Mapy mých pocitů

Mapy mých pocitů

Landmann, Bimba

Portál, 2021

339 Kč271 Kč

Akce 20 %Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Dítě se vypravuje na cestu, která vede ke zkoumání míst v jeho nitru. Jedinými slovy této jinak tiché knihy jsou označení míst na mapách tajemných krajin, které překvapivě a nápaditě popisují různé lidské pocity. Kouzelná kniha představuje množství odstínů jednotlivých emocí od radosti, studu, údivu a strachu až k lásce. Výtvarně výrazná kniha je určena pro děti od 4 let.

Bimba Landmann je italská ilustrátorka. Její knihy byly přeloženy do více než 20 jazyků, své kresby vystavovala v Londýně, Tokiu, USA i celé Evropě. Považuje se za žačku českého ilustrátora Štěpána Zavřela.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Překladatel:Razím, Daniel

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1725-1

 • Počet stran / vazba:44 / Pevná

 • Rok vydání:2021

 • Kód:11315101

 • EAN:9788026217251

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze

 • http://casopisagora.cz/2021/07/mapy-mych-pocitu/

  Sbalíme si batůžek, hlavně pořádnou svačinu, nazujeme si pořádné boty a vyrazíme na dalekou a dobrodružnou pouť do říše emocí i hlubokých citů. Čeká nás obtížná cesta plná vrcholů i údolí, tajemných lesů i záhadných oceánů, mystických jezer i nevyzpytatelných pohoří, plná barev i černobílých chvilek. A teď už nastavme své kompasy do hlubin svého nitra a pojďme prozkoumat své blahodárné nebo možná i podivné pocity.

  Takhle nějak by mohla začínat kniha Mapy mých pocitů, pokud by se Bimba Landmann rozhodla své čarokrásné obrazy doplnit o pár řádek textu. Autorka se však rozhodla dát naprosto volný průběh naší fantazii, a proto v této knize najdeme slov jen poskromnu. Do rukou se nám tak vlastně dostává barevně ilustrovaný atlas základních emocí a pocitů se všemi zeměpisnými úrovněmi a pojmy. Procházíme zde přes hrady, zámky, paláce, vyhlídky, propasti, přístavy, zátoky, kopce, města, ostrovy, souostroví, moře, země a kontinenty. Průvodcem je nám po celou dobu malé dítě, které se na své cestě setkává s nejrůznějšími bytostmi a obyvateli jednotlivých končin. Jedná se o dobrotivé tvory, které jsou dítěti nápomocni na jeho cestě, i o temné příšery, jež se mu naopak snaží plán trasy překazit.

  Úchvatná, vzrušující a dechberoucí výprava začíná v zemi Naděje, pokračuje přes země Strachu, Znechucení, Radosti, Hněvu, Studu, Úžasu, Žárlivosti, Smutku, a končí na ostrově Lásky. Pochopitelně by se zde dalo najít mnoho metafor, poučení, i příběhů. To však závisí na kreativitě a představivosti každého z nás a nerada bych vás ovlivnila svou obrazotvorností. Publikace probouzí smysly a vnímavost. Oceňuji, jak si autorka hraje s názvy jednotlivých pocitů, jak nás citlivě provází po celou dobu a zároveň ponechává dostatek prostoru pro „domýšlení“. Mnohé výjevy by jistě bylo možné použít k různým druhům imaginace či jiným terapeutickým technikám. Pokud bych měla najít nějakou slabinu tak snad jedině, že tuto knihu do kabelky jen tak snadno neschováte (pokud tedy nenosíte obr brašnu).

  autor recenze: Veronika Kubešková
  http://casopisagora.cz/2021/07/mapy-mych-pocitu/

  - 08.10.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: ?, Jedu v knize

  https://www.facebook.com/jeduvknize/posts/1704430619743580

  Mluvíte s dětmi o emocích (nejen v této divné době)? Vyznat se sám v sobě dá někdy zabrat i nám o hodně starším, děti se můžou ztratit velmi jednoduše.

  Komiks/grafická pouť chlapce po Zemi naděje (se starodávným hradem Možná nebo pohořím Budoucnost), Zemi strachu (se zděšeně křičícími duby, Velkým ostrovem bušícího srdce a Mlčícím vězením), Zemi radosti (s cestou spokojeného života nebo továrnou na štěstí) ... přes Zemi žárlivosti, Zemi smutku (s bránou Zklamání, cestou Žalů a Smůly, vesnicí Sklíčenost) až na Ostrov lásky (s jezery Souznění, Velkorysosti a Oddanosti).

  V každé zemi je mapa ukazující prožitky asociované s danou emocí a několik stripů s chlapcovým putováním a neverbální komunikací.

  Mladší dítě učí pojmenovat emoce a stavy s nimi spojenými, starší může vymyslet příběh o putování. Kromě názvů zemí, ostrovů, řek a cest není v knize žádný text. Vše je na dítěti/rodičích. Fantazii se meze nekladou.

  Hodně povedené

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: ?

  https://mamadeskoholik.blogspot.com/2021/04/mapy-mych-pocitu.html?m=1

  Posláním knihy Mapy mých pocitů, kterou vydává nakladatelství Portál, je pomoci dětem s vizualizací jejich pocitů a naučit je naslouchat svému nitru.

