Rok stromů

Rok stromů

Ottomanská, Vladimíra

Portál, 2020

199 Kč159 Kč

Akce 20 %Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Kniha je dělena do deseti celků podle deseti školních měsíců a podle deseti stromů. Jednotlivé stromy jsou v knize rozpracovány do témat tak, aby vždy naplnily všechny oblasti RVP. Součástí plánu jsou básničky, písničky, pranostiky, přísloví, náměty na výtvarné činnosti (vždy s metodickým postupem a pomůckami), pohybové hry a pohybové činnosti, doporučené knihy (pohádky, encyklopedie) a tipy na výlety. Kniha tedy představuje komplexní roční vyučovací plán, který má děti vzdělat a pobavit a představit jim přírodu jako velkého silného kamaráda.
Stromy jsou tu s námi od nepaměti. Mají svá tajemství, kouzla a sílu. Život bez stromů si již neumíme představit. Bez nich bychom nemohli dýchat, v horkém slunci bychom se neměli kde schovat, nepochutnali bychom si na sladkých a šťavnatých plodech, neuvařili bychom si lahodný léčivý čaj. Jak bychom žili bez dřeva? A co teprve zvířata, hmyz a ptáci?
Ještě, že tu s námi žijí. Slyšíte jejich ševelení? Možná, že když se dobře zaposloucháme, prozradí nám víc ze svého tajuplného života. Tak pojďme poslouchat…
Vladimíra Ottomanská vystudovala předškolní a speciální pedagogiku a také FTVS. Řadu let působila jako učitelka MŠ a v současné době je ředitelkou MŠ Ottománek. Také je lektorkou hatha jógy pro dospělé. V Portále vyšla její kniha Když se řekne ROZCVIČKA.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Celoroční program pro MŠ

 • Ilustrátor:Koubská, Patricie

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1658-2

 • Počet stran / vazba:112 / Brožovaná

 • Rok vydání:2020

 • Kód:23209801

 • EAN:9788026216582

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • Ottomanská, Vladimíra: Rok stromů - autor recenze: Lenka Štveráčková

  https://www.tvojechvilka.cz/rok-stromu-celorocni-program-pro-ms/

  Máte rádi stromy? Jste učitelka a hledáte zajímavé inspirace pro aktivity s dětmi? Pracujete v mateřské škole? Pokud jste alespoň 1x odpověděli ano, je tato publikace určena právě vám. Vladimíra Ottomanská je autorkou knihy Rok stromů a provede vás různými stromy, které se v lese nachází.

  Kniha obsahuje celkem 10 tematických celků, 10 stromů, které jsou detailně rozpracované do ročního plánu aktivit učitelek v mateřské škole. Autorka tuto knihu vytvořila společně s dětmi. Vše, co je v této metodické příručce obsaženo společně s dětmi prožila, vytvořila, upekla, zacvičila, vypěstovala a zazpívala. Každý měsíc se ve školce věnovala jednomu stromu tak, aby byl naplněn rámcově vzdělávací program ve všech jeho oblastech. Vydejte se společně s Aničkou a Honzíkem na dobrodružnou cestu lesem, poznejte všechny stromy i z jiné stránky, všímejte si jejich vlastností, i to jak vypadají.

  Každý tematický celek obsahuje informace o daném stromu, básničky, pohádku, náměty na další aktivity, povídání s dětmi, tvoření i cvičení. Dále jsou zde k dispozici názvy písniček, které se k danému stromu pojí, přísloví, tipy na výlety a závěrečná reflexe, co se děti naučily a co si zapamatovaly.

  Jaké stromy autorka do své metodické příručky zařadila? Především starý dub, siláka kaštana, kouzelnou lísku, jedličku, modřín, jasan, bílou břízu, vrba, javor a lípu. Publikace je určena učitelkám mateřských škol, i 1. tříd, či rodičům a prarodičům předškolních dětí. Tuto metodickou příručku jsem s velkou radostí očekávala a moc se na ní těšila. Jelikož mám od této autorky knihu Když se řekne ROZCVIČKA, věřila jsem, že bude stejně báječná. Tato kniha mě rozhodně nadchla, moc se mi líbila. Obsahové zaměření je skvělé, formální stránka knihy je přehledná, psaná srozumitelně, detailně rozpracovaná, s milými ilustracemi Patricie Koubské, které mám moc ráda a určitě je vyhledávám. Každý strom, který autorka uvedla, rozpracovala opravdu s velkou pečlivostí. Nejvíce mě zaujalo vyprávění o bílé bříze, která je symbolem světla, čistoty, svěžesti a naděje. Mám jí totiž moc ráda. Dále také povídání a aktivity o starém dubu, který je symbolem síly, mohutnosti a dlouhověkosti.

  Velké pozitivum této knihy vidím v tematickém zaměření stromů jako takovém. Myslím si, že je nesmírně důležité, aby děti zvládly poznat stromy v přírodě. Les je totiž podobné společenství. Je v něm zajímavá nesourodost, která je svým způsobem moc krásná a podobná třídě dětí v mateřské škole.

  Ukázka z knihy:

  Strom

  Stojí, stojí v lese strom,
  hledí do daleka.
  “Mami” volám, “to je on!
  Strom, který tu čeká.”

  Čeká na mne celé dny,
  aby mi dal sílu,
  splnil moje dětské sny, vyčaroval vílu.

  Vílu, lehkou jako dech,
  která tančí v lese.
  Vílu, kterou každý strom
  v koruně si nese.

  Stojí, stojí v lese strom,
  pro každého jeden.
  stojí klidně, nehnutě,
  ať je žár či leden.

  - 13.11.2020

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203

  provozní doba:
  10.00 – 17.00 hod.
  (každý všední den)

 • REKLAMACE A DOTAZY E-SHOP

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  kanclir@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)