Encyklopedie pro školáky

Co s odpadem?

Tištěná kniha (2022)

0 % 9 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Autor
Raidt, Gerda
Překladatel
Schwarzbach, Erik
Počet stran
96
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11315601
EAN
9788026218579
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1857-9
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Široce pojatá kniha pro děti mladšího školního věku popisuje, co je odpad, jak vzniká, jak se třídí a recykluje, jak vznikají smetiště a odkladiště odpadu, jak lze předcházet jeho vzniku, kde všude se nachází. Děti se při četbě této encyklopedie učí, jak se vyznat v nástrahách konzumního života a jak si osvojit různé strategie, které jsou přátelštější k jejich životnímu prostředí.
Gerda Raidt je ilustrátorka a autorka populárně-naučných knih pro děti.

O autorovi

Raidt, Gerda

Recenze (9)

  • Autor recenze Žaneta Křížová Datum 17. 1. 2023


    Raidt, Gerda: Co s odpadem? - autor recenze: Žaneta Křížová
    https://vytvarna-vychova.cz/co-s-odpadem/

    Třídíte odpad? A zajímá vás, co se s ním děje, kam dál putuje? Jak fungují jednotlivé recyklace? Kompost? Kam se vyhazovaly odpadky v minulosti? Co znamenají piktogramy na obalech? A víte, jak odpadky eliminovat? V této encyklopedii pro školáky se to dozvíte. Přiznám se, že jsem ji přečetla jedním dechem, a i když mám jisté znalosti o této problematice, opět jsem se dozvěděla plno nového.

    Z knihy se mrazivě dozvíte, že naše odpadky najdete po celém světě včetně oceánů i vesmíru. Seznámíte se ale také s různými možnostmi, jak lze sám za sebe odpad omezit. Nejedná se o nic složitého – například používání svačinových boxů místo pytlíků, pití vody z vodovodu místo kupovaných balených vod, půjčování věcí, pořízení věcí z druhé ruky apod. Smyslem encyklopedie je zasvětit do této problematiky naši mladou generaci a ta se pak sama rozhodne, jakým směrem se v budoucnu vydá.

    Díky encyklopedii si uvědomíte, že odpad pro jednoho nemusí být odpadem pro druhého a že může ještě udělat hodně služby. Dozvíte se, co se děje s jednotlivým odpadem (organický/stavební /toxický/směsný odpad, kov, sklo, papír, plast, odpadní voda) i kolikrát lze co recyklovat. Odbočka je zde i do minulosti – co vše se opravovalo a proč a kde kdysi lidé z vesnic i měst skladovaly odpadky, když ještě neexistovaly žádné svozy, recyklace. Zajímavé pojednání je o dnešním nakupování, kdy toho nakupujeme zbytečně moc, co kolikrát ani nepotřebujeme a pak se toho zbavujeme. Autorka přináší pár tipů, jak se tomu vyvarovat. Je dobré podotknout, že encyklopedie nám pouze podává informace, neobviňuje nás ani násilnicky nenabádá.

    Celá kniha je protkána detailními ilustracemi, které text rozšiřují. Jinde má nejdůležitější váhu právě ilustrace, díky níž si vše skvěle představíme a text ji jen dopřesní. Text je srozumitelný, stručný, bez odborných pojmů, kterým bychom my ani děti stejně asi nerozuměly.

    Za mě encyklopedie: “Co s odpadem” ANO, určitě se bude hodit při probírání této problematiky. Koho téma o ochraně životního prostředí zajímá, doporučuji přečíst recenzi i na tyto dvě encyklopedie pro školáky: Jak se vyznat v klimatu a Bez vody to nejde!

    autor recenze: Žaneta Křížová
    https://vytvarna-vychova.cz/co-s-odpadem/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Klára Datum 1. 11. 2022


    Raidt, Gerda: Co s odpadem? - autor recenze: Klára
    https://www.maminkoutek.cz/2022/09/kniha-co-s-odpadem/

    Před rokem jsme otevřeli encyklopedii Bez vody to nejde od Nakladatelství Portál. A líbila se mi svým způsobem zpracování – dominovaly obrázky, textu bylo méně, přesto se děti dozvěděly spoustu novinek a hlavně zajímavostí.