  V knize však mnoho slov nenaleznete. Zato je plná opravdu překrásných velkoformátových ilustrací.

  Autorkou knihy je italská ilustrátorka Bimba Landsmann. Považuje se za žačku českého výtvarníka Štěpána Zavřela a její knihy byly přeloženy do více jak 20 jazyků.

  Knihou Mapy mých pocitů vás bude provázet chlapeček, který nasedne do svého člunu a vydává se na plavbu poznání vlastních emocí.

  Vezme vás například na krásný zelený ostrov naděje, ale také třeba do země hněvu, která je zahalena do rudé barvy.

  Možná si říkáte, že tato kniha není nic pro vás. Při prvním kontaktu s ní, jsem si říkala totéž. Vůbec jsem nevěděla, jak se k ní postavit. Potom, co jí pravidelně s dětmi listujeme, jsem si k ní našla cestu a děti si ji oblíbily. Každý den objevíme nový kousek mapy, o kterém si můžeme vyprávět. Kniha dává dětem spoustu prostoru na fantazii, učí je pojmenovávat své pocity, mluvit o nich.

  I když je určena malým čtenářům od 4 let, věřím že se do knihy začte nejeden dospělák.

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: ?

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=315054203368571&id=107200967487230

  Ještě se mi asi nestalo, že bych vám chtěla doporučit knihu, ale nevěděla jak.

  Už několik dní doma listuji Mapou mých pocitů. Autorkou je Bimba Landsmann, světově proslulá výtvarnice. Mimochodem se považuje za žákyni Štěpána Zavřela.

  Nejvíc mě zaráží, že je kniha doporučená pro děti od 4 let. Mladší dceru (3,5 roku) kniha nezaujala vůbec. Starší (5,5 roku) jsem musela ke čtení hodně lákat. Ale když se nám podaří začíst, vydáme se podivuhodnou pouť společně s naším cestovatelem. Připlouváme na jednotlivá pobřeží a zkoumáme části ostrovů. Některé nám jsou známé, u jiných si představujeme, jak se na nich asi člověk cítí.

  Nejedná se o knížku, kterou budete dětem číst řádek po řádku, a přitom si v hlavě sepisovat zítřejší nákupní seznam. Není v ní totiž žádný text, až na pár cedulí, nápisu na restauraci a menu z jídelního lístku. Dospělý musí zapojit fantazii, aby mohl dítěti představit svět pocitů ztvarněných v této knize.

  Kniha má dítě provádět po cestě jeho vlastním nitrem. Místa na mapách představují různé emoce a stavy. Které jsou brilantně nazvané. Velký ostrov bušícího srdce, Letiště klamná představa nebo Dům sklopených očí. Umím si představit, jak s touto knihou pracují i teenageři nebo dospělí.

  Hlavní hrdina putuje přes Zemi Naděje, Strachu, Znechucení, Radosti a Hněvu na Souostroví Studu. Pokračuje do Země Úžasu, Žárlivosti a Smutku, aby zakotvil na Ostrově Lásky.

  V knize se střídají pravidelně velké mapy nové země s dvoustrannou obrázků seřazených v komiksovém stylu.

  Mapy jednotlivých zemí si můžete prohlédnout v komentářích.

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: ucie Cmarová

  https://tvorimeprodeti.cz/knihy/mapy-mych-pocitu/

  Dnes bych vám chtěla představit jedinečnou knihu s názvem MAPY MÝCH POCITŮ, která nedávno vyšla v nakladatelství Portál. Kniha zaujme velkým formátem a především obsahem. Malí i velcí čtenáři s hlavním hrdinou postupně projdou všechny oblasti lidských emocí. Pojďte se spolu s námi vydat na cestu, která má cíl na Ostrově lásky.

  Jedná se o obrazovou knihu, která u čtenářů rozvíjí emoční inteligenci. Knížka obsahuje celostránkové ilustrace a je beze slov. Jediné texty, které se v ní vyskytují, jsou názvy jednotlivých míst, kterými hlavní hrdina putuje.

  Kniha je určena dětem od 4 do 14 let. Podle mého názoru ale rozhodně může obohatit i dospělé. Styl, jakým je knížka vytvořena, umožňuje čtenáři vytvořit si k obrazům vlastní příběhy. Autorka, italská ilustrátorka Bimba Landmann, v knize zmapovala snad všechny oblasti lidských emocí.

  Ilustrace jsou skutečně pojaté jako MAPY. Každou z emocí charakterizuje jedna mapa (jedna země). Vždycky jsou na ní názvy různých míst, které vyjadřují různé podoby dané emoce (pozitivní i negativní). Toto bylo pro mě osobně při prohlížení této knížky velmi cenné – vidět názorně, co všechno se pod tou danou emocí skrývá. Každou zemi bych přirovnala k „myšlenkové mapě“ dané emoce.

  Jak jsem zmínila v úvodu, knížka má jednoho hlavního hrdinu, poutníka, který postupně prochází všemi zeměmi a nakonec dorazí na Ostrov lásky, kde najde cíl své cesty.

