Využití vzpomínek při práci se seniory

Reminiscence

Tištěná kniha (2010)

0 % 5 recenzí

237 Kč

297 Kč −20 %, ušetříte 60 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2010)

Počet stran
152
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2010
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
22400201
EAN
9788073675813
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Využití vzpomínek při práci se seniory Jako reminiscenční terapie je obvykle označován rozhovor terapeuta se starším člověkem (nebo skupinou seniorů) o jeho dosavadním životě, jeho dřívějších aktivitách, prožitých událostech a zkušenostech. Autorky v knize popisují základní reminiscenční techniky – vzpomínání ve skupině, vzpomínkové boxy, knihy života, reminiscenční divadlo. Upozorňují na význam vzpomínkových podnětů a volby témat vzpomínání, analyzují různé přístupy v práci s reminiscencí, zabývají se významem osobnosti člověka ve vztahu ke vzpomínání. Velký důraz kladou na vytváření podmínek pro využití reminiscenčních přístupů v institucích pro seniory, kde tato dimenze lidského života bývá opomíjena. PhDr. Hana Janečková, Ph.D., pracovala jako odborná asistentka ve Škole veřejného zdravotnictví IPVZ, dnes vyučuje na 3. lékařské fakultě UK a spolupracuje s Diakonií ČCE. Marie Vacková je ředitelkou Domova pro seniory v Týništi nad Orlicí.

O autorech

Janečková, Hana

Janečková, Hana

Všechny knihy autora

Vacková, Marie

Vacková, Marie

Všechny knihy autora

Recenze (5)

  • Datum 17. 12. 2013

  • Kniha, kterou nedávno vydalo nakladatelství Portál, upozorňuje na význam vzpomínek v životě člověka a na možnosti, které nabízí využívání vzpomínek v oblasti práce se starými lidmi, a to jak v institucích, tak i v jejich přirozeném prostředí, zejména v rodinách. Autorkami knihy jsou socioložka Hana Janečková, která se mimo jiné podílela na výzkumu Gerontologického centra Praha věnovaném vlivu reminiscenční terapie na kvalitu života seniorů v institucích, a Marie Vacková, ředitelka Domova pro seniory v Týništi nad Orlicí, kde je reminiscence v různých podobách prakticky uplatňována v každodenní kontaktu s uživateli služeb. Spolupráce obou autorek přinesla zajímavé propojení teoretických východisek týkajících se místa vzpomínek v životě člověka a jejich terapeutického využití na jedné straně, a praktických zkušeností s uplatněním různých metod v praxi sociálních služeb i řešením různých úskalí cílené práce se vzpomínkami.

     

    Teoretická část knihy je rozdělena do pěti kapitol: Úloha vzpomínek v kontextu stárnutí, Definice a přístupy k reminiscenční terapii, Výzkum efektu reminiscenční terapie, Oblasti praktického využití vzpomínek, Osobnost a reminiscence. Praktickou část tvoří třináct kapitol věnovaných mj. předpokladům pro uplatnění reminiscence na straně personálu, významu vzpomínek pro uživatele služeb, hlavním překážkám vzpomínání v institucích pro seniory. Přinášejí typologii aktivit, náměty na témata vzpomínání i přehled reminiscenčních podnětů. Zabývají se konkrétními způsoby přípravy na reminiscenční práci, činností reminiscenčních skupin, reminiscencí v péči o osoby s demencí, vzpomínáním v rodinách. Zajímavé jsou náměty na kreativní využití vzpomínek v podobě reminiscenčního divadla, knih života, vzpomínkových krabic ap.

     

    Publikace obsahuje přílohy, které poskytují kromě slovníčku pojmů i příklady informovaného souhlasu, pozvánky na reminiscenční setkání nebo dohody na pravidlech reminiscenční skupiny. Dobrou inspirací se mohou stát přiložené seznamy skanzenů a muzeí, jejichž návštěva obvykle vyvolá bezprostřední a překvapivé vzpomínky účastníků. Čtenáře zaujme i časová osa historických událostí a dobových souvislostí, které protkaly životy dnešních seniorů. Knihu ilustrují fotografie zachycující seniory při reminiscenčních aktivitách, reminiscenční prostory a podněty stejně jako produkty tvořivé práce se vzpomínkami. Na tomto místě je třeba podotknout, že fotografiím by svědčila lepší kvalita tisku či barevné provedení.