    Když byla na letošek ohlášena další encyklopedie, nyní pro změnu zaměřující se na odpad, tak jsem byla zvědavá, jestli bude zpracovaná podobně. A konečně jsem se do ní trochu začetla a přináším pár informací….

    Obsah knihy

    Encyklopedie je určena školákům a přináší informace o to, co se děje s odpadem. Na počátku děti zjistí, že některý odpad může mít i cenu. Dokonce se třeba dostane do muzea. Najít takový odpad můžeme na různých místech – na poli, kde dříve byly vesnice, pod chodníkem nebo třeba v bývalých kadibudkách. Z odpadu se dá totiž dozvědět spoustu informací o bývalé kultuře a způsobu života. Takže odpad nemusí být jen něco špatného a nevábně vonícího.

    Odpadu je dnes spousta. A proto máme i různé druhy kontejnerů a sběrných míst, které jsou v knize popsány. Zmíněn je také tekutý odpad, který se dostane kam? No přece do čistírny odpadní vod.

    Dále děti zjistí, že některý odpad se dá kompostovat. Jiný zase recyklovat, takže se vrátí zpět do oběhu, byť v trochu jiné formě. A ten, který se nedá recyklovat, zůstane jako zbytkový (směsný) odpad.

    Čtenáři se s knížkou podívají na skládku, do spalovany odpadů nebo zjistí, co je to stavební či průmyslový odpad. Zajímavý je také exkurz do minulosti, kde lidé spoustu věcí spíše opravovali než aby je hned vyhodili.

    Odpad je v dnešní době všude. I na vrcholcích hor nebo ve vesmíru. Proč se tomu tak děje? Dozví se děti hned na několika stránkách.

    Kam se odpad nakonec vyváží? Například do chudších zemí. Spoustu ho je také v mořích a oceánech.

    Na závěr knihy děti najdou spoustu tipů, jak lze množství odpadu v našem životě minimalizovat…

    Formát knihy

    Kniha je velká jako formát A5, má tvrdé desky a kvalitní pevné stránky. Nechybí ani záložka.

    Celkové hodnocení

    Kniha Co s odpadem? z Nakladatelství Portál se zaměřuje na problematiku rostoucího množství odpadu. Snaží se dětem ukázat, co všechno je odpad (a nemusí být), kde všude můžeme odpad najít i co dělat, abychom produkci odpadu snížili.

    Recyklace, třídění odpadu a podobná témata jsou v poslední době stále více skloňována. A kniha je dětem podává jednoduchou formou pomocí obrázků a krátkých textů. Nejde úplně do hloubky, ale vytváří podvědomí o tom, kolik odpadů člověk vyproduje, proč je rostoucí mnnožství odpadu problém a jak tomu zamezit.

    Kniha má spoustu barevných ilustrací, takže čtení (či prohlížení) je zábavnější. Je vhodná pro mladší školáky, ale jak už u ecyklopedií bývá, něco nového se určitě dozví i rodiče.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze TEREZA MYSLIVCOVÁ Datum 14. 7. 2022


    Raidt, Gerda: Co s odpadem? - autor recenze: TEREZA MYSLIVCOVÁ
    http://casopisagora.cz/2022/05/co-s-odpadem-encyklopedie-pro-predskolaky/

    Miluji knihy pro děti. Od chvíle, co se mi narodil první syn, trávím mnoho času v knihkupectvích prohlížením si dětských knih, které pomáhají malému čtenáři vyznat se v okolním složitém světě. A proto by ten, kdo mě zná, nebyl překvapen, že jsem se tetelila štěstím, když dorazila knížka Co s odpadem? Encyklopedie pro školáky autorky Gerdy Raidt.