  Malí čtenáři se mohou díky této knize učit orientovat se ve svých emocích a konkrétně je pojmenovávat. Dospívající děti a dospělí ji mohou využít k sebereflexi. V knize je velký prostor pro čtenářovo osobní pojetí příběhu, autorka si pohrává s barvami a všemožnými symboly. Kniha přímo vybízí k tomu, aby byla využita k různým aktivitám (výtvarným, sebepoznávacím, aj.). Některé z nich jsme popsali v tomto článku.

  Knihu MAPY MÝCH POCITŮ doporučujeme do rodinných knihovniček, ale skvělé využití najde i u pedagogů a vedoucích zájmových organizací, kteří ji mohou využít jako pomůcku pro přípravu aktivit.

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: Karol

  https://zivotpodlekarol.blogspot.com/2021/04/cteme-mapy-mych-pocitu-aneb-zkoumani.html

  Tohle je jedna z těch knih, kde slova zdaleka nestačí. Koukáte na ni a jste v úžasu. Nemáte slov. Jen nasáváte to kouzlo a sílu, které z knihy vyzařují. Wow!

  Když jsem si, ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, vybírala knihy na další pololetí, tato byla láskou na první pohled. Když si vzpomenete na recenzi Solfánků, tak jsem psala, jak mám ráda modro-žlutou kombinaci barev. Miluju akvarel, zajímavé ilustrace a modrá se žlutou jsou prostě mé.

  Zajímavostí je, že kniha neobsahuje žádný text - pouze názvy různých míst. Recenze bude spíš fotorecenzí, protože obrázky řeknou mnohem víc, než slova. Je to přesně ta kniha, která je primárně pro děti, ale najdou se v ní i dospělí.

  OBÁLKA KNIHY

  Už samotná obálka knihy stojí za zastavení a detailní prohlídnutí. Je to kniha, která zaujme až uchvátí na první pohled. Hned si ji vezmete do ruky a ponoříte se do hlubin příběhu, ze kterého si vezmete přesně to, co sami potřebujete a ze kterého bude každý číst svým způsobem.

  OBSAH KNIHY

  Země naděje

  Země strachu

  Země znechucení

  Země radosti

  Země hněvu

  Souostroví studu

  Padající hvězdy

  Země úžasu

  Země žárlivosti

  Země smutku

  Ostrov lásky

  PŘÍBĚH A JAK KNIHU "ČÍST"

  Hlavním hrdinou knihy je chlapec, kterého si můžete pojmenovat podle své fantazie. Jméno určené nemá. Vydává se na cestu do tajů svých pocitů. Zažívá jedno dobrodružství za druhým. Část knihy je tvořena malými obrázky poukazujících na příběh. Následují různé druhy zemí, ostrovu či souostroví, kde už budete putovat sami jako po mapě. Chlapec se dostává z jedné země do druhé, setkává se s novými lidmi a načerpává mnoho zkušeností.

  ZEMĚ NADĚJE

  Dobrodružné putování začíná v Zemi naděje, kde objevíte starodávný hrad Možná, údolí motýlů, přístav slibů, Ostrov touhy, Velké jezero myšlenek, Cestu, která vidí dál a hlavně Moře snů. Nádherné barvy, nádherná ilustrace, nádherné i jednotlivé části na mapě.

  ZEMĚ STRACHU

  Když chlapec odpluje ze Země naděje, dostane se do žluté Země strachu. Tam prozkoumáte Ledové pláně, Ostrov hrůzy, Velké jezero horor, zděšené křičící duby nebo například bezvýchodnou silnici. To právě strach nám dost často stojí v cestě a hlodá v nás.

  ZEMĚ ZNECHUCENÍ

  Další je Země znechucení, která už od pohledu vypadá dost nechutně. Tam vás čeká les klíšťat, Velká planina nevolnosti, Zvracející hory, Pohoří smradu nebo studna výkalů. Velmi zajímavá dvoustrana, na kterou by mě docela zajímaly reakce ostatních.

  ZEMĚ RADOSTI

  Rychle pryč ze Země znechucení do Země radosti, která má krásné pozitivní barvy a kde si dokonce můžete pronajmout křídla. Navštivte Město úsměvů, Jezero blaženosti, Hudební dělo, Hvězdný les úspěchu i Vrcholy dobré naděje.

  ZEMĚ HNĚVU

  Dobrodružství pokračuje a s radostnými pocity se dostáváme do Země hněvu, kde na chlapce promluví řvoucí hory a postaví se strážci Nedotknutelného pohyblivého hradu. Drápavé stromy, zříceniny Města míru, Ostrov sopek, Vlažné moře i balvany ostré jako nože na vás zde číhají.

  SOUOSTROVÍ STUDU

  Plujeme dál až doplujeme k Souostroví studu, kde začínáme v lese masek a setkáme se s obyvateli ostrova. Zde nás čeká například Sedm ostrovů červenání, Ostrov zahanbenosti, vězení chyb, Planoucí ostrov a také Smrtonosná řeka.

  POHLED NA PADAJÍCÍ HVĚZDY

  Když chlapec odplul ze Souostroví studu, objevil horu se žebříkem, na který vyšplhal a zahleděl se na padající hvězdy. A když padá hvězda, musíme si něco přát :-).