     

    Autorky ve svém díle čerpají z mnoha zahraničních publikací a odborných statí a seznamují se zajímavými zkušenostmi z projektů, na kterých samy participovaly. K těm stěžejním patří vedle zmíněného výzkumu Gerontologického centra podpořeného grantovou agenturou Ministerstva zdravotnictví ČR, také projekt Mezinárodní reminiscenční sítě „Živé vzpomínky“ (Making Memories Matter) spojený s putovní výstavou reminiscenčních beden vystavených v ČR v r. 2005. Seznam projektů je zveřejněn v závěru knihy, spolu s četnými odkazy na literární zdroje a webové stránky, které se věnují jak seniorské problematice obecně, tak přímo práci se vzpomínkami.

     

    Celkově lze říci, že publikace citlivě předkládá čtenářům řadu podnětů pro zlepšení kvality života seniorů a kvality služeb pro seniory, a to tím, že ukazuje možnosti zapojení vzpomínek jako zdroje vnitřní síly a osobní identity lidí, hodnotný prostředek komunikace mezi lidmi a příležitost pro bohatší emocionální prožívání. Srozumitelnou formou jsou podány ucelené informace o pozitivním vlivu využívání reminiscenčních metod nejen na seniory, ale i na pracovníky a rodinné příslušníky. Jsou představeny konkrétní náměty pro zavedení reminiscenčních aktivit v domovech pro seniory. Ty se mohou stát každodenní součástí kontaktu pracovníka se seniorem (ale i rodinného příslušníka se starším členem rodiny), a významně tak obohatit prožívanou skutečnost všech zúčastněných. Podnětné jsou příklady dobré praxe (v textu graficky zvýrazněné), zejména příklady práce se skupinou seniorů. Autorky opakovaně odkazují na nejdůležitější východiska využití vzpomínek při práci se seniory, kterými jsou zaměření se na silné stránky člověka a potvrzování jeho hodnoty. Reminiscenční aktivity mají velmi široké uplatnění, mohou být využity v individuální i skupinové práci, v rodině, v ústavním zařízení i u osob s demencí.

     

    Téma reminiscence nebylo dosud v české odborné literatuře zpracováno v tak ucelené podobě a šíři, jakou poskytuje tato publikace. Knihu lze doporučit nejen pracovníkům v přímé péči o seniory, rodinným příslušníkům, studentům humanitních oborů, ale i široké veřejnosti, která se zabývá seniorskou problematiku či významem mezigeneračního dialogu.

     

    Mgr. Renáta Novotná, Domov pro seniory – Slunečnice

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Vzpomínání pomáhá starším lidem přizpůsobit se nové životní zkušenosti spojené se ztrátou společenské role, pocitem životní prázdnoty, hledáním smyslu své osobní existence.
    Tendence vzpomínat je spojena se snahou porozumět sám sobě.

    Ve vyšším věku je vzpomínání intenzivnější. Mozek dozrává k lepší integraci činnosti levé i pravé hemisféry. Na rozdíl od předchozích období, kde dominuje levá hemisféra, jsou v druhé polovině života užívány obě hemisféry současně. Vybavování vzpomínek a hodnocení prožitého života představuje pro zdravý duševní život v pozdním věku základní existenční potřebu. Řada zkušeností naznačuje, že příležitosti vzpomínat se starými lidmi se v rodinách dostatečně nevyužívá. V místě, kde senior bydlí, může rodina vytvořit prostředí podporující vzpomínky, fotografie, dobový nábytek, doplňky…

    Nejen o tom pojednává tato kniha.

    Najít si čas a naslouchat…

    Vřele doporučuji
    Jana Kunová

    zdroj: www.seniorklub.cz 

    Přečíst celou recenzi Zavřít