Nejlepší matematické a logické hádanky

Jakou barvu má medvěd?

Tištěná kniha (2017)

0 % 3 recenze

183 Kč

215 Kč −14 %, ušetříte 32 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2017)

Překladatel
Verner, Jonathan
Počet stran
176
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2017
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11206001
EAN
9788026211662
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1166-2
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Matematik Martin Gardner psal přes 25 let sloupky matematických her do prestižního časopisu Scientific American – vždy se snažil ukázat nový a neokoukaný problém a jeho řešení. Kniha, která patří k nejoceňovanějším ve svém oboru, obsahuje výběr 65 nejlepších matematických hádanek a logických úkolů, které potrápí mozkové závity, rozšíří možnosti uvažování a poučí o matematických a logických postupech. Součástí knihy jsou komentovaná řešení. Martin Gardner (1914–2010) byl americký matematik a popularizátor vědy. Je známý především pro své matematické sloupky, ve kterých popularizoval nové matematické koncepty. Napsal nebo editoval přes 100 knih. Zajímal se o mikromagii, iluzionismus, literaturu (zvláště o díla Lewise Carrolla), filozofii, vědecký skepticismus a náboženství. Říká se o něm, že „přinesl více matematiky více milionům lidí než kdokoli jiný“.

O autorovi

Gardner, Martin

Recenze (3)

  • Datum 16. 6. 2017

    Gardner, Martin: Jakou barvu má medvěd? - Jaroslav Zhouf

    Kniha Jakou barvu má medvěd? má ještě podtitul Nejlepší matematické a logické hádanky. Tento podtitul vlastně vysvětluje obsah knihy. Knihu vytvořil v roce 1994 Američan Martin Gardner (1914–2010), který byl nejen velmi kvalitním matematickým odborníkem, ale je i popularizátorem této vědní disciplíny, o čemž se můžeme přesvědčit z jeho dalších publikací (mimochodem napsal nebo zkoncipoval více než 100 knih).

    Tato kniha je souborem 65 matematických a logických problémů, které jsou zde nazvány hádankami. Gardner buď vymýšlel problémy nové, nebo balil do zajímavého a chytlavého hávu problémy již známé a dlouhou dobu je zadával v hádankovém sloupku ve známém časopise Scientific American. Tato prezentace úloh v časopise byla velice důležitá, jak ostatně sám Gardner uvádí: „Čtenáři velmi rychle vychytali chyby a v některých případech našli alternativní řešení nebo zajímavá zobecnění. Tuto cennou zpětnou vazbu jsem zapracoval do knižních vydání hádankových sloupků."

    Prezentovaná kniha obsahu právě ty nejhezčí, nejzajímavější, nejpopulárnější problémy. Na konci knihy je pak uvedeno výstižné řešení všech uvedených hádanek. Pojďme si udělat představu o tom, jaké problémy – hádanky – jsou v knize uvedeny. Hned z první ukázky (v knize je tato hádanka uvedena jako první) každý pochopí, proč má kniha titul, v němž se hádá barva medvěda.

    Hádanka 1: Jedna stará hádanka má následující znění: Cestovatel jde míli na jih, otočí se, jde míli na východ, znovu se otočí, jde míli na sever a skončí na místě, kde začal. Pak zastřelí medvěda. Otázka zní: „Jakou barvu měl medvěd?" Časem prověřená odpověď zní: „Bílou." To proto, že cestovatel musel začít na severním pólu. Není tomu však dlouho, co někdo zjistil, že severní pól není jediné startovní místo, které může splňovat zadané podmínky. Přijdete na nějaké jiné místo na zeměkouli, kde lze jít míli na jih, míli na východ, míli na sever a skončit na stejném místě?

    Hádanka 36: Letadlo letí po přímce z letiště A na letiště B a pak zpět po přímce z B do A. Motory pro oba lety pracují stejně. Pokud by při obou letech foukal neměnný vítr z A do B, bude celková doba letu delší, kratší, nebo stejná v porovnání s bezvětřím?

    Z uvedených hádanek je vidět, že spektrum řešitelů může být široké, od dětí až po dospělé. Každému se bude zdát zajímavější jiný problém, pro každého bude obtížnější jiný problém. A to je právě ten nejcennější vklad této knihy, a sice že si v ní může najít zalíbení každý čtenář.

    Ještě jednu přednost tato kniha má, a sice formát velikosti zhruba A6, takže se vejde do kapsy a čtenář může nosit knihu s sebou a řešit problémy i při cestování.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Datum 6. 6. 2017

    Gardner, Martin: Jakou barvu má medvěd? - Leona Šťávová
    www.kukatko.cz/recenze-jakou-barvu-ma-medved/

    Skoro každý z nás by ve svém okolí našel nějakého toho „chytrolína“. A co si budeme vykládat, někdy je to s nimi k nevydržení. Nakladatelství Portál začátkem letošního roku uvedlo na trh publikaci, která bude vaším esem v rukávu. Pod lehce zavádějícím názvem Jakou barvu má medvěd? se skrývá praktická útlá knížečka, kterou ocení nejen příznivci hlavolamů.