  ZEMĚ ÚŽASU

  Další velmi krásnou zemí je Země úžasu, kde na vás čeká Cesta nadšení, Velké moře oblaků společně s létajícími loděmi, Sedm hradů nádhery, Údolí dinosaurů i třeba Pláž mistrovských děl. Ta barevnost celé knihy mě nepřestává fascinovat. Je naprosto kouzelná!

  ZEMĚ ŽÁRLIVOSTI

  Která země ještě nesmí chybět? Je to Země žárlivosti, kde prozkoumáte kanál sprostých slov (to nemá chybu! :-D), Malé jezero nedůvěry, Ostrov nejistoty, Palác tisíce zrcadel závisti i bludiště úzkosti. To jsou věci, co mysĺíte?

  ZEMĚ SMUTKU

  Přes pláž kontroly se dostaneme na loď, která nás zaveze do Země smutku. Všimněte si, co tato země zobrazuje. Vidíte plíce? A věděli jste, že se smutek usazuje právě na plicích? Kdo by řekl, že kniha pro děti bude tímto způsobem zasahovat do psychosomatiky. Wow! Nešťastná cesta, prokletý most, Vesnice sklíčenosti, Údolí vyschlých řek nebo brána zklamání - to vše spadá do této země.

  OSTROV LÁSKY

  Posledním místem, které navštívíme je Ostrov lásky, který zobrazuje srdce. Setkáte se s věčnými společníky i mazlivým drakem, projdete si Pláně objímání, Cestu lásky a zkusíte Pramen péče. To je ale krásné zakončené celé cesty.

  ZÁVĚREM

  Tato recenze je spíše fotorecenzí, abych texty a svými nápady či tipy neovlivnila váš přístup ke knize, který je potřeba mít opravdu vlastní, aby se z knihy načerpalo vše, co v ní je ukryto. Nečekala bych, že dětská kniha bude zasahovat i do psychosomatiky, což je něco úžasnýho, protože se právě psychosomatikou dá vyřešit mnoho problémů.

  Úžasná, silná, přenádherně nádherná kniha, kterou ilustrovala Bimba Landmann - tu jsem musela začít okamžitě sledovat na Instagramu, protože mi její ilustrace neuvěřitelně sedly a ráda bych pořídila i další její díla, pokud na ně u nás narazím. Bimba je italskou ilustrátorkou a její knihy byly přeloženy do více než 20 jazyků.

  Věřím, že si z ní každý vezme přesně to, co potřebuje a že si ji nebudete prohlížet pouze s dětmi, ale vezmete si ji na probádání i vy dospělí. Kniha je určena dětem od 4 let a je jen na vás, jakým způsobem se k ní postavíte a jak s ní budete pracovat.

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: Klára

  https://www.maminkoutek.cz/2021/04/kniha-mapa-mych-pocitu/

  Máme doma spostu dětských knih, přesto mě ale novinka od Nakladatelství Portál hodně překvapila. Něco takového se zabydlelo v naší v knihovničce poprvé. Kniha je totiž zaměřena především na vizuální vnímání, které je vytvořeno pomocí nápaditých a výrazných ilustrací.

  Jak už je z názvu patrné, kniha se zabývá emocemi. Popisuje lidské pocity, ale vše v nepřímé rovině. Nenajdete v ní povídání či charakteristiku jednotlivých emocí, žádné výpravné či poučné texty, nic takového. Kniha se spíše snaží dát prostor k vlastnímu zamyšlení a ke zkoumání vlastního nitra.

  Využívá k tomu mapy, které vám ukáži směr, ale jak už bývá u cestování zvykem – vlastní cesta je na vás. Co projdete, vyzkoušíte nebo jakou cestu zvolíte, to už je na vás. Kniha dává možnost svobody, přesto ale dojdete ke stejnému cíli. Ukáže vám také, jakou tvář mohou mít různé pocity, ale konkrétní interpretace záleží na čtenáří.

  Autorkou knihy je Bimba Landmann, což je italská ilustrátorka, jejíž knížky byly přeloženy do více než 20 jazyků. Považuje se za žačku českého výtvarníka Štěpána Zavřela.

  Obsah knihy

  Kniha obsahuje minimum textu – nenajdete zde žádné proslovy, vysvětlení či úvod do tématu. Na mapách jsou ale označeny různá tajemnná místa a zákoutí, které vždy navazují na určité pocity. Tím vás tak trochu navede, nad čím přemýšlet.

  Země lásky

  Na počátku knihy vidíme chlapce, jak nasedá do loďky a vjíždí do světa. Jako první se na svém putování dostává do lesa dobrých znamení, který sídlí na ostrově naděje. Zde najdete třeba i moře snů, letiště klamná představa nebo třeba vyhlídku očekávání.

  Chlapec ale putuje dál. Ocitne se v neznámé krajině, která ho trochu děsí. Není se čemu divit, když dorazil do země strachu, kde může absolvovat cestu zatajení, podívat se na ledové pláně nebo horstvo paniky. Na cestování se k němu přidá takové podivný tvor…

  Místo raději rychle opouští a společně s novým kamarádem odjíždí dál. Dostává se do míst, kde z hor vylézají různí švábi. V restauraci také dostane nějaké kroutící se živočichy. Kde že se to dostal? Ano, země znechucení. Pohoří smradu, les klíšťat, velké hnijící moře a mnoho dalšího tu čeká nejen na chlapce.

