10× neformálně o duševním zdraví

Psycholožky v županu

Tištěná kniha (2024)

0 % 2 recenze

330 Kč

389 Kč −15 %, ušetříte 59 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Počet stran
240
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13703201
EAN
9788026221371
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2137-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Kniha dvou mladých psycholožek a autorek stejnojmenného podcastu přibližuje širší veřejnosti psychologii a péči o duševní zdraví skrze aktuální problémy a praktická doporučení. Přináší čtenářům jednotlivá odborná témata autenticky a uvolněně, přičemž se vždy opírá o evidence-based výzkumy a doporučení. Pomáhá udělat si jasno v otázkách, které se týkají náš všech, kdo žijeme ve 21. století a ve světě sociálních sítí, nových médií, změn a krizí. Díky zkušenostem z psychologické a psychoterapeutické praxe přibližuje témata skrze často se opakující příběhy či vzorce a poskytuje v každé kapitole i návody, tipy a praktická východiska. Kniha dává čtenářům naději na zlepšení jejich duševního života, je optimisticky laděná a dokonce i zábavná.
Mgr. Tereza Jirotka Beníčková je psycholožka a absolventka psychoterapeutického výcviku. Psychologii vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a ještě při studiu nastoupila do pětiletého výcviku v kognitivně-behaviorální terapii. Ve své soukromé praxi Hubnu hlavou se věnuje především psychologickému poradenství při hubnutí a psychoterapii obezity. Je lektorkou kurzů zdravého hubnutí od společnosti STOB, vede semináře o duševním zdraví a tématech spojených s psychologickým pohledem na hubnutí a udržení váhy.
Mgr. Karolína Peruth je psycholožka, krizová interventka a psychoterapeutka. Jednooborovou psychologii absolvovala na Univerzitě Karlově a psychoterapeutické vzdělání v kognitivně-behaviorálním směru získala absolvováním pětiletého psychoterapeutického výcviku. Pracovní zkušenosti získala z různých oblastí práce s dospělými i s dětmi od práce na krizové lince, krizovou pomoc a terapii tváří v tvář po práci psychologa v nemocnici. Aktuálně působí v soukromé praxi (www.jeoknebytok.cz), v níž se specializuje na poskytování psychologického poradenství, psychoterapie a určitý čas věnuje lektorování.

O autorech

Beníčková, Tereza

Tereza Jirotka Beníčková je psycholožka a absolventka psychoterapeutického výcviku. Psychologii vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a ještě při studiu nastoupila do pětiletého výcviku v kognitivně-behaviorální terapii. Ve své soukromé praxi Hubnu hlavou se věnuje především psychologickému poradenství při hubnutí a psychoterapii obezity. Je lektorkou kurzů zdravého hubnutí od společnosti STOB, vede semináře o duševním zdraví a tématech spojených s psychologickým pohledem na hubnutí a udržení váhy.

Všechny knihy autora

Peruth, Karolína

Karolína Peruth je psycholožka, krizová interventka a psychoterapeutka. Jednooborovou psychologii absolvovala na Univerzitě Karlově a psychoterapeutické vzdělání v kognitivně-behaviorálním směru získala absolvováním pětiletého psychoterapeutického výcviku. Pracovní zkušenosti získala z různých oblastí práce s dospělými i s dětmi od práce na krizové lince, krizovou pomoc a terapii tváří v tvář po práci psychologa v nemocnici. Aktuálně působí v soukromé praxi (www.jeoknebytok.cz), v níž se specializuje na poskytování psychologického poradenství, psychoterapie a určitý čas věnuje lektorování.

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Autor recenze Veronika Stočesová Datum 6. 11. 2024


    Beníčková, Tereza; Peruth, Karolína: Psycholožky v županu - autor recenze: Veronika Stočesová
    http://casopisagora.cz

    „Poznatky a aktuality z psychologie v neformálním duchu, avšak s pevným základem v odborné teorii a praxi.“

    Přesně to nám přináší Tereza Beníčková a Karolína Peruth v knize podle stejnojmenného podcastu Psycholožky v županu. Kniha nabízí mnoho tipů, cvičení a zajímavostí, které lze snadno využít v rámci péče o naše duševní zdraví. Záměrem textu je mimo jiné přispět k destigmatizaci péče o duši. Vyvrací mýty a stereotypy. A naopak normalizuje rozhovory, pocity a debaty týkající se právě psychického zdraví. Otevřeně se baví o těchto deseti tématech: 1. Péče o duševní zdraví; 2. Srovnávání s ostatními; 3. Rutinní aktivity jako pilíř duševní pohody; 4. Zdravé a toxické vztahy; 5. Generová identita; 6. Perfekcionismus; 7. Duševní zdraví v pracovním procesu; 8. Toxická pozitivita; 9. Posttraumatický růst; 10. Psychická odolnost.*

    Hned na začátku oceňuji krátké pojednání o tom, jak předloženou knížku číst, přijde mi to velmi užitečné. Výše zmíněná témata, kterými se autorky zabývají, hodnotím jako velmi aktuální (nová, moderní) a potřebná. Rozhodně se nejedná o omílání již stokrát napsaného. Z každé kapitoly jsem si odnášela mnoho nových poznatků i doporučení ať už na další zdroje či k vlastnímu seberozvoji. Vše je psáno velmi srozumitelně a s takovou, řekla bych, hravou zvídavostí a zápalem pro věc. Jak autorky sami uvádí, jedná se spíše o nakouknutí do daných témat a předložení těch nejdůležitějších myšlenek. Ty jsou však doplněny o velké množství odkazů ať už na odborné studie, výzkumy, články, literaturu, tak i na populární podcasty, rozhovory s odborníky či dokonce filmy a seriály. Takže pokud jste zvědavý jako já, určitě dostanete tip, kde dostudovat další informace.

