Smysl života

Tištěná kniha (2020)

0 % 4 recenze

288 Kč

339 Kč −15 %, ušetříte 51 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Vybíral, Zbyněk
Edice
Klasici
Počet stran
231
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21206001
EAN
9788026215905
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1590-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Dílo ze sklonku autorovy kariéry patří ke knihám, v nichž autor rekapituluje a shrnuje. Dává prostor tomu, aby završil své celoživotní názory. Na mnoha místech opakuje, co již dříve napsal, a zároveň jako by se zde pokusil shromáždit co nejvíce definicí toho, co zkoumá. Zkrátka tak nepřijdou pojmy jako „komplex méněcennosti“, „touha po moci“, „pořadí mezi sourozenci“, „pocit sounáležitosti“ či „rozmazlování“. Titulní pojem, „smysl života“, Adler chápe ve dvojím smyslu: Subjektivně se jedná o smysl, který člověk spatřuje ve svém životě, objektivně pak o to, co souvisí s reálnou schopností spolužití s druhými lidmi. Člověk, jemuž chybí tento objektivní smysl, je podle Adlera neurotický, psychotický, perverzní, závislý nebo kriminální. Kniha z roku 1933 bývá považována za poslední velký Adlerův spis.
Alfred Adler (1870–1937) se narodil na vídeňském předměstí do rodiny židovského obchodníka. Stal se lékařem a po počátečním příklonu k psychoanalýze se s Freudem rozešel a založil vlastní školu individuální psychologie. Nejvíce proslul svým pojednáním o souvislosti mezi pocitem méněcennosti a pudem k moci, které bylo částečně ovlivněno tím, že trpěl tělesným postižením. Byl autorem více než 300 knih a statí na téma lidských vztahů, výchovy či psychoterapie. Zemřel ve skotském Aberdeenu. Bývá považován za předchůdce soudobé humanistické psychologie.

O autorovi

Adler, Alfred

Další knihy autora

  • Člověk, jaký je

    339 Kč Sleva 15 % 288 Kč

    Dodání 1-2 dny

Recenze (4)

  • Autor recenze Vladimír Kutálek Datum 9. 11. 2023


    Adler, Alfred: Smysl života - autor recenze: Vladimír Kutálek
    https://sigseberozvijeni.vlkuver.cz/2023/smysl-zivota-alfred-adler/

    Kniha od dávno zemřelého autora napsaná v roce 1933, tedy před 90 lety. Člověk musí mít toto na paměti při čtení. A svým způsobem být velkorysý k dávno překonaným přístupům. Tehdejší názory na homosexuály člověk pochopí. Časté čtení o rozmazlování, které se např. pozná tak, že dítě příliš pláče, byly na mě moc, i vzhledem ke znalostem o citlivých dětech. Kniha má co říct, je to zajímavá kniha pro řekněme historika psychologie, pro toho kdo si chce přečíst originální zdroje, ale ne pro mě, pro laického čtenáře se zájmem o poznatky z oblasti psychologie uplatnitelné v praxi, o pravděpodobně správné informace.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Pája Datum 20. 4. 2022


    Adler, Alfred: Smysl života - autor recenze: Pája
    https://www.psyhub.cz/litrevue/temamesice/duben-2022-dynamicka-psychologie/

    “Ti, kdo se snaží, budují a přispívají k rozkvětu lidstva. Ale význam mají i ti, kdo se jim stavějí na odpor. Svými omyly a chybami páchají větší či menší škody a nutí tak druhé vynakládat větší úsilí“ (Adler, 2020, 76).