  V dalším putování zavítá malý cestovatel do údolí země radosti. A to je už od pohledu něco uplně jiného. K tomu hvězdný les úspěchů, palác objímán, jásavé moře, továrna na štěstí…

  Poté se stránky zbarví do červena. Chlapec se dostává do země hněvu, kde narazí na zříceniny města míru, velké bitevní pole, vroucí moře, krutý ostrov…

  Nasedne na svoji lodičku a vydává se dál, až dopluje do lesa masek. Dává si na hlavu korunu, když tu se mu ostatní začnou smát. A chlapec se z toho uzavře do sebe. Co to je za divné místo? Souostroví studu.

  Z něj se pak dostává na přenádherné místo. Ocitl se totiž v zemi úžasu.

  Podobně je pak zpracovaná země žárlivosti, do které se cestovatel dostane, když navštívít královnu a jeho zvířecí kamarád u ní zůstane. Ani jeden z dvojice si cestovatele nevšímá, tak vyráží pryč.

  A vydý se také do země smutku. Přes pláž kontroly se pak náš malý cestovatel dostává zpět. Potkává královnu a svého kamaráda, rozhodne se s nimi zůstat a celou svou dlouho cestu tak završí jak jinak, než v zemi lásky.

  Formát knihy

  Když nám kniha přišla, jako první mě překvapila svou velikostí – je totiž velkoformátová. Má pevnou vazbu a pevnější listy (ale nejedná se o leporelo).

  Celkové hodnocení

  Když jsem do knihy poprvé nahlédla, ilustrace mě uchvátily. Jsou krásné a spojení barev je hodně zajímavé. Na druhou stranu jsem se zarazila, protože jsem netušila, jak takovou knížku číst. Myslela jsem, že alespoň na začátku bude třeba nějaký úvod nebo sem tam zmíní, co se děje. Jenže v knize jsou jen obrázky. Upřímně se mi ani nehtělo se do knihy nějak hlouběji začíst. Na prohlédnutí krásná, ale tím jsem končila.

  Jenže Beky ji přitáhla, že ji musíme přečíst (a zkuste říct nadšenému dítěti, že ne), tak jsme se do toho pustili. A ono to šlo v podstatě samo. Vyprávěla jsem, jak se chlapec vydává do světa, co je na obrázku a poté jsme si vymýšleli, co všechno v takové zemi je. Na co čekáme? V jakých situacích jsme třeba zklamáni? Co je pro nás nechutné?

  Nad jednotlivými obrázky jsem se bavily hlavně tak, že jsme si je snažili připodobnit do našeho života. Beky má necelé 4 roky a některé místa pro ní ještě byla náročná (na pochopení i představení, tudíž i pro mě bylo složitější ji to vysvětlovat), ale lecos už zvládla. Kniha je uvedená od 4 let, takže relativně pro nás, ale k některým věcem asi dospějeme až v průběhů následujících měsíců.

  Každopádně kniha umí skvěle navodit situaci, abychom se nad emocemi zamysleli. Prvně jsem nechápala, proč zrovna mapy, ale vymyšlené je to skvěle. Čtenář se může v podstatě sám rozhodnout, jak bude putovat. Je zde hodně prostoru pro vlastní pojetí. Ale také rámec, ve kterém se pohybovat. A to je příběh o poutníkovi, který bloudí světem, zmítán svými pocity, až dosáhne konečně toho, co ho naplní – láska.

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: Chensie Ips

  http://www.svet-mezi-radky.cz/2021/04/recenze-mapy-mych-pocitu-bimba-landmann.html

  Jedinečný a originální publikace s nádherným grafickým zpracováním vyšla u nakladatelství Portál. Počin italské ilustrátorky Bimby Landsmann byl přeložen do více než dvaceti jazyků. Kresby vystavovala v Londýně, Tokiu, USA i celé Evropě. V článku u Portálu se dozvíte, že se považuje za žačku českého malíře, ilustrátora a animátora Jiřího Zavřela, kterému svou knihu také věnovala.

  Příběh vlastně nemá žádné texty, mimo těch, které jsou spíše popiskami v ilustracích. Jedná se o stručné nadpisy, které vám představí onu lokalitu, pokud by pro vás či děti byl problém ji odhadnout.

  Knihou malé i velké čtenáře provádí malý chlapec ve žluté větrovce. Začíná svou pouť na loďce a postupně proplouvá do zemí naší mysli. Autorka se zaměřila na ta nejznámější. Tedy radost, lásku, ale také znechucení, strach, atd. Chlapec jako první nachází zemi naděje, postupem času nachází i nového kamaráda a spolu s ním putuje dál....

  Grafické zpracování je opravdu originální a nádherné. Autorka se rozhodla pro snové vypracování, kde dává důraz na tmavší barvy. Snadno nás vtahuje do svých zemí či ostrůvků a představuje formou své fantazie, co všechno vlastně mohou obsahovat. Kresby jsou celoplošné a jelikož je kniha nad rámec běžných velikostí, dítko se za ní snadno schová a ve velkém formátu může propátrávat všechna zákoutí neuvěřitelného světa.

