Encyklopedie pro školáky

Jak se vyznat v klimatu

Tištěná kniha (2020)

0 % 12 recenzí

211 Kč

249 Kč −15 %, ušetříte 38 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Weberová, Michaela
Počet stran
96
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11314501
EAN
9788026216391
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1639-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Je opravdu stále tepleji? Pocítí vůbec člověk rozdíl jednoho stupně?
Bohatě ilustrovaná encyklopedie pro děti mladšího školního věku popisuje všechno důležité kolem klimatu: jeho rozdíl s počasím, proč existují klimatická pásma či roční období, podle čeho poznáme, jaké počasí bylo v minulosti, i rozmanité ekologické problémy: co jsou skleníkové plyny a jak vznikají, jak můžeme šetřit přírodu a přírodní zdroje, jak vyrábět obnovitelnou energii, jaký důsledek mají klimatické změny i k jakým rozhodnutím v této oblasti v poslední době došlo.
Děti si prostřednictvím knihy osvojí základní poznatky o klimatu i způsoby, jakými chránit své životní prostředí.
Kristina Scharmacher-Schreiber se živí jako překladatelka a spisovatelka populárně-naučných knih pro děti.
Stephanie Marian je spisovatelka a ilustrátorka knih pro děti.

Text knihy pro české prostředí odborně zrevidovali a aktualizovali RNDr. Erik Schwarzbach, Dr. agr. habil., a RNDr. Tereza Šmejkalová.

Ke stažení

O autorech

Scharmacher-Schreiber, Kristina

Scharmacher-Schreiber, Kristina

Všechny knihy autora

Marian, Stephanie

Marian, Stephanie

Všechny knihy autora

Recenze (12)

  • Autor recenze Mgr. et Mgr. Markéta Zajícová Datum 22. 12. 2020


    KLIMA KNIŽNĚ: TÉMA NEJEN PRO DOSPĚLÉ - autor recenze: Mgr. et Mgr. Markéta Zajícová , pedagogická pracovnice, Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, Brno

    https://www.e-bedrnik.cz/zakladni-a-stredni-skoly/casopis-bedrnik/

    (časopis Bedrník 2020/4)

    Otázky kolem příčin, důsledků a možných řešení změny klimatu patří bezesporu na půdu školy i k rodinnému stolu. Jak u zvědavých dětí podnítit zájem o tuto problematiku a pozitivně je aktivizovat, abychom je nemuseli zatěžovat katastrofami? Kde vzít pádné argumenty, když je chceme vést cestou skromnosti, šetrnosti a k zájmu o ochranu přírody, potažmo klimatu?

    Najít správnou rovnováhu mezi strašením a přiblížením měnícího se světa není snadné. Sami si také možná potřebujeme ujasnit, za který konec provazu v tomto „příběhu změny“ táhnout. Pomoci může dle odborníků upřímnost a zaměření pozornosti na řešení dětem blízká, jako je třeba spravování oblečení, pití vody z kohoutku a nákupy v bezobalových obchodech. Příklady s dobrým koncem navedou děti na optimistický způsob myšlení. Dodá jim to odvahu pustit se do ochrany klimatu z vlastní perspektivy. Důležité je podpořit je, pracovat na jejich senzitivitě a touze objevovat. Ve světě rozděleném různými názory potřebujeme víru, že klimatickou krizi zvládneme překonat jako jednotlivci i jako společnost. Rozvíjet kreativitu jako hnací motor změn stojí za to.

    S tím vším nám – pedagogům i rodičům – může pomoci publikace Jak se vyznat v klimatu autorek Kristiny Scharmacher-Schreiber a Stephanie Marian. Překlad knížky německých tvůrkyň vyšel tento rok v nakladatelství Portál. Za šťastné považuji rozhodnutí zapojit do přípravy překladu experty. Text knihy pro české prostředí po odborné stránce zrevidovali Erik Schwarzbach a Tereza Šmejkalová. Jak napovídá podtitul, kniha je určená především školákům. S čím však lze polemizovat, je její zaškatulkování mezi encyklopedie. O rigidní slovníkový přehled totiž rozhodně nejde. Spíše o podařený pokus, jak zaplnit díru na trhu s nabídkou klimatologické literatury pro děti.