    Kniha nabízí souhrn stěžejních myšlenek Alfreda Adlera, zakladatele Individuální psychologie, v uceleném díle. Autor zde nastiňuje nejdůležitější pojmy jeho teorie jako pocit sounáležitosti, komplex méněcennosti a nadřazenosti. Poukazuje také na vývoj v dětství a na problematiku hýčkaných dětí. Vzhledem k tomu, že Adler nešetří obraznými přirovnáními, vlastními termíny a do své teorie zahrnuje celou svou životní filozofii, dílo je obtížnější na čtení. Doporučila bych jej spíše zkušenějším čtenářům nebo čtenářům, kteří mají chuť se nad autorovými názory více zamyslet a věnovat knize více času. Mě osobně kniha donutila k zamyšlení nad pocitem sounáležitosti a současnou situací společnosti. Nejvíce mě přitom „pobavila“ či zaujala autorova myšlenka, že společnost se nutně musí v budoucnu přibližovat k pocitu sounáležitosti. Nicméně mě trochu mrzelo, že autor nám mnoho svých myšlenek pouze předkládá k věření a nijak je nedokazuje, což však na jeho obranu bylo tehdy v psychologii běžné. Na závěr bych tedy jen dodala, že kniha je příjemným náhledem do teorie jednoho z významných mužů psychologie.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Mgr. Ivana Novotná Datum 2. 9. 2020


    Adler, Alfred: Smysl života - autor recenze: Mgr. Ivana Novotná

    https://www.alfabet.cz/pece-o-sebe/smysl-zivota-recenze-knihy/

    Kniha německého lékaře a psychologa Alfreda Adlera poprvé vyšla v roce 1933 a patří k jeho shrnujícím a rekapitulujícím dílům; na kontě jich má více jak 300. Adler v ní předkládá souhrn poznatků z dlouholeté praxe psychologa a seznamuje čtenáře s teoretickou základnou individuální psychologie, jejímž je zakladatelem.

    Kniha je rozdělena do patnácti kapitol, ve kterých se věnuje nejdůležitějším tématům individuální psychologie. Formuluje v ní komplex méněcennosti a nadřazenosti a všímá si faktu, že se často objevují společně. Dále čtenáře seznamuje s tématem životních úkolů člověka nebo typů selhání. Vysvětluje, co považuje za neurózu či sexuální perverzi a zabývá se denním a nočním sněním.

    Zajímavá je také kapitola nazvaná Tělesně-duševní problém. Upozorňuje v ní na souvislosti mezi duševním a tělesným zdravím a na jejich vzájemnou provázanost. Tímto vhledem připomíná současnou psychosomatiku. Závěrečná patnáctá kapitola je věnována smyslu života a tomu, co autor považuje za naplněný život.

    Jedinečný a doposud platný je závěrečný dodatek nazvaný Slovo k poradcům. Adler v něm zmiňuje nutnost přistupovat k pacientovi jako k individualitě. Všem odborníkům radí nenechat se svázat a přemoci teoriemi. Naopak býti si vědomi toho, že před nimi sedí lidská bytost, která má vlastní vůli i schopnost úzdravy. Užitečný je i doslov prof. PhDr. Zbyňka Vybírala, Ph.D., který přichází s cenným vodítkem, jak knihu číst.

    Alfred Adler byl považován za žáka Sigmunda Freuda. Od svého učitele i psychoanalýzy se posléze distancoval a silně se vůči Freudovi i psychoanalýze vymezil. V textu přiznává, že navštěvoval Freudův diskusní kruh, ale popírá, že by byl jeho žákem. Nicméně, celou knihou se vine jeho polemika s Freudem i psychoanalýzou, což lze přičíst době, kdy kniha vznikala i osobní povaze vztahu mezi Freudem a Adlerem. Pro čtenáře může být tato linie zajímavým vhledem na lidskost velikánů psychologie. Stejně tak na skutečnost, že důležité a zásadní teorie o lidské psychice se rodily v konkrétní době a tvořily je lidé se svébytnou osobní historií.

    K nejdůležitějším pilířům v životě člověka podle Adlera patří pocit sounáležitosti, práce, láska a neustálý vývoj vpřed.

    V tomto smyslu je možno nahlížet na knihu Smysl života jako na dílo, které může přispět k nikdy nekončícímu vývoji jednice, pro kterého – jak odborníka, tak poučeného čtenáře – může být inspirací na cestě životem.

    Přečíst celou recenzi Zavřít