Teorie a případové studie
Afázie je ztráta schopnosti mluvit a rozumět mluvené řeči po ložiskovém poškození mozku. Kniha přináší přehled teoretických koncepcí afázie (proč a jak vzniká, jak se projevuje), přehled metodik hodnocení (diagnostika afázie) a především terapeutické postupy, které lze efektivně uplatnit v každodenní praxi.
Hlavní náplní je podrobný popis v ČR doposud nepublikovaných terapeutických postupů způsobem, který umožňuje, aby je terapeuti (logopedi, psychologové, lékaři) mohli použít v praxi. Terapeutická část práce má charakter "terapeutického manuálu". Kromě popisu terapie obsahuje i případové studie pacientů s afázií. Důležitá je i část věnovaná skupinové terapii afázií - tato terapie je u nás málo známá a málo využívaná.
Knihu ocení logopedi, psychologové, lékaři, rehabilitační pracovníci i rodinní příslušníci pacientů s afázií.
Kniha Terapie afázie je rozdělena do dvou částí. První část se zabývá teoretickými východisky afaziologie, klinickými syndromy a diagnostikou afázie. Druhá část je zaměřena na terapii a případové studie. Diagnostika afázie je podrobně rozpracována ve třetí kapitole. Autoři přehledně charakterizují testy, které se užívají u afatiků v akutním stadiu, komplexní testy a speciální testy, jenž se zaměřují na určité jazykové funkce např. porozumění, řečovou produkci apod. Nechybějí ani odkazy na zahraniční studie. Potěšila mě zpráva,že se v současné době připravuje česká verze MAST testu. Velkým přínosem knihy jsou případové studie, ve kterých je doporučen určitý druh terapie podle klinického obrazu postižení. Každý si může vybavit své klienty a zvolit adekvátní terapii.Studie obsahují podrobné charakteristiky pacientů, vyšetření před a po terapii, vlastní terapeutické postupy a zhodnocení úspěšnosti terapie. Přehledné grafy a tabulky ukazují efektivitu léčby. Zaujala mě řada terapeutických postupů: Využití kresby u pacientů s těžkými poruchami exprese v řeči, melodicko-intonační terapie, která využívá tapping a slouží k iniciaci řečové produkce. Dále terapie lexikálního vyhledávání pro afatiky s anomickou afázií zaměřenou na pojmenovávání obrázků, nebo využití skupinové terapie s cílem řešit problémové situace na modelových situacích a odstranit sociální izolaci afatiků. Tyto terapeutické postupy jsou inspirací nejen pro mě, ale i pro ostatní logopedy a všechny, kteří s klienty s afázií pracují. Kniha Terapie afázie určitě stojí za přečtení, vřele ji doporučuji všem kolegům, kteří se věnují práci s lidmi postiženými afázií.
Mgr. Milada Janoušková Autorka je logopedka
Přečíst celou recenziZavřít
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.