    Už první dojem byl naprosto famózní. Knížka rozměru A5 a uvnitř krásné tvrdé papíry s nádhernými ilustracemi, které jsou hlavní dominantou celé knihy. Textu je zde na první pohled možná méně, než by člověk u klasické encyklopedie očekával, obsahově se však autorce podařilo postihnout všechny hlavní oblasti spojené s problematikou odpadů kolem nás a možná ještě mnohem víc, než bych si prvotně mohla myslet.

    Čtenář nalezne v knize informace o tom, co vše je odpad, jaké druhy odpadu existují a jak lze s různými druhy odpadů nakládat, tedy nikoho nepřekvapí popis postupů recyklace (věděli jste, že papír lze recyklovat 5–7krát?!), autorka však poskytuje i možná zamyšlení, kupříkladu: Jakým způsobem máme dát vědět budoucím generacím, že na některých místech skladujeme jaderný odpad, který je životu nebezpečný? Odpady jsou všude kolem nás. Posíláme je do vesmíru ve formě zbytků satelitů a vyhořelých raket, které víří jako vesmírný šrot kolem planety. Na Marsu ještě nebyl fyzicky člověk, ale už tam dokázal nahromadit tuny odpadu např. v podobě již nefunkčních robotů. Odpadky se nachází ale i v oceánech okolo nás, kde se tvoří dokonce celé plující ostrovy z plastů. Musím upřímně podotknout, že mi bylo místy z knihy hodně úzko a smutno.

    Autorka však nabízí dětem celou řadu možností a východisek, jak vědomě zminimalizovat množství odpadu, které produkuje ono samo i jeho rodina. Nabádá tak k jednoduchým řešením jako například nošení si vlastních svačinových boxů a lahví na pití nebo pití vody z kohoutku namísto nákupu plastových lahví. V jednom odstavci dokonce autorka nabádá, abychom zboží, které je v obchodem baleno do nepřiměřeně velikých či zcela zbytečným obalů, po zaplacení na místě zkrátka vybalili a likvidaci odpadu ponechali na samotném obchodníkovi. Myšlenka je taková, že čím více lidí by zanechalo obalový materiál na likvidaci obchodníkem, tím spíše by obchodník tlačil na dodavatele, aby pozměnil způsob balení zboží. Děti se tu ovšem dozví i informace o minimalistickém způsobu života (kupuj si jen věci, které opravdu potřebuješ nebo využiješ) i o možnostech darování věcí, které již nejsou třeba. Trochu jsem postrádala myšlenku swapování, která se mi moc zamlouvá, a sice to, co je pro mě „odpadem“ (ve smyslu věci, kterou již nepoužiji), může být pro jiného ještě stále velmi užitečná věc. V neposlední řadě je zde i možnost darování věcí dál.

    Autorka zmiňuje i mnohé jiné zajímavosti spojené s odpadem, a sice že i s odpadky lze nakládat jako s informačními jednotkami, tedy že se dnes díky nalezištím odpadků dávných předků dozvídáme mnoho zajímavých a podstatných informací o tom, jak naši předkové žili a hospodařící. (Nabízí se otázka: Co se dozví budoucí generace o nás samotných?)

    Knížka se mi opravdu velmi líbila a myslím si, že nejen děti inspiruje k zamyšlení se nad tím, jakým způsobem žijeme a co po sobě na planetě zanecháváme. Pro mě začala být tato otázka aktuálnější ve chvíli, kdy se mi narodily děti. Posílilo to u mě pocit zodpovědnosti za to, v jakém stavu planetu přenecháváme budoucím generacím. Kéž tato kniha plní podobný účel u dětí a přivede je k zamyšlení se nad tím, jak chtějí, aby jednou vypadal jejich svět i k nápadům, co pro to mohou udělat dnes.

    Přečíst celou recenzi Zavřít