Případ ztraceného koně

Případ ztraceného koně

Procházka, Jiří W., Smolíková, Klára

Portál, 2018

239 Kč203 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Letní prázdniny Artura a Báry nabraly nečekaný směr, když kamarádi vyslyšeli prosbu Bářina strýce, aby za ním urychleně přijeli. Z bývalého statku strýc vybudoval vyhlášenou stáj. Kromě svých koní zde poskytuje ustájení i pro koně jiných majitelů. Dokonce si ho vybrala slavná kaskadérka, aby se zde přes léto postaral o filmovou hvězdu, mohutného kladrubského vraníka. Jenže kůň zmizel.
Tajná dvojka A + B i se psem Šerlokem se okamžitě ujímá případu. Dokážou vypátrat koně dřív, než bude nutné nahlásit zmizení policii? Kdo by mohl mít zájem ukrást tak speciální zvíře?
Na čtenáře čeká nejen napínavý detektivní příběh, ale na konci každé kapitoly také úkoly, které otestují jejich logické myšlení a také pozornost, úkoly totiž souvisejí s danou kapitolou.
Jiří W. Procházka je známý spisovatel se zaměřením na sci-fi. Svými povídkami se podílel na několika antologiích, publikuje v řadě časopisu. Za svá literární díla získal roku 1991 Cenu Ludvíka Součka a dále tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu (v letech 1997, 2002, 2004).

Klára Smolíková je spisovatelka a lektorka vzdělávacích seminářů pro děti, studenty, pedagogy či knihovníky. Řadu let spolupracuje s dětskými časopisy (Čtyřlístek, Sluníčko, Mateřídouška, Tečka), píše knížky pro děti (Vynálezce Alva, detektivky ze série Tajná dvojka či Cha cha chá, zasmál se Mordechaj) a scénáře ke komiksům (Medvídek Lup, Na hradě Bradě, Husité...), počítačovým hrám i večerníčkům. Publikuje také metodické materiály, spolupracovala s Pedagogickou fakultou UK a podílela se na několika učebnicích. Řadu let pravidelně přispívá do knihovnického časopisu Čtenář. V Portále vyšel její komiks Viktorka a vesmírná dobrodružství, kniha Hračky a masky z papíru, Ve škole straší, Chyťte bycha a Šimonovy pracovní listy 11 a 12, pracovní sešit k podpoře čtenářství Zakousněte se do knihy, detektivka pro starší školáky Případ ztraceného koně a S Komenským do komiksu.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Tajná dvojka A+B

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1403-8

 • Počet stran / vazba:152 / Pevná

 • Rok vydání:2018

 • Kód:11313301

 • EAN:9788026214038

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • https://www.centrum-detektivky.cz/recenze/tajna-dvojka-a-b-pripad-ztraceneho-kone-jiri-w-prochazka-klara-smolikova

  Kdo má zájem na tom, aby se nedokončilo natáčení historického filmu? Na to bude muset přijít na začátku letních prázdnin dvojice dětských detektivů v jejich čtvrtém dobrodružství.

  Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka se jednak věnují publicistické činnosti každý sám za sebe a jednak společnému psaní. Před čtyřmi lety vydali detektivku Mrtvá šelma, první z ohlášené série Souřadnice zločinu. Jiří W. Procházka se zúčastnil zajímavého projektu „Román na šest nádechů“, kdy šestice autorů psala pod dohledem veřejnosti detektivní příběh (Šest nevinných). Přispěl také do oceňované sbírky Prague Noir, která se dokonce dočkala překladu do angličtiny. Kromě toho se manželská a autorská dvojice již nějaký čas věnuje psaní krátkých detektivních příběhů pro děti, z něhož vyšla série Tajná dvojka A + B. Případ ztraceného koně, který vyšel na konci loňského roku, je už čtvrtý titul z této řady.

