Žijeme v době, která je v mnoha ohledech převratná. Máme k dispozici technologie, které nám umožňují komunikaci napříč celou planetou, kdykoliv a kdekoliv, snažíme se ovládat zdroje celé planety a naše vynálezy nám dovolují zkoumat hlubiny vesmíru i lidské podstaty.
A přesto řada výzkumů ukazuje, že docela obyčejná veličina, jako je spokojenost lidí ve firemním prostředí, je více než mizivá. Organizace Gallup ve svých průzkumech po celém světě za posledních třicet let opakovaně zjišťuje, že více než 70 % zaměstnanců ve většině společností není skutečně angažovaných v pracovním procesu. Gallup odhaduje, že jen ve Spojených státech stojí tento fakt ekonomiku více než 300 miliard dolarů ročně ve ztrátách na produktivitě.
Přitom je zároveň dokázáno, že úspěšné a progresivní organizace mají vysoké procento skutečně zapojených lidí, díky čemuž jsou celkově produktivnější, více orientované na zákazníky, mají vyšší bezpečnost práce a daleko větší stabilitu zaměstnanců. Který manažer by si něco takového pro svoji společnost nebo svůj tým nepřál?
A přesto samotné přání nestačí. Jedním z důvodů, proč se tak děje, je starý, zažitý, a dnes zejména přežitý způsob vedení lidí. Mnoho vedoucích má stále pocit, že jejich úkolem je lidem nařizovat, že jsou to oni, kdo mají vědět nejvíce, vytvářet a navrhovat řešení. Tento způsob však vytváří tlaky a nesoulad, boje o moc a pocity porážky, ústící do minimální motivace lidí na pracovišti či v týmu.
Pravdou je, že mnoho manažerů nemělo možnost jiný způsob práce s lidmi nikdy vyzkoušet, neměli, kde se ho naučit. A právě zde je pomoc týmového koučování cestou, kterou se manažeři mohou začít se svými týmy ubírat. Právě v tom spočívá poslání knihy Evy Mohauptové Týmový koučink.
Samotné koučování stojí na faktu, že lidé jsou v zásadě ok, nejsou pokaženi či rozbiti, mají zdroje vyřešit své problémy a úkoly sami, jsou přirozeně tvořiví a kooperativní, a využívá zjištění, že všichni toužíme po naplnění, smyslu, dlouhodobém růstu a svobodě.
Za tohoto předpokladu nemusí již manažer nést celou tíhu rozhodování sám, ale spíše pomáhá vytvářet prostředí, ve kterém mohou lidé pracovat naplno a uplatnit to nejlepší, co v nich je. Tato změna vyžaduje celou řadu dovedností, které manažer potřebuje získat.
„Týmový koučink“ zasahuje přímo do středu této nově vznikající potřeby. Ukazuje manažerům a týmům velmi jasně, kdy a v jakých situacích je týmový koučink možné začít uplatňovat, jaké podmínky je pro něj třeba zajistit, a zejména, jaké konkrétní dovednosti si týmy i jejich vedoucí mohou začít osvojovat.
Všem vedoucím poskytuje kniha jasný návod, jak začít pracovat způsobem týmového koučování, vybrat si vhodného kouče, dobře si vyjednat zadání a vytěžit z něj pro svůj tým, společnost i pro sebe maximum nejen v podobě výkonu, ale zejména spokojenosti lidí a tvořivosti řešení.
Všem trenérům a začínajícím i praktikujícím koučům pak přináší neocenitelný přehled postupů, technik a příkladů ze zkušenosti člověka, který s týmy pracuje již velmi dlouho, upozorňuje na chyby a poskytuje tolik potřebnou inspiraci.
Eva Mohauptová a její kniha Týmový koučink mají dar jasnosti a struktury, ve které se všichni čtenáři budou rychle a dobře orientovat a najdou odpovědi na nejpalčivější otázky ve všech fázích procesu týmového koučinku. Eva Mohauptová otevřeně sdílí svoje zkušenosti, a to je v našem prostředí vzácný počin, hodný velkého ocenění.
Již Theodor Rooswelt před padesáti lety poznamenal: „V současné době čelíme neoddiskutovatelnému faktu, že má-li civilizace přežít, musíme pěstovat umění lidských vztahů, schopnosti lidí všech druhů spolu pracovat a žít, ve světě v míru.“
A pokud budeme hledat cestu, jak se k této potřebě začít přibližovat, Týmový koučink je rozhodně jedním ze zdrojů, ke kterým se můžeme obrátit. Tato publikace jednoznačně patří do knihovny každého manažera, trenéra nebo kouče, který chce s lidmi pracovat jinak. Přeji však knize, aby se dostala k daleko širšímu publiku, a to nejen do sféry podnikatelské, ale také veřejné a politické, kde bychom tento přístup potřebovali v současné době ze všeho nejvíce.
Halka Baláčková, MBA, PCC
Trenér a kouč
http://www.dynamicsphere.cz/cs/
Praha, 4. 4. 2013
Recenze zpracována pro nakladatelství Portál.