Šnajdrová, Lenka: Psychoterapie našich prababiček - autor recenze: Pája
http://za-listem-list.cz/psychoterapie-nasich-prababicek/
Když jsem si tuto knížku brala na recenzi, netušila jsem ani zdaleka, kolik moudrosti na jejích řádcích najdu. Brala jsem ji zpočátku jako soubor rad a starodávných „triků“ našich předků, jak se vypořádat se svým životem, tak abychom se cítili lépe. Ale… všimli jste si někdy, jaký klid se kolem starších lidí šíří? Jak se pohybují s rozvahou a stejně tak přistupují i k úvahám o životě a dění kolem sebe? Právě zkušenosti starých lidí, jejich způsoby vyrovnávání se se stresem, rady a tipy, jak se zase začít cítit lépe, zpracovala klinická psycholožka a psychoterapeutka Lenka Šnajdrová do své knihy Psychoterapie našich prababiček.
Knížka jako taková je členěna do 3 větších oddílů a závěrečné čtvrté části, kde jsou uvedeny tipy na to, jak s knihou pracovat (k tomu se ještě vrátím). První oddíl se věnuje našemu tělu a hygieně trochu jinak, druhý hovoří o tajných psychologických technikách, které naše babičky používaly, a třetí část se dotýkala tématu našeho myšlení a myšlenek, vnitřního prožívání. Dnešní doba svádí k mnoha nepravostem, které naše babičky vůbec neznaly. Spěch, stres, špatná výživa, neschopnost udržet vřelé a osobní vzájemné vazby na lidi z blízkosti. Měly tutéž osobní a fyzickou výbavu jako my, jen ji využívaly jinak, nesnažily se dosahovat všech cílů hned, nebyly svázány „musíš-nesmíš“, které vydávají módní katalogy za jediné správné, uměly ke všemu přistupovat se selským rozumem a nadhledem, který vznikal díky vnitřní srovnanosti.
Smyslem knihy je poukázat na to, jak dříve naši předkové žili a co všechno používali k dosažení vnitřní harmonie i vnějšího projevu klidu a radosti ze života. Neznali moderní technologie, nebyli zatíženi médii a dalším balastem. Naučili se využívat svých zkušeností a moudrosti přírody ve svůj prospěch. Všímali si drobností, které jim přinášely úlevu, klid, soulad, nadšení. Na zpracování knihy nesmírně oceňuji věcné podání problematiky (sny dříve, sny dnes, co s nimi), ale zároveň lidský přístup, srozumitelné vysvětlování. Jako kdyby vám to někdo doopravdy převypravoval a vy jste tiše naslouchali a rozjímali o tom, jestli je pro vás výhodné tuto techniku využít či ne a co by vám případně mohla přinést.
Autorka v knize uvádí, že má vlastní zkušenost s prací s lidmi depresivními či neurotickými, jimž dle jejich vlastního uvážení vybraná drobná technika pomohla změnit přístup k jejich životu. Nejde totiž o to, abyste nastudovali celou knihu od začátku do konce, ale o to vybrat si z ní drobnosti, s nimiž byste mohli začít (nebo klidně i skončit, pokud si netroufnete na nic jiného) a zkusit je aplikovat do svého života jako jakýsi rituál. Lidé to dříve dělali automaticky, byla to jejich běžná součást bytí, my se jejich moudrosti musíme nejprve naučit, pak bude fungovat. Pro to je ovšem důležité mít otevřenou mysl a srdce, abychom dokázaly toto učená přijmout v jeho nezměněné podobě. Protože přizpůsobit dávné zvyky moderní době by bylo jako chtít naučit dinosaura práci na počítači – nemuselo by to fungovat tak, jak se očekává. Logicky, že jo.
Některé z metod či technik mohou působit poněkud neodborně či šarlatánsky (např. hypnóza, výklad snů, věštění apod.), přesto jsou však cennou součástí knihy, protože poukazují na další rozměr dřívějšího života. Za pozitivum považuji, že jsou zde udělány „praktické“ popisy (laická vysvětlení pro lepší představu), paralely k dnešní době (kupř. pocit transu při sledování televize je obdobou k hypnotickému stavu aj.) a vše je provázáno s působením na naši psychiku (co se dělo, když byla používána tato technika).
Každá podkapitola je zakončena shrnutím toho nejdůležitějšího, co si z ní má čtenář odnést, je však na každém, zda předkládané myšlenky přijme, či ne. Všechny informace v knize obsažené jsou doporučeními, nikoliv striktními nařízeními, není nutné splnit vše, někdy ke změně postačí udělat drobnost. Tento ryze univerzální přístup dělá z knihy čtivo, které může číst kdokoliv bez ohledu na svůj věk, pokaždé si z toho však odnese něco jiného, potřebného. A opravdu mohu za sebe potvrdit, že při bližším zkoumání toho, co se v knize píše, a přenesením některých rad do vlastního života, vnímám jisté kladné odchylky od jinak běžného stavu, což považuji za příjemný bonus.