    Jako pedagogové i rodiče se často potýkáme se situací, kdy nevíme, jak dětem na jejich všetečné dotazy odpovědět. Buď odpověď zkrátka neznáme, nebo nevíme, jak ji pro dětské uši formulovat, zvlášť v případě komplexní oblasti klimatické změny. Kniha pomůže zorientovat se ve spleti pojmů. Dostanete mnoho odpovědí, ovšem čtení vyvolá i řadu dalších otázek, ale to je přesně žádoucí.

    Představivost malých i velkých čtenářů nastartuje štědrý obrázkový doprovod, dokreslující úsporný, ale hutný text. Kniha není dělená na kapitoly, ale spíše na myšlenkové koncepty. Čtenář prochází jakousi mentální mapou kolem středobodu, klimatu. Na necelých sto stranách se mimo jiné dozví o oteplování Země, o rozdílu mezi počasím a klimatem, o významu skleníkového jevu, co způsobuje střídání ročních období nebo jak lze získat informace o změnách klimatu napříč dějinami. Zhruba třetina publikace se věnuje adaptačním a mitigačním opatřením, z nichž mnohá může mladý čtenář zkusit prosadit ve svém okolí. Pokud získá podporu, je motivovaný vytrvat, a na nás je být mu oporou. Zahrnuta je i pozitivní vize budoucnosti, což pomáhá formovat kompetenci k řešení problémů a aktivnímu občanství.

    Vnímám zde potenciál rozšířit knihu ještě o další oblasti, ve kterých se mohou realizovat i děti, například o tipy na podporu biodiverzity (zahradničení, včelaření), správné uchovávání potravin a problematiku plýtvání jídlem. Sympatické je, že texty nekloužou pouze po povrchu, ale opírají se o množství relevantních dat a argumentace, ovšem při zachování srozumitelného a dětem blízkého jazyka. To lze připsat na vrub překladatelce Michele Weberové i oběma lektorům překladu.

    Kvituji, že se autorky nevyhýbají ani kontroverzním otázkám, ať již v kmenovém obsahu (jako je klimatická nespravedlnost, s. 76) či okrajově v rámci dialogů mezi postavičkami („Já jsem přísná vegetariánka.“ „A váš pes taky?“, s. 57). Volbou multikulturního a inkluzivního „zalidnění“ knihy umně podpořily myšlenku, že se toto téma týká všech lidí a je potřeba spolupracovat.

    Z didaktického hlediska mohou být tematické dvoustránky využity jako předskokani k tvořivé činnosti nebo povídání, potažmo přetaveny přímo v lekci do výuky. I v ilustracích samotných lze nalézt inspiraci. Například „talíř“ sezónních produktů ze strany 57 může vyvolat debatu o soběstačnosti. Situace rozehrané na stránkách mohou děti dokončit třeba prostřednictvím komiksu.

    Knížka Jak se vyznat v klimatu určitě patří do knihovny budoucích zvídavých environmentalistů, rodičů i všech průvodců vzděláváním. Doplňuje inspirativní tituly narážející na globální problémy světa, jako je Největší přání Ester Staré, Gréta Andrey Gregušové, Pytlík a flaška Anny Novotné, A jako Antarktida Davida Böhma nebo Dobrodružství Toly, Poly a Rošťáka Moniky Miłowské a Kateřiny Řehákové, kterých u nás najdeme bohužel stále poskrovnu oproti zahraniční produkci.

    autor recenze: Mgr. et Mgr. Markéta Zajícová , pedagogická pracovnice, Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, Brno
    https://www.e-bedrnik.cz/zakladni-a-stredni-skoly/casopis-bedrnik/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Lenka Štveráčková Datum 22. 12. 2020


    Scharmacher-Schreiber, Kristina; Marian, Stephanie: Jak se vyznat v klimatu - autor recenze: Lenka Štveráčková

    https://www.tvojechvilka.cz/jak-vyznat-v-klimatu-encyklopedie-pro-skolaky/

    Máte rádi knihy o počasí? Zajímáte se o různé změny klimatu? Není vám lhostejné, jak se lidé k naší planetě chovají? Tak právě vám je určena encyklopedie s názvem Jak se vyznat v klimatu.

