Rozhovor s Michaelem Hesemannem

Můj bratr papež, e-kniha

E-kniha (2013)

0 % 1 recenze

284 Kč

Skladem

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

E-kniha (2013)

Překladatel
Petkevič, Vladimír
Počet stran
288
Rok vydání
2013
Typ produktu
E-kniha
Kód
71410421
EAN
9788026205500
Nakladatelství
Portál
ISBN (formát PDF)
978-80-262-0550-0
ISBN (formát ePub)
978-80-262-0551-7
ISBN (formát MOBI)
978-80-262-0552-4

O knize  

Nikdo nezná papeže Benedikta XVI. lépe než jeho bratr Georg. V obsáhlém rozhovoru vypráví o dětství a mládí, které spolu strávili v několika bavorských maloměstech, když tatínek, povoláním policista, musel poměrně často měnit působiště. Hovoří o nástupu nacismu a společném povolání obou chlapců ke kněžství, o létech hnědé totality strávených v semináři i o prvních kněžských létech v nově budovaném poválečném Německu. Zatímco Georg se později dal na dráhu církevní hudby, jeho bratr Joseph byl skvělým teologem a záhy se stal profesorem a jednou ze zářivých hvězd německé předkoncilní a koncilní teologie a později intelektuální oporou papeže Jana Pavla II. Hlavní důraz knihy spočívá na popisu toho, co předcházelo Ratzingerovu jmenování kardinálem a papežem, přičemž právě válečná léta jsou nejzajímavější částí knihy. Kniha je psána pro zájemce o život a dílo papeže Benedikta XVI.
Mons. Dr. Georg Ratzinger se narodil roku 1924 v Pleiskirchenu u Altöttingu, v roce 1946 vstoupil do kněžského semináře za diecézi Mnichov a Freising a v roce 1951 byl spolu se svým bratrem Josephem vysvěcen na kněze. V letech 1964–1994 působil jako dómský kapelník u řezenské katedrály a sbormistr slavného řezenského souboru Regensburger Domspatzen.
Michael Hesemann (spoluautor knihy, *1964) vystudoval historii v Göttingenu a působí jako žurnalista.

O autorovi

Ratzinger, Georg

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Sotva lze doporučit lepší knihu pro poznání osobnosti současného papeže než právě vydaný knižní rozhovor papežova bratra Georga Ratzingera s novinářem Michaelem Hesemannem.

     

      Nejde vlastně o běžný rozhovor otázka/odpověď. Je to zcela nový druh knižního interview, kdy dotazovaný vypráví a toto jeho vyprávění je jen přerušováno či spíše zdařile doplňováno některými důležitými fakty, které sem redaktor vložil, což ještě více umocňuje výsledný dojem i poznatky z této knihy. Čtenář zároveň nemůže neocenit vynikající paměť, kterou papežův starší bratr Georg v této knize prokazuje.

     

      Bezpochyby zde nechybí humor, vážné úvahy, ani detailní líčení některých situací či rozhodnutí. Za zvlášť významné považuji vykreslení života Ratzingerovy rodiny, v níž sourozenci Georg, Josef i Marie vyrůstali. Zbožnost, poctivost i soudržnost jsou jen jednou stránkou, která se zde popisuje. Další zajímavostí je líčení jejich častých stěhování, bavorských reálií i dobové nálady - a ta byla v jejich dětství a mládí čím dál tísnivější. Rozhodnutí obou bratří pro kněžství sice nebylo způsobeno především válkou, ale ta je v tom jen utvrdila. Už proto, že jejich otec byl jednoznačný anti-nacista.

     

    „VLEZTE MI NA ZÁDA!“

      Čtenář se tu také dozví, které knihy dnešního papeže v dětství a ve středoškolském věku ovlivnily, mezi nimi třeba i Mozartova cesta do Prahy od německého romantického básníka a prozaika Eduarda Friedricha Mörikeho. A také že Josef Ratzinger sám byl později nazýván „Mozartem teologie“, a to zejména poté, co vyšel jeho slavný Úvod do křesťanství.

     

      Je zde rovněž vylíčena „lopatová liturgie“, nesmyslná cvičení s tímto pracovním nástrojem na sklonku Hitlerovy éry - a v rozporu s tím skutečná krása, hloubka a důstojnost křesťanské liturgie, která se stala jednou z priorit tohoto pontifikátu.

     

      Na Georgu Ratzingerovi je sympatické, že se sám do ničeho nešponuje a nic ze sebe nedělá. Třeba zde živě vykresluje, jak reagoval na to, že byl jeho bratr zvolen papežem. „Vlezte mi na záda,“ říkal si, když další den po konkláve v jeho bytu pořád vyzváněl telefon a on si myslel, že jsou to jen dotěrní novináři, ale přitom ho volal jeho vlastní bratr - papež. A také zde svěřuje, jak se tento nedávno zvolený náměstek Kristův v roce 2006 s opravdovou chutí podíval zase do své domoviny - Bavorska.

     

      Četba této knihy tedy přiblíží osobnost Benedikta XVI. z nevšedních úhlů, ale pomůže i rozvíjení česko-německých vztahů. Ať už tak či onak: když ji člověk dočte, má chuť ji začít číst zase znovu. Napsaná je výborně.

     

    MARTIN T. ZIKMUND
    Katolický týdeník, listopad 2012

    Přečíst celou recezi Zavřít