    Jejím autorem není nikdo jiný než samotný Martin Gardner. Tento matematik je právem označován za popularizátora vědy. Více než 25 let psal sloupky matematických her do známého časopisu Scientific American. V této knize, která je nejoceňovanější ve svém oboru, je 65 nejlepších matematických hádanek a logických úkolů.

    Kromě zadání klasického se můžeme těšit i na jeho různé alternativy. Nedílnou součástí knihy je pasáž věnovaná řešení jednotlivých úloh. V některých případech stačí jednoduchý nákres, jindy je řešení rozepsáno na několik stran. Za obzvlášť atraktivní považuji zmínky o reakcích čtenářů vědeckého časopisu, či jejich návrhy k řešení.

    „Cestovatel jde míli na jih, otočí se, jde míli na východ, znovu se otočí, jde míli na sever a skončí na místě, kde začal. Pak zastřelí medvěda. Otázka zní, jakou barvu má medvěd?“ Ne, to není vtip. Takhle nějak vypadají ty jednodušší zadání v knize.

    „Existuje jednoduchý způsob, jak si dva lidé mohou spravedlivě rozdělit dort tak, aby ani jeden nebyl ošizen.“ Mimochodem, pokud se už teď nechytáte, tak tuhle knížečku zaručeně potřebujete. A pro pokročilejší tu mám pokračování. „Vymyslete obecný způsob, jak spravedlivě rozdělit dort mezi n lidí tak, aby žádný nebyl ošizen.“

    Některé úlohy jsou opravdu spíše hodné do hodin matematiky vzdělávacích institucí vyššího stupně, jiné si naopak rychle zapamatujete a rádi je proberete večer s přáteli u chlazeného drinku.

    Buďte připravení na debaty s intelektuály a procvičte si svoje mozkové závity. Tuhle knihu si umím představit jako dárek pro blízké i jako základní výbavu každé domácí knihovny.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Datum 19. 5. 2017

    Gardner, Martin: Jakou barvu má medvěd? - Tereza Špetlíková
    spetlikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=592350

    Jakou cenu mají domácí mazlíčci? Kolik měří „luna“? Kolik dětí? Táhněte dámou a Rozluštěte hieroglyfy

    Říkáte si, co to „blábolím“?

    Pozor, položené dotazy a příkaz v sobě skrývají více či méně obtížné matematické nebo logické hádanky matematika Martina Gardnera, který přes 25 let psal sloupky do prestižního časopisu s názvem Scientific American. Jeho cílem a snahou bylo předvést lidem nový logický nebo matematický problém včetně jeho řešení. A jaký slavil úspěch! Malou knihu, jež obsahuje výběr 65 nejlepších hádanek a úkolů a v zahraničí patří ve svém oboru k těm nejoceňovanějším, vydalo začátkem roku nakladatelství Portál. A co že si pro nás americký matematik a popularizátor vědy přichystal?

    Jednou větou: trápení pro naše šedé buňky mozkové! Ale ne, je to vlastně docela legrace. Několik šachových záhad, prostorových orientací, logických úvah, matematických výpočtů a nákresů, nespočet různých pokusů (a omylů), a to vše za předpokladu dobrého rozmyslu a trochy dedukce.

    Největší přínos jeho hádanek vidím v tom, že i když často budete muset potupně přelistovat do sekce Řešení, protože nebudete mít páru, jak by například asi tyhle informace mohli k vyřešení věci stačit, výsledkem bude, že pochopíte, že na věci je třeba se dívat jinak. I kdybyste si měli každé jedno řešení k úkolu přečíst, nesmírně vás to obohatí a příště už budete počítat i s variantou, která by vás předtím nenapadla. A to ať už se jedná o logické závěry nebo třeba o možnosti řešení v rámci šachovnice, kdy je, jako při kouzelní, třeba nevěnovat pozornost jen tomu, co nám mistr předvádí (popisu), ale také tomu, na co pozornost neobrací...

    Dalším plusem publikace je, že kvízy, otázky, hádanky jsou různě obtížné. Věřím, že alespoň řešení nějakých uhádnete a budete z toho mít radost! Sama se musím přiznat, že v případě těch matematických to u mě nebylo zrovna valné. Lépe mi šly logické úvahy (například pokud se proti sobě budou zároveň otáčet šrouby v drážkách, kam se budou jejich hlavičky pohybovat?), ale kupodivu mě dostal i jeden šachový problém, ačkoliv kdysi jsem šachy cca 2 roky poměrně intenzivně trénovala (viz obrázek), nicméně to souviselo právě s oním správným pohledem a přístupem k řešení. Nakonec rovněž musím konstatovat, že byla i taková řešení, které mi hlava tak úplně nepobrala (například řešení úkolu 4. Rozcestí J). Ale říkám si, že mám ještě čas a třeba jednou pochopím. Každopádně mě ale kniha posunula pozitivním směrem.

    92 %

    Přečíst celou recezi Zavřít