Houpánky a kolébánky

Houpánky a kolébánky

Ptáčková, Jindřiška

Portál, 2013

79 Kč67 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Původní cena: 209 Kč, celková sleva: 62%

Říkanky a hříčky s nimi spojené nám zpestří a obohatí společné chvíle s malými dětmi. Ty nejmenší, co ještě nerozumějí slovům, vnímají rytmus, který je potěší ve chvílích radosti, nebo ukonejší, když usínají. Postupně, jak poznávají svět, mohou je říkanky provázet v běžných denních situacích a umocnit jejich nadšení a úspěchy nebo pomoci jim překonat těžší chvilky.

Básničky v knížce si můžeme s dětmi říkat už brzy po narození po celý batolecí věk. První část přináší říkanky spíše aktivizační – houpánky, druhá část představuje básničky pro uklidnění – kolébánky.Každou básničku provází obrázek a nápad na hříčku, kterou si (podle věku, situace a nálady dítěte) můžeme s básničkou spojit a rozvíjet tak pohybem či povídáním motiv básničky.

Jindřiška Ptáčková je spisovatelka, napsala a publikovala řadu knih pro děti i dospělé, působila jako redaktorka a šéfredaktorka nakladatelství.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Básničky pro nejmenší na každý den

 • Ilustrátor:Bergmanová, Michaela

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0472-5

 • Počet stran / vazba:64 / Pevná

 • Rok vydání:2013

 • Kód:11310701

 • EAN:9788026204725

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze

 • Ptáčková, Jindřiška: Houpánky a kolébánky - autor recenze: Karol
  zivotpodlekarol.blogspot.com/2018/11/cteme-houpanky-kolebanky.html

  Většinu malých dětí baví různé básničky a říkanky, nejlépe s ukazováním nebo pohybem, takže knížek s nimi není nikdy dost a čím víc tím opravdu líp - aspoň v našem případě :-).

  "Říkanky a hříčky s nimi spojené nám zpestří a obohatí společné chvíle s malými dětmi. Ty nejmenší, které ještě nerozumějí slovům, vnímají rytmus, který je potěší ve chvílích radosti, nebo ukonejší, když usínají. Postupně, jak děti poznávají svět, mohou je říkanky provázet v běžných denních situacích a umocnit jejich nadšení a úspěchy, nebo jim pomohou překonat těžší chvilky."

  ROZDĚLENÍ KNIHY

  V náručí i na kolenou

  Před spaním

  Usínání s hračkami

  Co už známe, umíme?

  Oblékání bez trápení

  Zaostři si jazýček

  Hezké pozdravení

  Co je jaké?

  Barvy kolem nás

  Veselá hláska BÉ, veselá slovíčka

  Kdo skotačí, dobře spí

  Kapitola V náručí i na kolenou obsahuje celkem 3 básničky - Houpeme se, Posloucháme a První zvuky. Nejmenší děti nám nerozumějí ale potřebují slyšet naši řeč, nejlépe rytmizovanou a dále také různé zvuky - například zvířat. A právě to podpoříte s těmito básničkami :-).

  Druhá kapitola, Před spaním, obsahuje celkem 9 různých básniček - Umýváme se, Usínáme po večeři, Všichni spí, Spíme v pelíšku, Návštěva, Zamykáme oční víčka, Přivoláváme skřítka, Co se skrývá pod víčky a poslední básnička je Moje hvězdička.

  Tyto básničky zpestřují pravidelně každodenní rituály, které začínají umýváním před spaním. Často dokáže pomoct (s tím máme i vlastní zkušenost), když vyjmenujete kdo všechno už spí. Dítko pak zjistí, že spí už opravdu všichni - dokonce i dědovo auto v garáži a spokojeně usíná.

  Pod každou básničkou najdete zajímavé tipy, které můžete postupně vyzkoušet a třeba opravdu zafungují - u mě tedy zaručeně! :-D

  Kapitola Usínání s hračkami obsahuje celkem 3 básničky - Medvídek, Pejsek a Jako z mechu.

  Další je kapitola Co už známe, umíme?, která obsahuje dvě básničky - Papírek letí a Míček letí. Ty jsou v podstatě o házení a chytání různých věcí, což napomáhá k pohybové zdatnosti a také přináší poznatky o váze a vztahu váhy, případně i tvaru předmětu, k rychlosti a pohybu.

  Kapitola Oblékání bez trápení obsahuje celkem 2 básničky, které podporují děti k oblékání či obouvání botiček.

  Další v pořadí je kapitola Zaostři si na jazýček, která napomáhá dětem procvičit si náročná písmena, jako například R nebo Ř. Obsahuje tedy celkem 2 básničky - Co kdo dělá a Řekneš ř?

  Kapitola Hezké pozdravení obsahuje jen 1 básničku - Pá, pá. "Už od prvních slůvek učíme děti zdravit a až postupem času vysvětlujeme, kdy a který pozdrav je vhodné použít.

  Co je jaké? je následující kapitola. Ta obsahuje básniček celkem 7 - Kaštánek, Čepička pro trpaslíky, Hrany, Oblázky, Drsný pomocník, Chundelatý kamarád a V kuchyni. Tato kapitola je zaměřena na naše smysly, především na hmat, ale zapojí se i smysly ostatní.

  Barvy kolem nás je název další kapitoly, která je zaměřena na barvy a obsahuje celkem 2 básničky - Jablíčka a V trávě :-).

  Předposlední je kapitola Veselá hláska bé, veselá slovíčka, která obsahuje 3 básničky - Nové zvuky, Zimní bobování a Bubák Bubáček. Jsou zaměřeny na hlásku "B". Osobně mě pobavila básnička s Bubákem, kde je tip na to, si nějakého namalovat nebo vytvořit.

  Poslední je kapitola Kdo skotačí, dobře spí a ta obsahuje 4 básničky - Žabáček, Píďalka, Žížala, Myška. Pohyb totiž taky patří ke kolébánkám. Dítě, které nemělo přes den dostatek pohybu, těžko usíná.

  Zkuste si také žížalí pohyb na trávníku či koberci :-).

  DOPORUČENÝ VĚK

  Určitě bych tuto knihu doporučila opravdu už pro ty nejmenší, klidně už pro děti před prvním rokem, které už sedí a začínají více zkoumat okolí kolem nich.

  Je ale skvělá i pro starší děti kolem 2-3 let. A takovou žížalu či píďalku Vám zaručeně milerád předvede i starší sourozenec :-).

  ZÁVĚREM

  Jak už jsem psala v úvodu, tak podobných knížek není vážně nikdy dost a můžete je krásně kombinovat například s hrou Říkej a předváděj a v dalším z mých starších článku mrkněte i na další tip podobných knížek, kteté jsou vhodné pro kluky i holčičky :-).

  - 14.01.2019

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)