  Titul pomáhá dětem projevovat se a lépe se vyznat ve svých pocitech a mluvit o nich. Publikace je cílená spíše na malé čtenáře kolem věku čtyř let, ale na své si přijdou i starší. Dokonce i dospělí mohou být knihou naprosto okouzlení, zeptej se mé kolegyně Wish, které jsem prostřednictvím fotografií na FB Portálu a videa knihu představovala a naprosto ji nadchla. Mně zas naopak počin trochu znepokojuje a fascinuje zároveň. Dobré zkušenosti mám i s reakcí svých dětí. Můj starší syn předškolního věku byl hodně okouzlený, vyprávěl mi, co během svého putování vidí a jak to vnímá on sám. Můj tříletý naopak si oblíbil barvy a vnímal netradiční a pestré zpracování jako velký klad. Hlavně se oběma dětem líbila velikost knihy, ta je pro děti opravdu okouzlující, jelikož díky tomu mohou pátrat hezky z blízka a putovat prstíky.

  Knihu bych doporučila všem malým i velkým, které zaujala na první pohled. Chcete-li pomoci svým dětem hovořit o svých pocitech a uvědomovat si je, máte před sebou kreativní možnost v podobě působivé knihy. Je snadné toho využít a pomoci dětem zas o něco víc vnímat svůj svět.

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková

  https://www.online-psycholog.com/l/mapy-mych-pocitu-bimba-landmann/

  "Vzhled věcí se mění v závislosti na pocitech, a tak v nich vidíme magii a krásu, ale kouzlo a krása jsou ve skutečnosti v nás samotných." (Chalíl Džibrán)

  Tento citát najdeme v úvodu knihy Mapy mých pocitů a dle mého názoru jde o velmi dobře zvolená slova, neboť v knížce italské autorky, ilustrátorky a výtvarnice Bimby Landmann nejde o to, abychom se povrchně "sklouzli" po tom, co vytvořil někdo jiný, abychom přečtením textu pouze "zkonzumovali" to, co nám někdo nachystal. Jsme pozváni k vytváření a prohlížení svého vlastního světa, vlastního nitra, vlastních pocitů a myšlenek. Máme před sebou knížku ve formátu, který přesahuje velikost A4, ale také knížku, která si klade za cíl překonat naše obvyklé stereotypy, jež zažíváme spolu s dětmi ve chvíli, kdy si s nimi "jdeme číst". V této knížce je totiž kromě výše zmíněného citátu celou větou vyjádřeno už jen věnování. Text je tentokrát ukrytý v nás samotných a v těch, kdo do ní nahlížejí spolu s námi

  Bimba Landmann nám ve svých originálních ilustracích nabízí příběh putování bezejmenné postavičky, jejíž cesta začíná v krásné zemi naděje, která je zelená a vše tam nově bují, pokračuje v zemi strachu, kde nás čekají slepé povzdechy, kopce chvění či mlčící vězení, ale před níž postavička chlapce potkává zvířátko, které jej doprovodí. Přes zemi znechucení s palácem tisíce zápachů se doplavíme do barevné země radosti, navštívíme palác objímání, město úsměvů i továrnu na štěstí. V ohnivě rudé zemi hněvu nás budou čekat řvoucí hory a krutý ostrov, rudí mstiví obři i ostrov sopek, ale také rudá postava s křídly, která v této zemi chrání město a ukazuje nám, že hněv nemusí být pouze destruktivní, stejně jako všechny ostatní emoce. Při dalším putování se v lese masek setkáme s výsměchem, který nám signalizuje, že jsme se ocitli na pobřeží souostroví studu, který ovšem není neznámý. Nebo jste nikdy nebyli ve vězení chyb, v městě trapnosti, na ostrově "nikdo" či ostrově "nic neumím" a nesledovaly vás snad "oči soudu"? Ale nezůstaneme tady. Čeká nás ještě země úžasu s velkým dárkovým stromem, údolím dinosaurů a sedmi hrady nádhery. Při dalším putování bude muset postavička projít jezerem obav, poradit si s bodavými muchami, dostat se přes kanál sprostých slov a setká se i s ostrovy nejistoty a podezíravosti. Ano, to vše v zemi žárlivosti, kde se ocitne bez svého milovaného zvířátka.

  Další plavba je hodně smutná, šedivá. Trychtýřovým mořem se chlapec dostává do země smutku, kde na něj číhají bažiny zoufalství, údolí tísně, řeka slz i netvor bolesti. Ale ani to není konečná. Poté, co je prozkoumáno i toto území, přichází sluncem zalitá plavba na ostrov lásky. Co přesně na této cestě a v této zemi malého poutníka čeká, prozradit nechci. Nechte se sami překvapit a prozkoumejte zákoutí země lásky sami, se svými dětmi či klienty. Můžete popisovat, co vidíte, představovat si, co všechno se může na různých místech na mapách ukrývat, co kde může chlapec potkat, jak se mu kde líbí či nelíbí. Můžete mluvit o tom, ve které zemi je mu dobře, kde bych chtěl žít, co se cestou naučil, co mu kde hrozilo, co by se stalo, kdyby zůstal na některém z ostrovů, např. ve vězení chyb, nebo v osamoceném domě. A taky si můžete vytáhnout barvy a papíry a vytvořit si své vlastní mapy pocitů, či dokonce vlastní atlas. Přizvat na cesty vlastního kamaráda (medvídka, zvířátko, člověka) a spolu s ním si užívat radostí, ale také třeba vymyslet, jak by se daly překonat strmé skály a jak se nebát v lese křičících dubů.

