Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla

Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla
BONUSY PRO VÁS
ČASOPISY SLEVY 30 – 70 %
Agresivita dětí

Agresivita dětí

Vaše cena s DPH
167 Kč 150 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Podtitul
Jak pozitivně usměrňovat energii dětí
Překladatel
Krížová, Kristyna
Nakladatel
Portál
ISBN
978-80-7367-881-4
Počet stran / vazba
104 / Brožovaná
Rok vydání
2011
Kód
12105604
EAN
9788073678814
Obálka v tiskové kvalitě


Co si počít s agresivitou svého dítěte.
Agresivita je především energie, síla, která je nezbytná pro jeho vývoj. Výchova tedy nemá spočívat v tom, aby tuto sílu úplně potlačila, ale aby ji usměrnila a proměnila v energii prospěšnou dítěti. Autorka pomáhá rodičům a vychovatelům rozeznávat specifické projevy dětí v jednotlivých obdobích jejich věku (od narození do dospívání) a dává rady, jak na ně reagovat. Kapitoly obsahují charakteristiky jednání podle věku dítěte, správná slova, podněty k jednání, výběr her, příklady z psychoterapeutické praxe, objasňují roli otce aj.

Antier E.: Agresivita dětí - rec. M. Nakonečný

Autorka knihy je francouzská odbornice na dětskou psychiatrii, napsala řadu popularizujících příruček a vystupuje v řadě rozhlasových a televizních pořadů pro rodiče. V popularizujícím duchu pak tato kniha podává velmi aktuální téma dětské agresivity a to zejména jejího vývoje od útlého věku až po dospívání. V netradičně pojatém popisu projevů agresivity (velmi aktivní jsou již některá embrya“) a jejich výkladu najde čtenář pozoruhodné rady jak na agrese dětí reagovat.(jak dětskou agresivitu usměrňovat vhodnými podněty). Agresivitu považuje autorka za „součást lidské přirozenosti“ a soudí, že agresivita hraje ve vývoji dítěte stejnou roli jako láska. Již v úvodu nacházíme její důležité konstatování o psychologickém významu agresivity, která: „Podporuje úspěch, jestliže zůstane v mezích, které dítě kontroluje. Úkolem výchovy není tedy agresivitu zcela odstranit, ale usměrnit ji, aby bylo možné mobilizovat tuto energii pro dosažení pozitivních cílů, jak pro sebe, tak pro ostatní“.

Tato teze pak představuje motto celé knihy: jsou v ní analyzovány projevy dětské agresivity od „prvního výkřiku“ novorozence, který je třeba „umět správně vyložit“, až do období dospívání, které je „přirozeně bouřlivým obdobím“ a „všestranně nebezpečným věkem“, kdy se projevují chyby rodičů v dosavadní výchově jejich dítěte, které se projeví jeho „extrémním chováním“ a „útočí na rodiče“ již svým neobvyklým oblékáním. Na snadném podléhání emocím se v tomto věku podílejí i hormony.

Každé věkové období dětského vývoje je autorkou výstižně charakterizováno, např. období 3.-89. měs. charakterizuje jako „blahoslavený věk“, období 9.-18. měs. jako „první provokace“ atd. Je to vtipné líčení zahrnující dobré rady zkušené odbornice, která na závěr své knihy pojednává také velmi aktuální téma vztahu agresivity dítěte a rozchodu jeho rodičů (již v útlém věku dítěte vzbuzuje rozchod rodičů jeho agresivitu) a zcela na závěr pak charakterizuje výchovou „zvládnutou agresivitu“ jako „usměrňování životní energie tak, aby se stala pozitivní silou“ ve vztahu k ostatním lidem, „kreativním prvkem v práci“ a aby „dítěti v dospělosti umožnila získat povolání, založit rodinu, přivádět na svět potomky a vychovávat je“; je to tedy „cesta životní energie a nikoli agresivity vedoucí k násilí, jehož důsledkem jsou rozvrácené domovy, utrpení rodičů, kamarádů a posléze manželky…vlastních dětí, a opakování tohoto pekelného řetězce v další generaci“. Je to kniha, která se dobře čte a přináší dobré rady.

 

Milan Nakonečný