Smolíková, Klára: S Komenským do komiksu - autor recenze: 1v8nahttps://www.alik.cz/a/s-komenskym-do-komiksu-recenze„Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem.“ Víš, kdo tento citát řekl? Pokud podle názvu tipuješ Jana Amose Komenského, pak je to správně. A právě v tomto článku ti představím nejen knihu o něm, ale trochu i jeho samotného.
Kniha S Komenským do komiksu – Únikovka s Amosem vyšla v roce 2020 u nakladatelství Portál. Napsala ji Klára Smolíková a o ilustrace se postaral Lukáš Fibrich.
Něco o autorce
Klára Smolíková řadu let spolupracovala s dětskými časopisy, působila na pozici vedoucí v Národním muzeu v Praze a v Husitském muzeu v Táboře. Píše knihy pro děti a mládež a scénáře ke komiksům, počítačovým hrám a večerníčkům. Publikuje také metodické materiály pro základní školy a externě spolupracuje s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze.
Kromě knihy S Komenským do komiksu napsala i další knihy jako například COM.ensky: Kratičká zpráva o covidovém nakažení, Děda kamnář a toulavý Pecivál, Fantastické psaní, Husův dům, Jak se staví město, Nečtu! Poslouchám nebo komiks Morčata v akci – k němu můžete najít zde již zpracovanou recenzi.
Rozhovor se samotnou spisovatelkou je zde.
Něco málo o ilustrátorovi
Lukáš Fibrich je kmenový výtvarník časopisu ABC. Vystudoval obor kreslené animace na pražské FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění) a filmovou a televizní grafiku na VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová). S časopisem ABC spolupracuje od roku 1990, publikoval v něm přes 4000 kreseb. Také se věnuje reklamním ilustracím.
O knize
„Příběh navazuje na soubor komiksových panelů, které pro výstavní projekt KOMenský v KOMiksu Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského vytvořil autorský tým jako tuto knihu. Scénáře napsala Klára Smolíková za odborné spolupráce Richarda F. Vlasáka a ředitelky knihovny PhDr. Markéty Pánkové, výtvarného zpracování se ujal komiksový kreslíř Lukáš Fibrich.“ Tyto informaci najdeš hned na úvodní straně samotné knihy.
V roce 2020 jsme si připomněli 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského, v roce 2022 pak 430. výročí jeho narození.
Kniha má celkem 26 kapitol, které jsou rozděleny na část o J. A. Komenském a o dětech, které hrají únikovou hru právě s jeho tématem s názvem Cesta z labyrintu. Děti se k této únikové hře dostaly velmi jednoduše. Spolužačka a kamarádka Filipa chtěla netradičně oslavit své narozeniny, a tak její tatínek jí a jejím kamarádům zaplatil únikovou hru. Zábava může začít.
Podaří se jim vše vyřešit, hru dokončit a dostat se v limitu 60 minut z labyrintu? Díky hře mohou poznat více učitele národů J. A. Komenského.
Moje dojmy
Já osobně jsem z knihy nadšená. Je psaná z poloviny jako komiks a z poloviny jako běžná pohádka. Komiks je věnován právě životu Jana Amose Komenského. Nebere si jasně stanovenou kostru, každá strana samotného komiksu je jiná a zaměřuje se na jinou fázi života Komenského, není to seřazeno přímo detailně.
Sem tam je použita místo komiksu přímo dvoustránková mapa, pak jsou chvíle, kdy to jde chronologicky po sobě jako časová osa. Jindy je zase srovnání s jinou dobou a jiným časem, což vůbec nepovažuji jako rušivý element. Nejde o životopis, ale jde o to, abychom se jako čtenáři dozvěděli co nejvíce informací o Komenském, a právě to formát komiksu splňuje.
Vše je podáno zábavou formou a má to i vzdělávací charakter. Strašně se mi líbí, jak se spojil didaktický komiks, který má předat dětem něco o známé osobnosti, s poutavým příběhem. Dalším plusem knihy je, že ukazuje nadčasovost děl Jana Amose Komenského. Jen tenkrát psal o šlechtě – dnes máme parlament, psal o moru – my máme covid.
Opět zde ale vidím jedno velké mínus, tentokrát ve formátu knihy. Je moc velká. Takže pokud si ji chceš číst po cestě do školy, bude možná trochu problém ji uskladnit.
Moje video o knize najdeš zde.