Hyperaktivní předškoláci

Hyperaktivní předškoláci

Škrdlíková, Petra

Portál, 2015

225 Kč191 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Kniha je věnována neklidným dětem. Autorka vychází ze své pedagogické a poradenské zkušenosti. Učitelům předškolních dětí nabízí teoretické uvedení do tématu, věnuje se roli učitele a jeho vlastnostem a dovednostem, které mu pomohou lépe zvládat práci s dětmi s ADHD. Popisuje specifika ADHD u předškoláků a zaměřuje se na komunikaci s dětmi. V knize nabízí také praktické tipy pro práci s dětmi, hry a různé další činnosti, jimiž je možné dítě s ADHD zaujmout. Věnuje se také spolupráci s rodiči. Kniha je proložena příklady z praxe autorů knihy.
Bc. Petra Škrdlíková je ředitelka MŠ Milosrdných bratří v Brně. Jejím životním tématem je hyperaktivní chování u dětí. Snaží se dětem s hyperaktivitou porozumět a pomoci jejich rodičům a učitelům, aby je pochopili a dělali pro ně to, co je rozvíjí, co jim pomáhá, a také – co jim neškodí. Na témata spojená s hyperaktivním chováním a syndromem ADHD přednáší na seminářích a vede v souvislosti s nimi poradenství.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Výchova a vzdělávání dětí s ADHD

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0928-7

 • Počet stran / vazba:144 / Brožovaná

 • Rok vydání:2015

 • Kód:23105001

 • EAN:9788026209287

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Bc. Petra Škrdlíková je speciální pedagožka, ředitelka mateřské školy, vedoucí rodičovských skupin a matka kdysi neklidného dítěte. Svoje mnohaleté zkušenosti přenesla do knihy Hyperaktivní předškoláci – Výchova a vzdělávání dětí s ADHD.

  Kniha je logicky členěna do 9 kapitol. První část knihy je více teoretická, slouží k zorientování se v dané problematice; druhá část je spíše praktická. Kniha je protkána konkrétními příklady situací ilustrující danou problematiku. V přílohách je uveden příklad vyplněného individuálního vzdělávacího programu pro dítě s ADHD, také básničky vhodné k jednotlivým činnostem v mateřské škole. V závěru knihy nalezneme seznam souvisejících legislativních dokumentů, bohužel však bez vyhlášky č. 72/2005 Sb. v aktuálním znění.

  První kapitola vysvětluje terminologii, etiologii, symptomatologii a diagnostiku ADHD včetně odlišení ADHD od ADD. Druhá kapitola akcentuje důležitost vytvoření bezpečného rodinného zázemí. Třetí kapitola předkládá aspekty, které vstupují do vztahu mezi dítětem s ADHD a pedagogem. Čtvrtá kapitola pojednává o spolupráci školy a rodiny. Přínosné jsou zejména doporučení, jak vést rozhovor s rodiči. V páté kapitole autorka informuje o integraci – o jejím rozdílu s inkluzí a o rolích rodiny, školy a poradenského zařízení. Šestá kapitola obsahuje informace o možnostech ovlivnění chování hyperaktivního dítěte pomocí verbální a neverbální komunikace a komunikace pomocí jednání. V sedmé kapitole se dočteme o emocích dítěte, jak s nimi pracovat a také např. jak dítě učit empatii. V osmé kapitole se dozvídáme více o výchově, mýtech ve výchově a také o oblastech, které musíme více podporovat při výchově hyperaktivních dětí. Devátá kapitola je cenným zdrojem nápadů, jak pracovat s dětmi s ADHD doma i v mateřské škole.

  Publikace vystihuje problematiku hyperaktivity komplexně. Kniha je velice přínosná, obsahuje praktické návody na práci s hyperaktivními dětmi a povzbuzuje dospělé při jejich nelehké práci s dětmi s ADHD.

  Autorka knihu věnovala pedagogům a rodičům, kteří „se snaží být neklidným dětem dobrými průvodci v jejich hledání cesty životem.“ Knihu ocení také ti odborníci, kteří pracují s dětmi s ADHD.

  Mgr. Helena Červinková

  Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál

  - Škrdlíková, Petra: Hyperaktivní předškoláci - recenzent Mgr. Helena Červinková

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)