Právě probíhá Den D. Sleva 20 % na všechny tištěné knihy!

Jednorozměrný člověk

Tištěná kniha (2025)

0 % 2 recenze

399 Kč

499 Kč −20 %, ušetříte 100 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2025)

Překladatel
Rýdl, Miroslav
Edice
Klasici
Počet stran
288
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2025
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21209701
EAN
9788026222828
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2282-8
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Marcuse ve své slavné knize z roku 1964 podrobuje kritice kapitalismus, ale zároveň odmítá socialistické režimy v tehdejší východní Evropě. Moderní industriální společnost se podle autora sice zaštiťuje racionalistou, ale ve skutečnosti je silně iracionální. Úspěšně ovládla přírodu, ale i jejího tvůrce – člověka. Je totalitní, protože lidem prostřednictvím techniky nediktuje pouze potřeby společenské, ale i jejich individuální přání a činí si na ně nárok také v jejich volném čase. Svoboda (např. svobodná volba ve výběru zboží a služeb) se stává nástrojem ovládání. Rozvinutá industriální společnost je podle autora daleko ideologičtější než její předchůdkyně, protože ideologie se přesunula do samotného výrobního procesu, lidé začínají být produkty, reklama se stává žádaným životním stylem. Kapitalisté přejímají roli byrokratů, dělnická třída je integrovaná do nesvobodné společnosti. Pojmy jsou redukovány na souhrn operací a operacionalistické hypotézy se neustálým opakováním v masových médiích mění na definice. Nerozumné se rovná neoperacionalizovatelné. Vzniká jednorozměrné chování a myšlení.
Cestou ven je návrat k dvojrozměrnosti – rozpornosti, která je nutně obsažena ve filozofickém myšlení. To se musí stát negativním v tom smyslu, že upozorňuje na to, co není bezprostředně přítomno, a zpochybnit společnost i sebe samé. Touto cestou může dojít k osvobození individuality a původcem změny se mohou stát zejména menšiny, outsideři a radikální intelektuálové.

O autorovi

Herbert Marcuse (1898–1979) byl původně německý, později americký sociolog a filozof židovského původu, představitel tzv. frankfurtské školy a neomarxismu.…

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Autor recenze Vladimír Kutálek Datum 17. 7. 2025


    Marcuse, Herbert: Jednorozměrný člověk - autor recenze: Vladimír Kutálek
    https://sigseberozvijeni.vlkuver.cz

    Kniha autorem napsaná v roce 1964, nyní znovu vydaná Portálem. Dostal jsem kdysi tip na knihu, zaujal mě i popis na wikipedii (https://cs.wikipedia.org/wiki/Jednorozm%C4%9Brn%C3%BD_%C4%8Dlov%C4%9Bk). Kniha se špatně čte, přisuzuji to používání mnoha cizích slov a slovních obratů. Dále text je jen málo strukturován, o nějakém srozumitelném stručném shrnutí jsem nezavadil, v dlouhém textu myšlenky autora odbíhají jak v pohádce tisíce a jedné noci. Jedním slovem shrnout obsah knihy? Myšlenky komunismu zas a znova, s dovětkem, že to, co bylo v té době k vidění, nebylo to pravé ořechové (např. na straně 22). Jak popsat méně stručně?

    Už delší dobu se chystám přečíst Mein Kampf, aby člověk měl lepší představu o myšlení tehdejších lidí, může být i tato kniha vhodná pro lepší představu o myšlení lidí z jiné doby, jen si vyhraďte delší čas na čtení, nejen kvůli tloušťce knihy, ale kvůli dopřekládání výraziva v knize použitého. Resp. mám z knihy pocit, že schválně používá složité obraty s mnoha cizími slovy (nebo vzniklé z překladu), aby kniha působila o to vznešeněji. Napsat to lépe srozumitelněji by bylo pro autora kontraproduktivní, víc lidí by lépe porozumělo myšlenkám a odmítlo je.

    Jednorozměrný člověk

    Oficiální popis: Marcuseho kniha Jednorozměrný člověk se stala jedním z manifestů studentského hnutí na sklonku 60. let 20. století. Autor v díle dochází k závěru, že moderní přetechnizovaná společnost je sice společností blahobytu, avšak je ve své podstatě silně nemocná. Ve své době tak podává originální kritiku vědy a racionálního myšlení, jejichž pozitivní úloha tehdy zůstávala převážně nezpochybňována. S rostoucím panstvím člověka nad přírodou však roste i panství nad člověkem samotným. Technokratický rozum poukazem na svou úspěšnost nepřipouští žádnou alternativu, žádnou kritiku: člověk se stává jednorozměrným. Hovoří o paralýze kritiky – společnosti bez kritické sebereflexe.

    autor recenze: Vladimír Kutálek
    https://sigseberozvijeni.vlkuver.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Adam Táborský Datum 11. 6. 2025


    Marcuse, Herbert: Jednorozměrný člověk - autor recenze: Adam Táborský
    https://www.facebook.com/terapiemezistromy/

    I přestože bychom se mohli domnívat, že texty vydané před více než šedesáti lety, nám nemají co říct, tak se domnívám, že nám může edice Klasici i v současnosti něco napovědět. Kniha Jednorozměrný člověk představuje zásadní dílo kritické teorie, v němž Herbert Marcuse předkládá ostrou kritiku vyspělých průmyslových společností, ať už kapitalistických, nebo komunistických. Marcuse tvrdí, že moderní společnost vytváří konformní, „jednorozměrné“ myšlení, které potlačuje odpor, kritickou reflexi i skutečnou svobodu.

    Základní myšlenkou je, že technologický pokrok, místo aby lidstvo osvobozoval, byl podřízen systémům nadvlády. Moderní průmyslové společnosti vytvářejí falešné potřeby, tedy potřeby, které nejsou přirozené, ale vnucené společenskými a ekonomickými strukturami. Tyto potřeby udržují jednotlivce v pasivitě a zaměřují je na konzum, nikoli na kladení otázek či odpor.

    Pojem „jednorozměrnosti“ odkazuje ke ztrátě kritického a dialektického myšlení. V jednorozměrné společnosti jsou lidé začleněni do systému, který odrazuje od nesouhlasu a omezuje představivost. Dokonce i jazyk a kultura se stávají nástroji konformity, které posilují vládnoucí ideologie a zakrývají rozpory.

    Marcuse předjímá mnohé dnešní obavy, jako je komodifikace života, vliv médií na vědomí nebo skryté formy společenské kontroly v konzumním kapitalismu.

    Pomyslnou třešničkou na závěr je i doslov Miroslava Petříčka.

    autor recenze: Adam Táborský
    https://www.facebook.com/terapiemezistromy/
    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

Jednorozměrný člověk

Knižní novinky

Jednorozměrný člověk - aneb jak konzumerismus zvítězil

Přečíst článek