Záměrem manuálu je formulovat pragmatické východisko pro práci s tzv. mnohoproblémovými rodinami. Manuál poskytuje praktické instrukce týkající se procesu práce s rodinou (mj. navázání kontaktu, práce s obranami, ochrana pracovníka, spolupráce organizací), dále instrukce pro intervenci v hlavních sférách fungování rodiny (zaměstnání, bydlení, výživa, ochrana zdraví, vedení domácnosti, výchova dětí aj.) a konečně vodítka pro práci s rodinami, v nichž jeden vážný problém dominuje (např. domácí násilí, závislost na návykových látkách, pobyt ve vězení, duševní nemoc). Doc. PhDr. Oldřich Matoušek učí na katedře sociální práce FF UK v Praze. Má za sebou dlouholetou praxi klinického psychologa a psychoterapeuta. Je autorem řady odborných publikací, v posledních letech zejména z oblasti sociální práce. PhDr. Hana Pazlarová, Ph.D., je odbornou asistentkou na katedře sociální práce FF UK v Praze. Zaměřuje se na práci s dětmi v ústavních zařízeních, pěstounskou péči a práci s ohroženými dětmi. Je rovněž autorkou odborných publikací.
O autorech
Oldřich Matoušek Doc. PhDr. Oldřich Matoušek (1947–2022) byl přední postavou české sociální práce po obnovení oborového vzdělávání na vysokých školách po roce 1989. Habilitoval se na Filozofické fakultě UK v roce 1996 prací „Rodina jako instituce a vztahová síť“. Jeho jméno je neodmyslitelně spjaté s Katedrou sociální práce Filozofické fakulty UK, v letech 2000–2010 byl jejím vedoucím a dlouhá léta také garantem studijního programu. Po sametové revoluci spoluzaložil sdružení Lata, které se snažilo prosazovat alternativní tresty pro mladistvé pachatele společensky méně významných trestných činů a přestupků a jež působí doposud. Byl proslulý svým lidským přístupem a pochopením pro všechny, kdo se z jakéhokoli důvodu ocitli ve společensky složitém postavení.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.