Rüegg, Johann Caspar: Mozek, duše a tělo - autor recenze: Mgr. et Mgr. Pavla KouckáNejspíše jste slyšeli věty jako: „Spadl mi kámen ze srdce.“ / „Srdce mi poskočilo radostí.“ / „Zlomilo mi to srdce.“ „Leží mi to v žaludku“ / „Hnulo mi to žlučí.“
Taková rčení skutečně mají své opodstatnění a Rüegova kniha nám je poodkrývá. Například u „zlomeného srdce“ se dozvíme, že vzniká vytrvalým intenzivním drážděním sympatiku (části vegetativního nervového systému). V důsledku této stimulace je srdce zaplaveno adrenalinem a noradrenalinem. Vzniká srdeční nedostatečnost, bolest na hrudi, dušnost a pokles krevního tlaku — stejně jako u infarktu myokardu. Naštěstí zde však není poškozen srdeční sval, nedochází k nekrózám a stav lze upravit kardiotoniky či uklidňujícími slovy, případně odezní i sám.
Podobně se dozvíme mnoho zajímavostí o působení hormonů a vlivu neuromediátorů, o tom, jak funguje paměť i jak lze paměťovou stopu měnit.
V kostce je vysvětleno působení autonomního nervového systému: stimulující vliv sympatiku, utlumující parasympatikus a střevní nervový systém se stem milionů neuronů, někdy přezdívaný břišní mozek. Dočteme se o základech fungování imunitního systému a o jemném vyvažování, aby reagoval dost, ale ne příliš. Mimochodem: víte, že alergii lze zapomenout?
Velká kapitola je věnována stresu. Jak se se stresem vypořádáváme, záleží na naší genetické výbavě, na významu, který stresu přisuzujeme, na našich předchozích zkušenostech jakož i na našem přesvědčení či víře, že je v našich silách události zvládnout. Dokonce se zdá, že právě toto přesvědčení je zásadním rozdílem, jenž určuje, zda situaci vnímáme jako výzvu, či jako trauma.
Kniha Mozek, duše a tělo zdůrazňuje přepis našich zkušeností do struktury mozku. Vše, co nás ovlivní, se zapíše do mozku a tak jej formuje. Dokonce i „pouhé“ myšlenky. Jednoduchým dokladem skutečnosti, že samotné myšlenky mění struktru a funkci mozku, může být mentální hra ka klavír. I když si při takovém cvičení pouze představujeme, že hrajeme, aniž bychom na klavír sáhli, zobrazovací metody mozku ukazují, že oblast, jež ovládá pohyby prstů, se následně zvětšila. Skutečnost, že myšlenka mění mozek, je přitom klíčová například v psychoterapii.
Pro čtenáře bez biologických základů může být kniha místy složitá a můžeme se oprávněně tázat, zda je potřebné kupříkladu skutečnost, že dlouhodobý stres zvyšuje sklon k dráždivosti a nervozitě, dokládat následující kaskádou dějů: neurotransmiter noradrenalin je tvořen přes řadu mezistupňů z aminokyseliny tyrosin, přičemž řídícím enzymem této tvorby je tyrosinhydroxyláza. Chronický stres zvyšuje aktivitu sympatiku a z pregangliových nervových zakončení je uvolňován kromě acetylcholinu i peptidický kotransmiter neuropeptid Y. Ten pak v postgangliových neuronech způsobuje zvýšenou tvorbu cAMP, jenž aktivuje proteinkinázu, která z adenosintrifosfátu odštěpí fosfátovou skupinu a přenese ji na molekulu tyrosinhydroxylázy. Navázání fosfátové skupiny zvyšuje enzymatickou aktivitu tohoto enzymu a tudíž rychlost syntézy noradrenalinu. Ten pak zvýší krevní tlak i puls a celkově aktivuje organismus směrem k „bojové pohotovosti“, jež se může projevit jako nervozita.
Abychom věděli, že stres zvyšuje sklon k dráždivosti a nervozitě, nepotřebujeme samozřejmě znát přesný sled chemických procesů. Na druhou stranu pochopení mechanismu, jak stres v těle onu zvýšenou dráždivost způsobí, posunuje naše vědění na kvalitativně jinou úroveň. Pokud patříte k lidem, kterým nestačí říci „takhle to je“, a toužíte nahlédnout principy a mechanismy, jak psychické ovlivňuje fyzické a naopak, pak pro vás bude kniha skvělým čtením.
Jen je škoda, že toto, v německém origiále již páté vydání knihy, u nás vychází s desetiletým zpožděním. Neurobiologie je obor, který se intenzivně vyvíjí a zahrnutí poznatků poslední dekády by knize slušelo.
autor recenze: Mgr. et Mgr. Pavla Koucká
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál