Agresivita dětí

Agresivita dětí

Antier, Edwige

Portál, 2011

167 Kč142 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Co si počít s agresivitou svého dítěte.
Agresivita je především energie, síla, která je nezbytná pro jeho vývoj. Výchova tedy nemá spočívat v tom, aby tuto sílu úplně potlačila, ale aby ji usměrnila a proměnila v energii prospěšnou dítěti. Autorka pomáhá rodičům a vychovatelům rozeznávat specifické projevy dětí v jednotlivých obdobích jejich věku (od narození do dospívání) a dává rady, jak na ně reagovat. Kapitoly obsahují charakteristiky jednání podle věku dítěte, správná slova, podněty k jednání, výběr her, příklady z psychoterapeutické praxe, objasňují roli otce aj.
Edwige Antier je dětská lékařka, diplomovaná v oboru psychopatologie dítěte, věnuje se mimo jiné práci v dětské psychologické poradně. Je autorkou mnoha knižních titulů pro rodiče a budoucí rodiče. Knihy publikuje v několika francouzských renomovaných nakladatelstvích a vystupuje v médiích v pořadech o výchově dětí a dětských problémech. V nakladatelství Portál vyšly její publikace Agresivita dětí a Dítě toho druhého.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Jak pozitivně usměrňovat energii dětí

 • Překladatel:Krížová, Kristyna

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-881-4

 • Počet stran / vazba:104 / Brožovaná

 • Rok vydání:2011

 • Kód:12105604

 • EAN:9788073678814

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Autorka knihy je francouzská odbornice na dětskou psychiatrii, napsala řadu popularizujících příruček a vystupuje v řadě rozhlasových a televizních pořadů pro rodiče. V popularizujícím duchu pak tato kniha podává velmi aktuální téma dětské agresivity a to zejména jejího vývoje od útlého věku až po dospívání. V netradičně pojatém popisu projevů agresivity (velmi aktivní jsou již některá embrya“) a jejich výkladu najde čtenář pozoruhodné rady jak na agrese dětí reagovat.(jak dětskou agresivitu usměrňovat vhodnými podněty). Agresivitu považuje autorka za „součást lidské přirozenosti“ a soudí, že agresivita hraje ve vývoji dítěte stejnou roli jako láska. Již v úvodu nacházíme její důležité konstatování o psychologickém významu agresivity, která: „Podporuje úspěch, jestliže zůstane v mezích, které dítě kontroluje. Úkolem výchovy není tedy agresivitu zcela odstranit, ale usměrnit ji, aby bylo možné mobilizovat tuto energii pro dosažení pozitivních cílů, jak pro sebe, tak pro ostatní“.

  Tato teze pak představuje motto celé knihy: jsou v ní analyzovány projevy dětské agresivity od „prvního výkřiku“ novorozence, který je třeba „umět správně vyložit“, až do období dospívání, které je „přirozeně bouřlivým obdobím“ a „všestranně nebezpečným věkem“, kdy se projevují chyby rodičů v dosavadní výchově jejich dítěte, které se projeví jeho „extrémním chováním“ a „útočí na rodiče“ již svým neobvyklým oblékáním. Na snadném podléhání emocím se v tomto věku podílejí i hormony.

  Každé věkové období dětského vývoje je autorkou výstižně charakterizováno, např. období 3.-89. měs. charakterizuje jako „blahoslavený věk“, období 9.-18. měs. jako „první provokace“ atd. Je to vtipné líčení zahrnující dobré rady zkušené odbornice, která na závěr své knihy pojednává také velmi aktuální téma vztahu agresivity dítěte a rozchodu jeho rodičů (již v útlém věku dítěte vzbuzuje rozchod rodičů jeho agresivitu) a zcela na závěr pak charakterizuje výchovou „zvládnutou agresivitu“ jako „usměrňování životní energie tak, aby se stala pozitivní silou“ ve vztahu k ostatním lidem, „kreativním prvkem v práci“ a aby „dítěti v dospělosti umožnila získat povolání, založit rodinu, přivádět na svět potomky a vychovávat je“; je to tedy „cesta životní energie a nikoli agresivity vedoucí k násilí, jehož důsledkem jsou rozvrácené domovy, utrpení rodičů, kamarádů a posléze manželky…vlastních dětí, a opakování tohoto pekelného řetězce v další generaci“. Je to kniha, která se dobře čte a přináší dobré rady.

   

  Milan Nakonečný

  - Antier E.: Agresivita dětí - rec. M. Nakonečný

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)