  Knížka Mapy mých pocitů je mimořádná. Při prvním otevření vás může zaplavit bezradnost, ale stačí, když v jedné zemi setrváte a podíváte se na to, co vás tam obklopuje. Po chvíli si totiž uvědomíte, že tu zemi znáte a hlavně to, že je na vás, jak dlouho v ní sami zůstanete. Doporučuji nespěchat a zůstat v každé zemi dost dlouho na to, abyste ji pořádně prozkoumali. Pro terapeuty bych doplnila, že knížka nabízí obrovský prostor pro projekci, rozvíjení fantazie a práci s pocity, a to u různých věkových skupin. Doporučila bych ji i kreativním pedagogům a rodičům, protože nabízí nenásilný prostor pro rozpoznávání, sdílení a vyjadřování pocitů.

  autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková
  https://www.online-psycholog.com/l/mapy-mych-pocitu-bimba-landmann/

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: Jitka Ježková

  https://jitkalibigerova.estranky.cz/clanky/recenze/mapy-mych-pocitu.html

  Italská ilustrátorka Bimba Landmann ztvárnila úžasnou knihu Mapy mých pocitů, která je určena pro děti od čtyř let. Pro děti, které tyto pocity mohou také prožívat. Naděje, strach, znechucení, radost, hněv, stud, úžas, žárlivost, smutek a především láska. V knize se setkáváme se zeměmi těchto pocitů. Vstupte tedy do knihy a ihned se přeneste do pohádkové země – do Lesa dobrých znamení. Co to asi znamená? Nechte se překvapit v knize, kterou vydalo Nakladatelství Portál.

  Kniha začíná putováním chlapce s batohem na zádech, který doplouvá na loďce až do Lesa dobrých znamení… Kniha je výjimečná tím, že zde není mnoho textu, respektive jsou zde jen názvy zemí, které představují různé pocity, například radost, naději, lásku… a na konkrétních místech jsou vyobrazené jakoby „pomyslné mapy“, které jsou různě pojmenované. Kupříkladu na Ostrově Lásky nalezneme Cestu lásky, Jezero souznění, Pláně objímání, Řeku vášně, Jezero Velké srdce aj.

  V knize je hned několik zemí představující různé emoce, které můžeme zažívat dnes a denně ve všedních dnech našeho života. Lásku pociťujeme už od narození coby malé děti. Ta je vzácná a měla by nás provázet celý život. Ať už jde o lásku mateřskou, sourozeneckou, mileneckou… Je opravdu důležité pociťovat, že nás má někdo rád. A především malé děti by jí měli mít dostatek. Měli bychom si považovat toho, že máme milující rodinu a můžeme si plnit naše sny, protože mnoho lidí toto nemá. Člověk si některé věci uvědomí, až je pomalu ztrácí nebo ztratí úplně. Ne nadarmo máme pociťovat vděčnost. Vděčnost za lásku, za život, za cokoliv pěkného, co nás v životě provází.

  Setkáme se zde i s pocity smutku. Chápu, že život není pouze procházka růžovou zahradou, jak se tak říká, ale někdy může být i trnitá. Pocity smutku, hněvu či žárlivosti nás někdy nečekaně přepadnou a snaží se nám pokazit pozitivní přístup k životu. Život je pestrá mozaika, ne vždy nás budou provázet pěkné, kladné emoce, někdy nás popadne žárlivost, proč zrovna „já“ nemám to či ono, nejsem tím a tím, nebo tam a tam… Děti tedy uvidí, že život je plný kladů i záporů, pozitivních i negativních věcí. Důležité je jim ukázat či nastínit, jak se s těmito pocity poprat a vidět ÚŽAS i v maličkostech. V Zemi úžasu v knize nalezneme Květoucí hory, Pláž mistrovských děl, Velké údolí komet, Cestu krásy, Cestu umění, Sedm hradů nádhery aj. I v maličkostech se ukrývá něco úžasného, něco neuvěřitelného či něco nádherného.

  - 07.05.2021


 • Landmann, Bimba: Mapy mých pocitů - autor recenze: zaneta_s_pribehem

  https://www.instagram.com/p/CNpx_vkra9L/

  Q: Dojímáte se občas u knih? (já často, velmi často)

  /

  Mapy mých pocitů je nádherně ilustrovaná knížka, jež vypráví příběh chlapce, který se se svým zvířecím přítelem vydává na dobrodružnou cestu za princeznou.

  Než se s ní však setkají, musí se dostat přes ostrovy pocitů...

  /

  Tohle bylo jedním slovem krásné.

  Nemůžu použít slovní spojení ,,krásné čtení", neboť v knize se nachází naprosté minimum slov. I přesto toho autorka, pomocí svých obrázků, dokázala tolik povědět!

