P. Kulišťák, R. Honzák, J. Hoskovec, E. Bakalář, I. Sobotková. Zahraničními osobnostmi, o něž se autoři encyklopedie opírají, jsou: S. Freud, A. Adler, C. G. Jung, Aristoteles a C. Rogers. Řidčeji než recenzent očekával, se objevila jména jako V. Vondráček, dvojice J. O. Prochaska a J. C. Norcross nebo I. Yalom. Čtenář se může těšit, že na ně, a nejen na ně, dojde v teoreticky výrazněji zaměřených dílech encyklopedie, na kterých se v nakladatelství Portál už pracuje.
Před prací, kterou vykonala editorka encyklopedie Bohumíra Baštecká, je třeba smeknout. V tom dá recenzentovi jistě zapravdu každý, kdo se někdy pokusil dát dohromady třebas jen sborník konferenčních příspěvků.
Pavel Hartl
Zdroj: Psychologie dnes 2010/2