  V prvním příběhu jsme se seznámili s dvanáctiletým Arturem, který se s rodiči přestěhoval do nového města. Našel si tu stejně starou kamarádku – spolužačku Báru, se kterou od té doby podnikají dobrodružné výlety s nádechem tajemna a nebezpečí. Přitom se jim vždy podaří objasnit i nějaký ten zločin. V prvních dvou příbězích mladí detektivové pomohli vyřešit případ úmyslně založeného požáru v dinosauřím parku a únos učitelky. Ke dvojici nerozlučně patří mohutný pes Šerlok, jehož „páníček“ je Arturův tajemný soused pan Vrchota. Ten má doma sklep plný „technických hraček“, které dvojici kamarádů vydatně v jejich pátrání pomáhají.

  V novém příběhu vyráží Bára s Arturem na začátku prázdnin na výlet na kolech. Cílem jejich cesty je velký statek Bářina strýce. Ten pro ně uchystal překvapení – v nedalekém hrádku se natáčí historický velkofilm a strýc poskytuje na svém statku filmovému štábu útočiště. Když dorazí zpráva, že onemocněla dvojice dětských herců, hádejte, kdo je zastoupí? Ano, správně. Bára s Arturem díky tomu zažívají sen snad každého dítěte – zahrát si ve filmu. Navíc ještě v historickém, kde se to jen hemží udatnými rytíři a ušlechtilými koňmi. Jenže někdo si zřejmě nepřeje, aby se film dotočil, a tak natáčení různými způsoby sabotuje. Bářin strýc už o detektivních schopnostech svých malých hostů slyšel a věří, že i tentokrát na něco přijdou a natáčení zachrání…

  Jako obvykle jde o poměrně útlou knížečku, která se dá v pohodě přečíst za jeden podvečer. I tentokrát je doplněná komiksovými ilustracemi a na konci každé kapitoly najde čtenář úkol, který se váže k právě přečtené kapitole. Díky němu se také může dozvědět leccos nového, protože řešení je vždy umístěno pod kvízem (vzhůru nohama). To ani nemluvím o tom, že zvlášť pro dětského čtenáře bude jistě zajímavé dozvědět se něco o tom, jak probíhá natáčení takového historického filmu. Také se něco málo dozvíme o rodině hlavních hrdinů a o tajemném panu Vrchotovi.

  Vzhledem k zaměření na školou povinné čtenáře je příběh s prvky sci-fi pochopitelně vyprávěný poměrně jednoduchým stylem, nicméně autorům se podařilo sugestivně vylíčit atmosféru konce školního roku a začínajících letních prázdnin. Skoro máte pocit, že je ze vzduchu cítit teplo, vůně rozkvetlé louky nebo jehličí v lese, slyšíte šumění stromů v lehkém odpoledním vánku a zurčení potoka. Před Vámi je příslib prázdninových dobrodružství, o to sladší, že jsou před vámi dva měsíce bez školy, jejíž začátek je navíc v nedohlednu.

  A Vám dospělým bych snad jen vzkázal – pokud by snad Vaše dítě chtělo, abyste jim z knihy četli – nebojte se toho. V jedné scéně říká pan Vrchota svému kolegovi, že už téměř zapomněl na svá dětská léta, ale že právě dvojice mladých detektivů mu pomáhá při vzpomínání, jaké to bylo být obyčejným klukem. A tak si možná i Vy díky této oddychové knížce rádi zavzpomínáte na ten krásný čas, kdy celé léto bylo před Vámi a kdy – jak se zpívá v jedné známé písni – svět byl fajn, svět byl náš.

  - Procházka, Jiří W., Smolíková, Klára: Případ ztraceného koně - autor recenze: Richard Spitzer

Čtenářské recenze

 • Příběh, který dětem rozšíří obzory! - autor recenze: Chensie Ips
  http://www.svet-mezi-radky.cz/2019/01/recenze-tajna-dvojka-pripad-ztraceneho.html

  U nakladatelství Portál vychází série Tajná dvojka A + B, která je vhodná pro děti a mládež. Je to hodnotnější příběh, protože děti ponouká zapojit myšlení a nenásilným způsobem jim zobrazuje nová témata, která pro ně mohou být neznámá. Na knize se mimo známých autorů podílel také ilustrátor Viktor Svoboda, který autentické dětské dobrodružství hravě podpořil.