    O čem kniha je?

    O oteplování na Zemi, o počasí a jeho změnách, v čem se liší klima od počasí, co je to skleníkový efekt, proč je Slunce důležité, co jsou klimatické zóny, co způsobuje střídání ročních období, jak ovlivňuje počasí naše zdraví a jak můžeme pozorovat změny klimatu napříč dějinami. Dále jak můžeme vyrábět obnovitelnou energii, jak stroje ovlivnily výrobu a produkci všeho možného. Součástí této báječné encyklopedie jsou i informace o třídění odpadu, jak můžeme chránit naše životní prostředí (tříděním odpadu, správným životním stylem, ohleduplností vůči ostatním i přírodě, výrobou ekologických aut a návrh, jak bychom mohli v budoucnosti žít.

    Tato kniha mě opravdu hodně zaujala. Jelikož mám doma dva školáky, často podobné otázky řešíme. Díky této přehledné encyklopedii si oba dokážou mnoho zajímavostí přečíst a vyvolat v nich další otázky k přemýšlení.

    Knihu doporučím všem dětem mladšího školního věku, rodičům, kteří se o tuto problematiku zajímají, ale i pedagogům, kteří hledají zajímavé inspirace do hodin zeměpisu nebo přírodovědy.

    Tato encyklopedie je velmi povedená. Autorka i ilustrátorka si s ní dala obrovskou práci, aby se líbila jak dětem, tak i dospělým. Kniha je přímo nabitá informacemi a každý si v ní najde to své pro svou práci. Ilustrace doplňují krátké texty, díky kterým si děti zapamatují více zajímavostí.

    Výhodou této knihy je dostatek obrázků, ale i krátké texty, které čtenáře nezahltí a umožní vám nad různými jevy přemýšlet. Zároveň ale odpovědi na vaše otázky najdete v dalších částech této encyklopedie.

    Velké pozitivum této publikace vidím v jejím obsahovém zaměření o klimatologii, která je více specifická a myslím si, že podobná příručka na knižním trhu rozhodně chyběla. Dále jednoduchá schémata vysvětlují zásadní problematiku meteorologie i klimatologie. Často se mi stává, že se děti ptají na různé zákonitosti o počasí i využitelných zdrojích energie. Díky knize Jak se vyznat v klimatu si už budu více jistá, co jim odpovědět.

    Na titulní stránce je několik dětí různých barev pleti, kterým není lhostejné naše životní prostředí i příroda.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze zaneta_s_pribehem Datum 25. 11. 2020


    Scharmacher-Schreiber, Kristina; Marian, Stephanie: Jak se vyznat v klimatu - autor recenze: zaneta_s_pribehem

    https://www.instagram.com/p/CGnQAkagZp0/

    Je opravdu více tepleji? Pocítí vůbec člověk rozdíl jednoho stupně?

    Tyto a samozřejmě i mnoho dalších otázek vám tato bohatě ilustrovaná dětská encyklopedie ráda zodpoví. Kniha vám krásně shrne vše, co se klimatu týká a i když já už dávno nejsem cílová skupina, tahle útlá (a supervoňavá!) encyklopedie si mě naprosto získala.

    Tato encyklopedie má sice jen sto stran a na každé straně jen pár odstavců, ale já jsem se až divila, co vše se do tak teňounké knížečky může vměstnat.

    Každá kapitolka je skvěle vysvětlena a na oněch obrázcích znázorněna, navíc v knize naleznete i mnoho zajímavostí!

    Kniha má prostě spád, vtip a originální námět!

    Nebojím se tedy říci, že tahle knížečka je must-have každého malého chytrolína!

    Q: Máte nějakou oblíbenou dětskou knihu? Nebo s oblíbenými ilustracemi?

    autor recenze: zaneta_s_pribehem
    https://www.instagram.com/p/CGnQAkagZp0/
    Přečíst celou recenzi Zavřít