    Kniha je hodně interaktivní a tím vtahuje čtenáře tak trochu do středu dění. Čtenář rozhodně nemusí být jen pasivní. V průběhu čtení může zkoušet různá drobná cvičení, odpovídat si na otázky nebo se třeba posunout do online světa díky QR kódům. Autorky rovněž vybízejí ke komunikaci s nimi. Text jsem si sama pro sebe pojmenovala jako velmi živý. A to díky velkému množství příkladů ze života (či z terapeutické praxe autorek); úryvků z přednášek, statistik a výzkumů; výňatků z uměleckých děl; a v neposlední řadě scének ze seriálů filmů a pořadů. Tím vším je kniha hojně protkána a vhodně obohacena.

    Autorky se nebojí ani narovnávání rozšířených dezinformací či nesprávných interpretací. Zmiňují i nepopulární názory, které nemusí být všem po chuti, například o tom, že když něco neznáme, máme z toho strach a raději se schováme za hradbu stereotypů a předsudků. Líbí se mi také, že autorky do tvorby zapojily i další odborníky v oboru, jejichž názory zde zaznívají. Za jedinou výtku můžu považovat skutečnost, že mě trochu rušilo označení písmenky, která z autorek danou pasáž psala. Ale to je jen drobnost (a navíc velmi subjektivní). Jinak je kniha velmi čtivá, svižná a svěží. A doporučila bych ji laikům, kteří hledají informace, jak začít pečovat o své duševní zdraví i odborníkům pro rozšíření obzorů a pro obohacení o nové úhly pohledu.

    *Nejedná se o přepis obsahu knihy, ale pouze o parafrázi autorky recenze.

    autor recenze: Veronika Stočesová
    http://casopisagora.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Mgr. et Mgr. Eva Martináková Datum 28. 8. 2024


    Beníčková, Tereza; Peruth, Karolína: Psycholožky v županu - autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková
    https://www.online-psycholog.com

    Otevřete-li knížku Psycholožky v županu, budete před sebou mít v deseti kapitolách nabídku "podcastového povídání na papíře". Obě autorky vám budou psanou formou srozumitelně a lidsky vyprávět o různých oblastech lidského života, o tom, co mnoho z nás trápí, nad čím řada z nás přemýšlí, o tom, jak se můžeme učit zvládat životní výzvy i o tom, jak nás formují náročné události. Prozkoumáte spolu s nimi otázky genderové identity, stigmatu, které bývá často spojováno s duševními poruchami, zamyslíte se nad stereotypem, perfekcionismem, vztahy, ale především nad tím, jak důležité je pro nás péče o duševní zdraví a proč se o tom většina z nás ve školách dříve nic moc nedozvídala.

    Každá z autorek napsala část knihy a ve svých názorech a postřezích se pěkně doplňují. Čerpají přitom z výzkumů, odborných teorií, ale také z psychoterapeutického výcviku a vlastní psychologické praxe. V knize vám autorky nabídnou své úvahy, zkušenosti, tipy, cvičení, ale také příběhy a odkazy na řadu dalších zajímavých zdrojů, ve formě různorodých "odlehčení a odměn" na konci kapitol. Tady přicházejí autorky opravdu s pestrou nabídkou dalších aktivit, které bych vám ráda nechala jako překvapení, a proto je nebudu blíže specifikovat. Rozhodně se nebudete nudit. Celá knížka je zajímavě členěna (písmo je mimochodem místy černé a místy růžové), takže se vám v ní bude dobře orientovat a budete mít přehled i o tom, která z autorek psala jaký text.

    Publikace Psycholožky v županu má potenciál oslovit všechny zájemce o psychologii či seberozvoj z řad laické veřejnosti, a to především díky své srozumitelnosti a zaměření na aktuální témata. Pokud ji vezme do ruky vášnivý čtenář, může narazit na to, že text knížky není tak "uhlazený", jak tomu u psaných textů obvykle bývá, ale připomíná volnější podcastové povídání, což nevnímám jako problém a souvisí to s tím, co vzniku knížky předcházelo a s tím, čemu se obě autorky věnují. Jako slabinu knížky vnímám řadu překlepů a stylisticky slabších míst. Zasloužila by si ještě kvalitní jazykovou úpravu. Na druhou stranu je pozitivní, že vychází z velkého množství odborných českých i zahraničních zdrojů, jejichž přehled je zařazen v závěru knížky. Své nadšené čtenáře si nepochybně najde.

    autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková
    https://www.online-psycholog.com
    Přečíst celou recenzi Zavřít