  Ústředními hrdiny jsou Artur a Bára, kteří si říkají Tajná dvojka a spolu se psem Šerlokem si užívají prázdniny! Artur se sice těšil k moři, ale pochopil, proč momentálně není možná taková dovolená a spokojil se s tím, že s Bárou pojede na kolech na ranč Na konci světa. Šerlok jim k tomu dělá skvělého parťáka a děti si užijí zajímavé dobrodružství.

  Detektivní linie v rámci young adult není příliš náročná, odpovídá odpočinkové četbě pro děti. Autoři nenásilným způsobem přecházejí od jednoho tématu ke druhému a zobrazí dětem spousty námětů - kupříkladu natáčení filmu, středověk, vojenství, ufo. Některá témata jsou spíše naťuknutá, jiná rozvedli více.

  Nejlepší a nejpůsobivější jsou pro děti úkoly, které mají možnost na konci každé kapitoly plnit. Ani ty nejsou jednostranně zaměřené a nabízí pokaždé jinou a lákavou úlohu, týkající se dané kapitoly.

  Kniha obsahuje černobílé a velmi povedené kresby, které děti lehce vtáhnou do děje. Ilustrátor Viktor Svoboda do svých ilustrací zapracoval nejen autentické dětské hrdiny a zobrazil je při různých činnostech a návštěvách zajímavých míst.

  Ačkoliv Případ ztraceného koně je čtvrtým dílem série Tajná dvojka A + B, nijak jsem nestrádala neznalostí předchozích dílů. Knihy se dle mého dají číst jednotlivě a o to lákavěji pro děti mohou vyznívat. Jediné, co mi zřejmě uniklo, je fakt, kde se děj odehrává, protože ač se vše týká české republiky, některá jména jsou spíše zahraniční, což může být pro někoho matoucí. Pravda, i v ČR se již vyskytují, ale myslím, že ne v takovém množství.

  I když jsem prozatím nečetla žádný titul od Jiřího W. Procházky, ani Kláry Smolíkové, tak jsem se o nich doslechla. Proto mě tento příběh pro děti nalákal, zajímalo mě, jak tato poměrně nesourodá dvojice svým dílem zapůsobí. Jiří W. Procházka neodolal a vložil do děje lehoučké sci-fi prvky, zatímco Klára Smolíková naopak zřejmě podpořila tu věrohodnou dětskou atmosféru. Povedli se jim i dětské charaktery, které jsou sympatické, i když s ohledem na vyspělejší chování méně uvěřitelné. Chápu, že tím autoři chtěli dětem jít příkladem, ale ve výsledku to vyznívá méně věrohodně.

  Tajná dvojka: Případ ztraceného koně je odpočinková četba pro děti, která nabízí určitý rozhled a zábavný příběh. Nejsem si jistá, pro jakou věkovou hranici je kniha stanovená, ale jelikož se v ní neodehrává nic násilného, ač atmosféra je v dynamických částech napínavá, pak věřím, že by se líbila klidně i dětem od deseti let.

  Knižní obálka je za mě velmi lákavá. Ilustrace Viktora Svobody jsou velmi líbivé, což můžete tedy rovnou okusit. Sice se v knize objevují pouze černobílé kresby, zatímco na knižní obálce je barevná, ale i tak jsou všechny velmi povedené a krásné.

  - 21.03.2019

 • Tajná dvojka A+B tentokrát mezi rytíři. - autor recenze: Jan Procházka
  http://www.vanili.cz/scifi/clanek/?pripad-ztraceneho-kone-1244&fbclid=IwAR2Cf2k7pCUMF_hSkrDZiMX0OLtyEMi9OpIfV3YeHVmpDWFiEukMAc6I6a4

  O Tajné dvojce A+B jsme u nás na Vanili už jednou psali. Tehdy šlo o jejich třetí případ, v němž se zúčastnila Bitvy pěti armád… oprava, rekonstrukce Bitvy tří císařů.

