Pravdivý příběh o prasátku

Tištěná kniha (2020)

0 % 10 recenzí

84 Kč

99 Kč −15 %, ušetříte 15 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Ilustrátor
Piu, Amandine
Překladatel
Bedřich, Martin
Počet stran
48
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14909401
EAN
9788026215745
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1574-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Jednoho dne našli Líza a Petr v lese malé selátko, a protože nemělo maminku ani tatínka, vzali si jej domů. Ze selátka se vyklubala malá slečna Miriam, která brzy věděla, kdy poprosit, poděkovat, jak jíst příborem a kdy se chodí včas spát. Měla svoje rodiče moc ráda, a protože to byla zvídavá prasečí slečna, začala jednoho dne chodit do školy. Stejně jako ostatní děti i Mirinka ráda běhala, skákala panáka, hrála páku, dělala hlouposti. Nikomu nevadilo, že Miriam není obyčejná holčička. Že ona totiž vůbec není holčička. Až se jednoho dne Mirinka zamilovala…
Pro děti od 4 do 6 let.

O autorech

Chazerand, Emilie

Chazerand, Emilie

Všechny knihy autora

Piu, Amandine

Piu, Amandine

Všechny knihy autora

Recenze (10)

  • Autor recenze Petra Žallmannová Datum 11. 5. 2020


    Chazerand, Emilie: Pravdivý příběh o prasátku - autor recenze: Petra Žallmannová

    https://dlouhapuncocha.blog/2020/03/24/pravdivy-pribeh-o-prasatku/

    Je s podivem, jak často se v dětských knihách objevují prasátka. V češtině máme pro tohle zvířátko pěkné množství synonym. Prasátko, pašík, čuník, vepřík, podsvinčátko – v literatuře hrají prasata většinou pozitivní roli. Pravdivý příběh o prasátku francouzských autorek Emilie Chazerand a Amandine Piu, vydaný v češtině před nedávnem nakladatelstvím Portál, vypráví o malé divočáčí holčičce, kterou najde postarší pár Líza a Petr opuštěnou v lese. Petr je nadšen a už vidí bublající hrnec šípkové omáčky. Líza je také nadšena, pojmenuje prasátko Miriam a Petrovi řekne, že je trouba.

    Miriam se naučí čistit si zuby, jíst příborem, zdravit, splachovat záchod a mýt si ruce. Je z ní malá prasečí slečna, která za sebou sice tahá plyšového vlka, ale zároveň svým vyvinutým intelektem uvádí adoptivní rodiče do rozpaků. Klade množství otázek, na které Líza s Petrem neznají odpověď. Loupá někdo rýži? Proč lepidlo lepí? Proč není rub na líci? Proč mají vlnu beránci a ne pavouci? A tak je rozhodnuto, Miriam půjde do školy.

    Ve škole jí to opravdu jde, je chytřejší než spolužáci, s holkami skáče panáka a hraje si s panenkami, s kluky soutěží v páce a kope do míče. Jen v lásce jí není přáno. Rafael, kterého tajně miluje, jí řekne, že s ní randit nebude, protože je jiná. Problém odlišnosti, jinakosti, nepatřičnosti, nenáležitosti je tu, a s ním slzy.

    Líza se snaží, jako správná máma, vysvětlit Miriam, že všichni nemohou být stejní a že každý to má jinak, ale že to nevadí. Miriam to Líze sice odkývá, ale spokojená s vysvětlením není. Vyjádří přání chodit do školy pro prasátka. A Líza musí s pravdou ven. Prasátka do školy obvykle nechodí, žádná škola pro ně neexistuje. Najevo vyjde i fakt, že divočáci žijí v lese, nenosí šatičky a občas skončí na pekáči. A tady to přijde. Miriam se sice vyděsí, ale nepropadne panice. Svět se jí nezhroutí. Právě naopak! Dá si vanu a řekne si, jak je prima, že ona to nemá jako ostatní divočáci a začne snít o tom, jak se jednou stane prasečí baletkou nebo doktorkou. Zůstane jí jen jedna jediná starost. A ta se týká táty Petra…

    Je to kniha o prasátku. Pro společné čtení s předškoláky, ale taky jako prima kniha pro první samostatné čtení. Člověk velký i malý jí propadne díky skvělým ilustracím, které mají vtip a lehkost dětského výrazu srovnatelnou s ilustracemi Jeana-Jacquese Sempého. Ale nejsou to jen veselé obrázky. V knize je obsaženo něco hlubšího. Je to příběh o problému odlišnosti. Jaké to je být jiný než ostatní a vinou toho odmítaný. Pravda někdy dost bolí, ale pokud vás mají máma s tátou rádi, dodá vám to sílu najít si vlastní cestu a odrazit se ode dna. Vnitřní boj, který člověk svádí, když mu doma říkají, že na vzhledu nezáleží, ale ve škole se setkává s jiným názorem.

    Napadá mě, že příběh může pomoci i dětem, které se dozvídají se zpožděním pravdu o svém původu, dětem adoptovaným, dětem z národnostní menšiny navštěvující školu, kde jsou všichni spolužáci členy společnosti většinové.

    Každý z nás se v dětství občas cítil odstrčený a „jiný“, každý o sobě někdy pochyboval. A já závidím optimistické a legrační Miriam, že jí na uvědomění si vlastní hodnoty stačila jedna horká lázeň.

    Přečíst celou recenzi Zavřít