  Kniha nechává prostor pro fantazii dítěte/čtenáře, který skrz pěkný příběh poznává lidské pocity a jejich všemožné aspekty.

  Mapy mých pocitů jsou ale tak krásně chytře a s citem napsané, že si je může přečíst i dospělý, kterému mohou také leccos předat.

  /

  Za mě tudíž jedno obrovské doporučení!

  /

  P.S.: Knížka mi určitým způsobem připomínala Malého prince.

  P.P.S.: Ne vždy musí princ draka zabít! (odkládám si tu mou oblíbenou scénu z knihy ??)

  autor recenze: zaneta_s_pribehem
  https://www.instagram.com/p/CNpx_vkra9L/

  - 07.05.2021


 • Vícero map rovná se atlas? - autor recenze: Vendi

  http://vendi13.blogspot.com/2021/03/knihovna-b-landmann-mapy-mych-pocitu.html

  Podle všeho je atlas souborem map, které jsou spojené účelem, tématikou či měřítkem. A zpracovaný koncepčně kartograficky a polygraficky jako jednotné dílo. Jinými slovy by se dnešní kousek dal se špetkou nadsázky označit za cosi jako emoční atlas. Nicméně název sám o sobě je dostatečně vystihující, proto není potřeba jakákoli změna či zásah. Pojďme tedy rovnou k věci, totiž ke knize… k atlasu… k mapám!

  Přiznejte se bez mučení, považujete se za člověka, který rozumí pocitům? Umíte je dávat najevo? Identifikovat? Nebo jste třeba jako Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku a emoce a pocity pro vás představují neuvěřitelný problém? Často jste dokonce pokládáni za bezohledné, protože neumíte správně fungovat právě skrze empatii, která je velmi důležitou „vlastností“ nebo spíše dovedností?

  Mapy mých pocitů jsou sice primárně pro menší dítka, ovšem i dospělý a zralý člověk se do nich může začíst a bloudit prstem po ilustracích. I když zvolení slovesa „začíst se“ není úplně šťastné. Jak se dá číst v mapách? Vždyť v nich není text, jen popisky! A vážení, jde to! Mapy dávají prostor vlastní fantazii, ukazují vám cestu, rovněž – technicky vzato – i cíl a přesto máte jakousi svobodu libovolně odbočit. Vrátit se, udělat zajížďku, objížďku, trasu nečekaně změnit… ať mluvíme o klasické mapě a o trase z bodu A do bodu B, nebo právě o dnešní ilustrované krásce.

  Extravagantní a přitom moudrý kousek. Žádný text, předmluva, epilog, nic podobně rušivého. Jen velkoformátové ilustrace, které nejsou vůbec dětinské. Originální a hluboké. Velký pomocník při tzv. vizualizaci, protože přesně tak děti vnímají. Potřebují si na vjemy a věci sáhnout vnitřně. Identifikovat je, spojit. Proto je tu tato kniha, aby jim coby nositel poselství předala informace bez ruchů v podobě textu. Zároveň mají čtenáři (protože podle mě se v knize najdou nejen děti) velikou a vlastně prakticky neomezenou svobodu v interpretaci. Ano, autorka pojala vše ve svém osobitém stylu. Nic nám však nenutí. Jen nám dělá průvodce a zbytek je pouze o naší fantazii. Ukazuje, jak vypadají mapy hlavní postavy nevysloveného příběhu, ovšem ty naše se mohou a určitě se i liší, protože co člověk, to originál.

  Pokaždé, když knihou listuji, upoutá mě něco jiného. Moje oči si vypíchnou jiný detail, název, směr. Neustále mám touhu skutečně a fyzicky se ilustrací dotýkat a přímo doslova hmatatelně jezdit prstem po mapě. Jak řekla v rozhovoru sama autorka – je důležité pocity poznat a umět s nimi zacházet, protože například strach nebo vztek se mohou zprvu jevit jako negativní, ovšem nesou sebou i pozitivní věci. Kupříkladu takový strach přináší jako jeden z důsledků opatrnost, obezřetnost a respekt. Tedy tak to takhle z fleku vnímám minimálně já. Každý jsme v tomto jiný a znovu opakuji: kniha nás nikam netlačí, nechává na nás, co si vyvodíme.

  Pro případ, že by vás autorčin malířský styl oslovil, má na svém youtube kanále několik kratších videí a na mě je konečné shrnutí. Často remcám, že knihy pro děti obsahují hodně obrázků a málo textu. A stejně často se stává, že ten text zdaleka nedosahuje kvalit ilustrací, a potom špačkuji na plnou pusu a prakticky vidím rudě. A dnes tu sedím a vynáším do nebes titul, ve kterém – vyjma popisků – není text prakticky žádný? Ano, uhodili jste hřebíček na hlavičku. Je to tak. V tom je totiž skryt ten největší přínos a přidaná hodnota. Příběh zprostředkovaný výlučně obrazem, nikoli slovem. Jiný vjem, jiný rozměr, jiný směr. Netradiční uchopení něčeho, co si potřebujeme jako děti osvojit, ale formou srozumitelnou, smysluplnou, svobodnou a navíc s pocitem, že na nás není vyvíjen nátlak.

  - 05.05.2021

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)