  Zatímco první tři případy Artura a Báry vydal Fragment, Případ ztraceného koně vyšel v nakladatelství Portál. To je však jediné, co se změnilo. Vše ostatní zůstává při starém.

  Malá rekapitulace:

  Bára a Artur jsou šikovní šesťáci, kteří pod patronací bývalého policisty Vrchoty (i když kdo ví, jak to s tím Vrchotou vlastně opravdu je) a za pomoci policejního psa Šerloka řeší detektivní případy v atraktivních lokacích. Jejich pátrání je doplněno úkoly pro mladé čtenáře. To vše v doprovodu pěkných černobílých ilustrací Viktora Svobody.

  Začínají prázdniny a Artur s Bárou se rozhodně nechtějí jen válet u moře. Ostatně to by ani nemohli, vždyť mají na starost psa pana Vrchoty, Šerloka. Ostatně tuhle černou bestii připomínající legendárního psa baskervilského by jistě ani na palubu žádného letadla nevzali.

  Naštěstí přichází nabídka, která se neodmítá.

  Když Báře přijde pozvání od strýce Matyáše, tak není co řešit. Vždyť kdo by nechtěl strávit léto na ranči plném koní? Navíc to Bára na ranči Na konci světa dobře zná. Tohle budou fajn prázdniny.

  Jenže místo poklidné selanky na venkovském statku naše hrdiny čeká v údolí pod Liščím hrádkem filmový štáb a jedna velká záhada.

  Jak se točí film.

  Strýc Matyáš totiž poskytl svůj ranč jako zázemí filmovému, štábu, který v jeho okolí natáčí historický film ze středověku, nazvaný Válečný kůň. A tak se Bára, Artur a Šerlok sblíží nejen s jezdkyní a herečkou Romanou a celým filmovým štábem, ale především představitelem hlavní zvířecí role, krásným černým hřebcem Portem. Díky tomu se i čtenáři seznámí s tím, jak to při natáčení takového velkofilmu funguje.

  Show Must Go On!

  A nebyli by to Jiří a Klára, kdyby nepřichystali svým mladým hrdinům nějakou tu detektivní zápletku. Tou je v tomto případě sled „nehod“, které mají jediný cíl zpozdit, nebo ještě lépe úplně úplně překazit natáčení filmu. Artur s Bárou tedy musí rychle vypátrat, kdo má zájem na tom, aby se Válečný kůň nedostal na plátna kin. A čas neúprosně běží, protože šou musí jet dál.

  Co si budeme povídat, autoři mají řemeslo v malíku a tak po lehce pomalejším startu předvedou vše, co mají dnešní kluci a holky rádi. Dobrodružnou akční jízdu v zajímavém prostředí a s hrdiny, kteří jako by vypadli z vedlejší třídy vaší základky. To vše okořeněné detektivním pátráním, při němž i čtenář může přiložit ruku k dílu. (Nebo si alespoň ověřit jestli by zvládl něco z toho, co umí Bára s Arturem).

  Kniha je již tradičně obohacena o úkoly, které se sice z větší části (je to dané tématem případu) točí kolem filmu a historie, ale na své si při nich přijdou i milovníci postřehovek a šifer. Nicméně jsou to všechno věci, které průměrný šesťák buď zná, nebo si je dokáže odvodit. (Vyzkoušeno na synovci).

  Já jakožto rodič jsem pak kromě několika vtipných popkulturních narážek především ocenil, jak kniha hezky ukazuje na přátelství člověka a zvířete včetně závazků, které z toho plynou. Vždyť jednou z inspirací k téhle bezva knížce byli kladrubský vraník Mimi a jeho jezdkyně a kamarádka Romana Hájková.

  Hodnocení: 96%

  - 21.03.2019

 • Procházka, Jiří W., Smolíková, Klára: Případ ztraceného koně - autor recenze: Schefik
  http://www.schefikuvblog.eu/k-smolikova-jiri-w-prochazka-tajna-dvojka-pripad-ztraceneho-kone/

  Autorskou a partnerskou dvojici Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková asi netřeba moc představovat. Jejich záběr je skutečně široký a kromě svých vlastních autorských počinů spolupracují i společných projektech. Kromě klasické detektivky (Mrtvá šelma) se zaměřují především na tvorbu pro děti a mládež. Do jejich portfolia tak patří i velice zajímavá detektivní/špionská série Tajná dvojka A + B. Ta se po menších odkladech a změně nakladatelského domu nedávno dočkala již čtvrtého dílů, ve kterém se s Arturem a Bárou vydáme po stopách ztraceného koně.

  Ačkoliv měl Tajnou dvojku ve svém portfoliu původně Fragment, po třech vydaných knihách se oblíbená trojice hlavních hrdinů Bára, Artur a jejich čtyřnohý kamarád Šerlok přesouvá pod hlavičku nakladatelství Portál. Z názvu série tak vypadlo A + B a zůstáváme pouze u označení Tajná dvojka. Naštěstí je toto jediná změna, které se čtenáři u čtvrtého pokračování dočkali a tak nic nebrání tomu, aby se opět naplno ponořili do napínavého dobrodružství, plného hádanek a moderních technologií i špionských udělátek.

  Ty zde navíc nejsou nikterak prvoplánové. Ale ve spojení se zajímavým dobrodružným příběhem, který je vždy okořeněn nějakou tou detektivní zápletkou, tvoří velice zajímavý mix, který dokáže oslovit nejednoho čtenáře. Ostatně právě tyto prvky jsou pomyslným kořením celé série a dodávají jí na atraktivitě i v dnešní přetechnizované době. Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková jdou zkrátka s dobou a moc dobře vědí co na malé čtenáře platí.

  V tomto ohledu se ani aktuální novinka rozhodně nikterak neodlišuje. A tak se po dobrodružství mezi dinosaury, kouzelnickém představení a velkolepé historické bitvě v duchu napoleonských válek vydává Artur s Bárou užít si letní prázdniny u Bářina strýce mezi koňmi. Shodou okolností zde právě probíhá natáčení jednoho filmu, což naše dvojice uvítá s nemalým nadšením.

  Nebyla by to však správná detektivní, potažmo špionská série, kdyby se něco nezvrtlo. Vcelku záhy se tak ukazuje, že se někdo snaží celé natáčení všemožným způsobem zmařit. To je ideální chvíle pro Tajnou dvojku, která se okamžitě ujímá případu. Před Arturem a Bárou tak stojí další nová výzva, při které se budou snažit tento zapeklitý případ dovést až do zdárného konce a zachránit tak celé natáčení…

  Stejně jako u předchozích dílů série se i u Případu ztraceného koně vejdeme do nějakých 150 stránek, včetně bohatých ilustrací komiksového kreslíře Viktora Svobody. Rozsah knihy tedy není kdo ví jak dlouhý, avšak zajímavý děj, atraktivní kulisy a v neposlední řadě sympatická dvojice hlavních hrdinů to plně vynahrazuje. Když k tomu přidáme i tradiční rébusy, které tuto sérii doprovázejí, není moc důvodů proč nad novým dílem této povedené série váhat.

  Kláře Smolíkové a Jiřímu W. Procházkovi dětské knihy evidentně jdou a jejich plodná spolupráce tak nese kýžené ovoce. I na počtvrté se tak autorům podařilo připravit svěží detektivní příběh okořeněný moderními vychytávkami pro malé agenty, jenž lze doporučit takřka všem, kteří touží zažít trochu toho dobrodružství a nebojí se postavit čelem každé větší, či menší výzvě.

  - 15.03.2019

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)